NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas
Slapukų nustatymai

Kiekvienais metais Baltijos jūros pakrantėje rastų sužalotų gyvūnų, gydomų ir slaugomų Lietuvos jūros muziejaus administracinėse patalpose, skaičius auga. Muziejuje nėra įrengtų specializuotų patalpų jų gydymui ir reabilitavimui, todėl norint padėti kuo daugiau jūros gyvūnų Lietuvoje, pradedamas ambicingas projektas - Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro statybos, skirtas ruonių, įvairių paukščių gydymui bei parengimui sugrįžti į laisvę. Planuojama, kad centre bus plėtojama ir mokslinė tiriamoji veikla, padedanti geriau suprasti laukinių gyvūnų elgseną bei generuojanti siūlymus, kaip gerinti jūros gyvūnų apsaugą.

„Kol kas tyrimai atliekami netinkamomis sąlygomis arba mokslininkai yra priversti juos vykdyti užsienyje. Tokius tyrimų ir reabilitacijos centrus turi dauguma civilizuotų jūrinių pasaulio valstybių. Dabar ir Lietuva prisijungs prie jų. Džiaugiamės galėdami žengti dar vieną svarbų žingsnį tikslo link – su mūsų partnerio „Novaturo“ pagalba įsigijome specialius siųstuvus, kurie padės mums sužinoti, kur iškeliauja į Baltiją paleisti muziejuje išslaugyti ruoniai. Tikimės, kad tokiu būdu stebėti ruonių elgseną galėsime bent keletą metų“, - sako Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Spalio viduryje į Baltijos jūrą bus sugrąžinami šiemet Lietuvos jūros muziejuje išslaugyti ruoniai „rastinukai“. Trys iš jų namo į jūrą iškeliaus su pritvirtintais siųstuvais. Šie siųstuvai specialistams teiks informaciją apie metus, kol ruoniukams ateis laikas keisti kailį ir siųstuvai natūraliai nukris.

Metus laiko Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai turės galimybę stebėti į laisvę paleistus ruonius. Gaunama informacija bus naudinga dviem aspektais. Pirmasis – kaupti duomenis ir stebėti pačių ruonių elgseną: kaip jie gyvena, kokiais maršrutais plaukia, kur ir kaip ieško maisto, kur jų gulyklos. Ne mažiau svarbus ir kitas aspektas – ruonių elgsena taip pat indikuoja ir tai, kas vyksta Baltijos jūroje – kur yra žuvingos vietos, kaip jos keičiasi, kaip žvejyba, laivyba ir kita žmonių veikla jūroje veikia visą Baltijos jūros ekosistemą. „Surinkus pakankamą kiekį duomenų galima kalbėti faktais ir nustatyti Baltijos jūros ekosistemos pokyčius “, - įsitikinęs Arūnas Grušas.


Primename, kad pirkdami „Novaturo“ kelionę internetu ar kelionių agentūroje galite prisidėti prie Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro statybų projekto 3, 5 ar 10 eurų savanoriška įmoka. Visos surinktos lėšos bus pervedamos Lietuvos jūrų muziejui, reabilitacijos centro statybų projektui įgyvendinti.