NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Tai, kad Italija viena gražiausių šalių pasaulyje sunku paneigti, tačiau ir viduje pati Italija yra labai skirtinga bei įtiksianti visiems skoniams. Šįkart istorija apie Pietų Italijoje esantį „bato kulną“ – Apulijos regioną. Apulija – tai vieta, kur patys italai važiuoja atostogauti, ir tai jau pasako labai daug. 

Šis kraštas yra turtingas daugeliu aspektų, nes čia jaučiama ir Bizantijos, ir arabų, ir romėnų, ir balkanų, ir, žinoma, graikų įtaka. Tačiau nepagalvokite, kad Italijos ten mažai. Priešingai, tai vieta, kur galima susidurti su didžiąja dauguma stereotipų apie šią šalį. 

Būnant Apulijoje nereikia bandyti aprėpti visko. Geriau iš rekomenduojamų vietų išsirinkti keletą ir, kaip tikram pietiečiui, iš lėto mėgautis Pietų Italijos rutina. 

Beje, dienos čia yra bene saulėčiausios nei bet kur kitur Viduržemio regione, o vasarą čia rasi užtikrintus 25-33 laipsnius šilumos. 

Šį pusiasalį supa net 2 jūros – Jonijos ir Adrijos, o viduje pusiasalio driekiasi (dviratininkai, sukluskite!) lygumos, kuriose auga daugiau nei 50 mln. alyvuogių medžių ir driekiasi vynuogynai, kuriose yra pagaminama daugiausiai vyno nei bet kuriame kitame Italijos regione. 

Apulija yra nusėta pasakiškais miesteliais ant jūros kranto, tačiau pavažiavus į žemyninę dalį galima rasti ne ką daugiau stebuklų. Pavyzdžiui, Alberobello! 

Alberobelas (Alberobello)

To nerasi niekur kitur Italijoje, tai, žinoma, yra saugoma UNESCO pasaulio paveldo. Šiame miestelyje yra hobitų namelius primenantys Trulli statiniai, kurių dalis čia stūkso nuo XV a. ir apie kurių atsiradimą sklando tik legendos. Norintiems pakliūti į pasaką, Alberobello viena iš privalomų krypčių. 

Ostūnis (Ostuni)

Dar kitaip yra vadinamas Baltuoju miestu. Ostuni yra ant kalvos, tad iš tolo atrodo lyg balto marmuro skulptūra – dauguma pastatų yra balti ir geriausiai iliustruoja Viduržemio jūros architektūrą. Atvykus į Ostuni traukiniu iškart patariame sėsti į vietinį „mikriuką“, kuris užveš ant kalvos į miestelio centrą, o ten jau – kur akys veda, o kur jos benuvestų – bus gražu, ir skanu. Rekomenduojuame nekaltai pasiklysti Ostuni gatvelėse ir skoniuose. 

Polinjano di Madė (Polignano di Mare)

Tai žymiojo hito „Volare“ atlikėjo Domenico Modugno gimtinė, kuri yra ant skardžio. Ten pat, beje, stovi ir įspūdinga pačio Domenico skulptūra. Tai miestelis, kuris savo panorama nuginkluoja be jokių papildomų bandymų įtikti turistui. Čia, beje, vyksta nardymo į vandenį čempionatai. Miestukas didžiuojasi savo paplūdimiais: Lama Monachille įsispraudęs tarp sienų ir uolų, Costa Dei Trulli – tobulai balto smėlio, atokesnis Coco beach club – svetingas šeimoms. 

Matera

Šis miestelis magiškas, ir tiesiog negali palikti abejingų. Kodėl? Pirmiausia čia beveik nėra medžių ar kitos žalumos. Matera yra įsikūrusi kanjone, kurį išrausė mažas upelis Gravina. Žvelgiant iš toliau visa Matera, atrodo, lyg išskaptuota olose ir labiau primena Jeruzalę ar Egiptą, Neveltui būtent Materoje buvo filmuojamas Melo Gibsono filmas „Kristaus kančia“. Beje, Matera buvo paskelbta Europos kultūros sostine, o ceremonijos ir tiesioginės transliacijos metu miestelio meras verkė iš džiaugsmo. 

Salentas

Čia vaizdai, karšta pakrantės atmosfera, kvapai ir skoniai kalba patys už save. Lečė - Salento sostinė, joje daug baroko architektūros paminklų, gražių turgelių, gerų Apulijos regiono restoranų. Lečės mieste pulsuoja du ritmai: išdidžiai prabangus barokinis bei meniškai modernus. 

Baris

Apulijos regiono sostinė Baris vadinamas uostų, universitetų ir Šv. Mikalojaus miestu. Tai ir ekonomikos centras. Bario senamiestis – Bari Vecchia – gražus ir gausus dailių gatvelių, tarp kurių įsispraudusios ne tik gyvybingos aikštės, bet ir apie 40 bažnyčių. Beje, kadangi tai yra regiono didmiestis, nereiktų labai atsipalaiduoti, saugoti daiktus ir senamiestyje vėlų vakarą pavieniui geriau nevaikštinėti, centre –  saugu. 

Gargano

Apulijos viršuje įsitaisęs Gargano nacionalinis parkas. Laukiniame parko Umbros miške galima dar kitaip pasidžiaugti stebuklinga Pietų Italijos gamta, kiek vėsesne ir pilna žalumos. Čia auga Alepo pušys, ąžuolai, kukmedžiai, bukai, 65 rūšių orchidėjos, gyvena elniai, šernai, lapės, barsukai ir retai sutinkamos laukinės katės. Miesteliai palei Gargano pakrantę primena prabangųjį garsenybių pamėgtą Amalfį, bet čia – mažiau prabangos, tad ir finansiškai prieinamiau. 

Tremičio salos

Adrijos jūroje išsidėsčiusias Tremičio salas  rasti žemėlapyje plika akimi ne taip paprasta, tačiau tai viena svarbiausių Apulijos regiono turistinių atrakcijų. Uolėtose pakrantėse gausu grotų ir urvų, kurie ilgam paliks įspūdį. 

Virtuvė

Apulijos virtuvė – viena gardžiausių visoje šalyje (jei apskritai taip galima teigti, nes visa italų virtuvė yra viena geriausių pasaulyje!). Kadangi regioną supa dvi jūros, tad šviežios žuvies ir jūros gėrybių čia galima ragauti kasdien, ir po kelis kartus. Vis dėlto kadangi visas maistas yra šviežias ir organiškas, tad net ir valgant daug ir ilgai (o italai būtent taip ir mėgsta), maistas vis tiek neina „į kūną“. Tai juokais yra vadinama Viduržemio dieta! Beje, būtent Bario virtuvė laikoma viena tradiciškiausių ir vertingiausių Italijoje. 

Tipiški patiekalai

orecchiette – naminė ausyčių formos pasta dažniausiai patiekiama su gausiažiedžiu bastučiu ir česnaku arba šviežiais pomidorais ir rikotos sūriu; pizzette – mini picos, kurias rasi šiame regione; taralli – vietiniai riestainiai-krekeriai, valgomi kaip užkandis prie vyno ir daugelis kitų gėrybių. Beje, žalios žuvies ir jūros gėrybių mėgėjai čia pasijaus, neperdedame, lyg rojuje! 

Judėjimas

Ekskursijas į gražiausias regiono lankytinas vietas organizuoja NOVATURO partneriai – patogiai, saugiai ir koncentruotai. Norėdami tarp miestelių judėti savarankiškai, tai galite padaryti regioniniais „Trenitalia“ traukiniais – jie kursuoja dažnai. Mėgstantys keliauti ant dviračio – Apulija bene geriausias pasirinkimas visoje Italijoje, nes regionas yra išsidėstęs lygumoje. Pasirinkus bet kurį pažinimo būdą, tikėtina, jis nuves į kažką nuostabaus. 

Taigi viešėdami Apulijoje nepamirškite viską daryti lėtai, aplankyti bent kelis miestelius, susidraugauti su vietiniais (italai pietuose yra labai atviri užsieniečiams ir svetingi), valgyti gardžiai, ragauti vietinius vynus ir limoncello, vėl valgyti, mylėti ir pramokti šiek tiek italų kalbos – juk tokia graži!