NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Paprastai Balkanai asocijuojasi su karais, masiniais sugriovimais. Visiškai pamirštama, jog tai unikalus Europos regionas, pasižymintis neįtikėtina kultūrų, žmonių ir vaizdų įvairove.

Balkanų pusiasalis – tai vartai į Europą, todėl čia susikirto net kelios kultūros, visos palikdamos savo pėdsaką. Čia ryškūs bizantiškos kultūros ženklai, Osmanų imperijos palikimas, Rusijos bei Autrijos-Vengrijos imperijos įtakos. Tai kelių religijų – stačiatikybės, katalikybės ir islamo susikirtimo vieta. Kadangi visi Balkanai išraižyti aukštų kalnų, kurie tapo natūraliais barjerais, trukdančiais žmonėms judėti, tad sąlyginai nedideliame pusiasalyje yra labai daug skirtingų tautelių. Kurių kiekviena savaip reagavo į išorės poveikius. Visa tai ir padarė Balkanus tokius sudėtingus ir komplikuotus. O drauge - tokius žavingai spalvotus ir keliautojams patrauklius. Balkanai sugeba taip užburti, jog meilė jiems neapleidžia visą gyvenimą.

Gamta šiame regione taip pat labai įvairi. Šiaurinėje Serbijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, dalyje Kroatijos dominuoja lygumos arba dideli slėniai. Žmonės ten lėtesni ir ramesni. Keliaujant labiau į pietus, kalnai aukštėja, atsiveria įspūdingos panoramos, kalnų upių vagos bei gilūs tarpekliai. Ypač įspūdinga gamta pasižymi Makedonija ir Juodkalnija. Žmonės šituose kraštuose aukštesni ir gerokai ugningesni. O Balkanų pajūriai – tiesiog fantastiški. Kroatijoje vandens spalva itin ryški ir intensyvi, kalnai leidžiasi tiesiai į jūrą, tad atrodo, jog maudaisi paveikslėlyje.

Žinoma įdomiausi čia žmonės. Gal dėl socialistinės Jugoslavijos patirties ir sudėtingo post-Jugoslaviško periodo, gal dėl kitų priežasčių, lietuviai ir Balkanų gyventojai itin gerai vienas kitą supranta. Susidūrus su serbais, kroatais ar albanais neištinka toks stiprus kultūrinis šokas, kaip susidūrus su kokiais ispanais. Žmonės susišneka, todėl greičiau pasijunta kaip savi, greičiau atsipalaiduoja, pajunta vietinio gyvenimo ritmą. Tad atostogoms pasibaigus dažnas nebežino, kur jo tikrieji namai ir ar bereikia dar kažkur važiuoti.

Iš pirmo žvilgsnio pasirodę rūstūs kalniečiai, palaipsniui atsiveria, greitai susidraugauja ir tampa itin nuoširdūs bei vaišingi. Tačiau jų ugningą charakterį ir per kraštus besiveržiančią aistrą galima pajsuti vaikštinėjant tiesiog po didesnį miestą. Belgrade ar Sofijoje daug gatvės muzikantų. Ir tai ne pavieniai grojantieji, bet ištisi orkestrai – po šešis ar net dvylika žmonių. Yra tekę matyti grojančius net dvidešimt žmonių. Žmonės aplinkui šoka, trypinėja, dainuoja. Tai labai laisva atmosfera, kuri greitai įtraukia. Balkanai – tai visų pirma nesibaigianti muzika ir šokiai.

Balkanuose mėgstama sočiai pavalgyti. Maistas čia paprastas, bet daug šviežių produktų, vaisių ir daržovių. Daug valgoma įvairios ant ugnies keptos mėsos. Porcijos didelės. Išsiskiria kepiniai iš sviestinės sluoksniuotos tešlos ir aukso spalvos, itin kvapni duona, kepama iš kukurūzų ir kviečių miltų mišinio. Ko dar gali reikėti? Tik gėrimo kepsniui nuplauti. Visuose Balkanuose auginamos vynuogės, tad paprasto vietinio vyno daug. Balkanuose mėgsta ir alų, kurį serbai verda patį geriausią visame regione. Tačiau išskirtiniai Balkanuose – stiprieji gėrimai. Serbai turi fantastišką slivovicą, daromą iš specialios veislės slyvų. Tai kiek salsvas, bet tuo pačiu metu ir lengvai karstelėjęs itin stiprus gėrimas. Serbais sako, jog tik tarnai geria vyną, o ponai – slivovicą. Kroatai didžiuojasi įvaičių rušių rakijomis. Jos gali būti tokios skirtingos, mat viskas priklauso su kokiomis žolelėmis, vaisiais ar uogomis maišoma vynuogių degtinė. Na o Albanijos pasididžiavimas – konjakas.

Mėgstantys istoriją tiesiog privalo aplankyti Balkanus. Čia istorijos yra tiek daug, kad žmonės su ja nesusitvarko. Įvaičių lankytinų objektų netrūksta, bet ypač išsiskiria sienieji vienuolynai ir įvairių konfesijų maldos namai. Itin įspūdingi šv. Petro vienuolynas bei šv. Trifonijaus bažnyčia Juodkalnijoje. Kroatijoje venecijietišku istoriniu palikimu išsiskiria Istrijos pusiasalis. Ypač įdomi Bosnija ir Hercogovina vis dar menanti praūžusį karą ir turinti bene pačią sudėtingiausią valdymo sistemą Europoje. O šios valstybės sostinė Sarajevas tikrai ne veltui vadinamas Europos Jeruzale. Juk čia šalia sugyvena visos tikybos. Tai išvysti tikrai labai įdomu.

Kartą aplankius Balkanus, prisilietus prie jų ugningos prigimties, ta liepsnelė persiduoda ir keliauninkui. Ir kai jau ima rusenti, tai neužgęsta niekada. Taip ir traukia sugrįžti bent kartą per metus. Kurią kelionę į Balkanus bepasirinktumėt, kurią šalį sugalvotumėt aplankyti – tai visada bus efektinga kelionė, kurios įspūdžiai ilgai neblės. Tad jau ruoškitės ir atraskite šį nepaprastą ir itin temperamentingą regioną.

Susijusios kelionės

Liko vietų
10+ vietų

9 dienos kaina asmeniui

nuo 424,15 €
499,00 €

Perbraukta kaina reiškia reguliarią kelionės kainą, apskaičiuotą pagal kelionių organizatoriaus užsienio partnerių, oro vežėjų ir kitų paslaugų teikėjų paslaugų kainas. Aktyviais kelionių organizatoriaus veiksmais organizuojant bendradarbiavimą su užsienio partneriais bei pasirinktos verslo vykdymo strategijos dėka klientams galime pasiūlyti įsigyti paslaugas mažesnėmis kainomis.

Sutaupote 74,85 €