NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Jei norėtumėt atsidurti mieste - Babilone, kokiu dabar laikomi Londonas ar Niujorkas, važiuok į Berlyną. Čia gyvena apie 160 tautų atstovų, veikia daugiau kaip 40 tautinių mažumų bendrijų, organizacijų, meno, teatro, muzikos centrai. Daugybė didelių ir mažų muziejų, galerijų, muzikos klubų ir teatrų, kuriuose gali susipažinti su viso pasaulio dailės ir meno kryptimis ir atradimais.

Tai Vokietiją valdžiusių monarchų archeologinių radinių kolekcijos, meno klasikos šedevrai, pasaulio tautų etnografija, bet ir šiuolaikinio meno eksperimentai. 

Neseniai vokiečiai džiaugėsi, kad jų kultūrinis gyvenimas labai įvairus ir margas, kad kitų tautų atstovai savo indėliu praturtina Vokietijos kultūrą. Kad daugiatautis  meno pasaulis čia tapo panašus į spalvingą, raštuotą skiautinių kilimą. Berlyno kūrėjai – tai ne tik pokario emigrantų darbininkų palikuonys, bet ir šių dienų pasaulio meno atstovai, radę būtent šiame mieste puikią terpę kurti, bendrauti ir eksponuoti savo darbus.  Tai nėra saldžiai gražus miestas, tai rūstus negailestingos istorijos dokumentas. Tai tautos, kuri pripažino savo klaidas, pasiekė dugną, apsivalė ir tarsi feniksas pakilo dar ryškesnis, stipresnis ir įdomesnis.


Daugeliui Berlynas – tai jau pasenusios asociacijos su siena, su dviem Berlynais, su skirtumais tarp jų, priešprieša, bet sienos nebėra jau daugiau kaip 25 metai ir ta didžiulė tuščia erdvė miesto  centre tada tapo didžiausia statybų aikštele Europoje.  Buvo daroma viskas, kad ta riba, kur daugiau kaip ketvirtį  amžiaus nežengė miestiečio koja, kuri buvo visos šalies skaudulys, 28 metus skyrusi šeimas, sugriovusi gyvenimus, deformavusi likimus, būtų kuo greičiau užtušuota, užlyginta, kad kuo greičiau miestas taptų vientisas visomis prasmėmis. Architektams, konstruktoriams tai buvo svajonių darbas projektuoti neriboto finansavimo didžiųjų koncernų pastatus, naudoti moderniausias technologijas ir medžiagas.

Taip išaugo stulbinančių formų, žvilgančio stiklo, betono, akmens dangoraižiai, kuriuose veikia  biurai, parduotuvės, restoranai, koncertų ir kino salės. Šis ultramodernus naujojo Berlyno centras nukonkuravo kažkada padalinto miesto traukos centrus - vakarinėje dalyje esanti Kurfurstendamm, o rytuose Alexander Plaz.

Kitas labai svarbus, nors kontraversiškai vertinamas objektas, išaugęs buvusios sienos erdveje - holokausto memorialas. 19 tūkst. kv. m. plotą užimanti kompozicija buvo kritikuojama dėl vietos pasirinkimo (nacių laikais netoliese buvo Hitlerio bunkeris ir Reichskanceliarija). Bet dauguma vis dėlto įrodė, kad kaip tik čia ir vieta tokiam memorialiui, išreiškiančiam vokiečių tautos brandą, istorinį suvokimą. Tai tarsi atgaila, žiaurios praeities priminimas, savotiška garantija, kad tai niekad nepasikartos. JAV architekto sukonstruota Jeruzalės Alyvų kalno kapinių sarkofagus primenanti kompozicija, kurią sudaro 2371 įvairios betoninės stačiakampės stelos, turi labai didelį emocinį poveikį. Patenki į savotišką labirintą, nejauti miesto triukšmo. Ta klaustrofobiška erdvė tarp blokų klaidžiojančius žmones tarsi palieka vienus su savimi.

Kitas, moderniais intarpais praturtintas pastatas, buvęs visai šalia sienos, savotiškas dabartinės Vokietijos galios simbolis – Reichstagas. Nacių padegtas 1933 m., vėliau suniokotas Berlyno šturmo metu 1945 m. gegužę. Laimė, jog jis liko vakarų Berlyno pusėje ir čia griuvėsiai liko užkoncervuoti. O po Berlyno ir Vokietijos suvienijimo statinys atgimė iš naujo, pasipuošęs nauju stiklo ir veidrodžių konstrukcijų kupolu ir visame pastate įrengtomis permatomomų sienų patalpomis, deklaruojančiomis šios šalies valdžios institucijų politinį skaidrumą.
Kupolo projekto konkursą laimėjo pasaulio įžymybė britų architektas seras Normanas Fosteris. Vokiečių netrikdė, kad svarbiausio nacijos pastato autorius ne vokietis. Naujas žibinto formos kupolas (23,5 m aukščio ir 39,6 m skersmens) iš stiklo ir plieno netrukus tapo naujojo Berlyno emblema. Viduje esančios spiralinės rampos leidžia iš viršaus stebėti plenarinių posėdžių salę.

Rinkėjai ir turistai gali stebėti dirbančius deputatus. Kupolas – svarbiausias viso komplekto elementas, kuriantis lengvumo, skaidrumo ir dalyvavimo įspūdį ir teigiantis, jog statinys yra visuomenės nuosavybė. Be to, jis – svarbiausias šviesos ir energijos šaltinis. Šios futuristinės konstrukcijos širdis – vadinamasis „šviesos skulptorius“(jis dieną sugeria iš išorės sklindančius saulės spindulius ir judinamųjų veidrodžių pagalba nukreipia juos į vidų). Naktį kupolas virsta kažkuo panašiu į šviesos skulptūrą.

 „Šviesos skulptorius“ veikia priešingu principu nei švyturys, nes iš kupolo išorės sugeria natūralią šviesą ir perduoda ją žemyn, į posėdžių salę. Šiuo metu į kupolą patenkanti saulės šviesa ir šiluma reguliuojama automatiškai judinamu ekranu. Jis sukiojasi paskui dangaus skliautą keliaujančią saulę ir neįleidžia į vidų per daug šilumos ir tiesioginių saulės spindulių. Naktį vyksta atvirkščias procesas. Dirbtinė šviesa iš parlamento nukreipiama į išorę ir apšviečia kupolą. Jį tarsi švyturį berlyniečiai gali matyti iš bet kurios miesto vietos.

Kelionės vadovė: Raimonda Juškevičiūtė

Susijusios kelionės

Vokietijos sostinė Berlynas iki - 15%
2019-03-09
2 dienos
Liko vietų
10+ vietų

2 dienos kaina asmeniui

nuo 135,15 €
159,00 €

Perbraukta kaina reiškia reguliarią kelionės kainą, apskaičiuotą pagal kelionių organizatoriaus užsienio partnerių, oro vežėjų ir kitų paslaugų teikėjų paslaugų kainas. Aktyviais kelionių organizatoriaus veiksmais organizuojant bendradarbiavimą su užsienio partneriais bei pasirinktos verslo vykdymo strategijos dėka klientams galime pasiūlyti įsigyti paslaugas mažesnėmis kainomis.

Sutaupote 23,85 €