NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Per paskutinius pora metų Graikija stipriai susigadino savo įvaizdį. Pabėgeliai, finansinė krizė, nesibaigiantys protestai ir net riaušės, ne vieną turistą atbaidė nuo minties keliauti į šią Viduržemio jūros valstybę. Ne vienas tokios kelionės atsisako, tardamas, jog be griuvėsių Graikijoje nėra ką apžiūrinėti. Neva ten keliauja tik išprotėję istorijos ir senienų mylėtojai, o normaliems žmonėms ten nėra ką veikti. Bet taip tikrai nėra.

Graikija labai neviduržemiška Viduržemio jūros valstybė. Norintys lengvų salotų, vaisių bei daržovių gausos ir žuvies ar kitokių jūros gėrybių Graikijoje žinoma tai ras. Bet tik salose. O Graikijos žemyninė dalis visai kitokia, istoriškai labiau paveikta Osmanų imperijos, mažiau turistinė, pasižyminti įvairesne gamta. Būtent žemyninėje Graikijoje galima pamatyti kaip žmonės šioje šalyje gyvena iš tikrųjų.

Pirmiausia į Graikiją verta važiuoti dėl gamtos ir puikaus oro. Mus, lietuvius, nuolat kamuojamus apniukusių dienų, džiugina net ir menkas saulės spindulėlis. O Graikijoje per metus būna apie tris šimtus saulėtų dienų. Tad visi norintys garantuotai gero oro privalo važiuoti į Graikiją. Bet sunkiai ištveriantys karštį, taip pat neturi gąsdintis, mat jūra šioje šalyje visada arti ir gaivūs vėjai net ir keturiasdešimties laipsnių temperatūra daro maloniai šilta.

Iš lygumų atvykusių akis džiugina kalnai. Graikijoje itin aukštų viršūnių tikėtis neverta. Bet lietuvio akiai net ir nedidelė akmenuota kalvelė rodosi įspūdingai aukšta. O Graikijos pusiasalis – tai nesibaigianti marmurinių kalnų grandinė. Kartais jie sminga tiesiai į jūrą. Kartais, kiek akis užmato, būna apsodinti nesibaigiančiomis alyvmedžių giraitėmis. Kartais šlaite matyti atviros marmuro kasyklos. Tai įspūdingi reginiai, net ir ilgą pervažiavimą autobusu padarantys įdomiu. Šiaurinis ir pietis Graikijos kraštovaizdis labai skiriasi. Šiaurėje daugiau vandens, žalumos. O pietuose priartėja Afrika, tad netrūksta dykumngos geltonos spalvos, krumynų ir milžiniškų kaktusų.

Kaip ir minėta, žemyninės Graikijos virtuvė gali tapti netikėtumu lengvų salotų trokštančiam keliauninkui. Tačiau įveikus pirmąjį šoką, maistas džiugina. Visų pirma išsiskiria porcijų dydžiai: kiekvienam graikui maistas yra šventas, todėl jo niekada negailima. Antra, graikai valgo daug mėsos. Suvlaki ir gyros – tai vis mėsiški patiekalai. Na o musaka – graikiškos virtuvės pasididžiavimas. Tai patiekalas, šiek tiek primenantis lazaniją (tik niekada nesakykite to graikui), tiek vietoj makaronų lakštų yra dedamos bulvės, baklažanai ir cukinijos. Tai puikaus skonios mėsos ir daržovių apkepas. Trečia, graikai dievina jogurtą. Šis nesaldus pieno produktas puikiai tinka visiems saugantiems kūno linijas. Graikai jį skanina uogomis ir vaisiais. Puikiai dera su sausais pusryčiais. Na o į jogurta įdėjus priekonių, česnako ir agurku, išeis tsadzikis. Šį gaivų valgį galite skanauti ir vieną, ir kaip padažą. Ketvirta, daržovių ir vaisų Graikijoje netrūksta, tad ir be jų gyventi negalintys, ras kuo pasimėgauti. Pabaigai svarbiausia: daugiausiai alyvuogių aliejaus suvartoja graikai. Be jo neįsivaizduojama jokia namų virtuvė. Tad gero, nebrangaus alyvuogių aliejaus galima nusipirkti kiekvienoje parduotuvėje. Išskirtinės graikų alyvuogės: Kalamata  veislės alyvuogės labai aštraus, ryškaus skonio. Turistams patinka jų derinys su aštriaisiais pipirais – puikus derinys prie alaus.

Taip, graikai megsta, geria ir gamina visai neblogą alų. Kiek sausoko skonio ir labai tinkamą gerti gerai atšaldytą. Tai puikiai gaivina karštą dieną. Tačiau per karščius geriau rinktis tradicinį graikišką vyną – retsiną., Kiek neįprasto pušų skonio, taip pat geriamas atšaldytas ir skiedžiamas sodos vandeniu, todėl gaivina, tonizuoja, bet nesmogia stipriai per galvą.

Žinoma, kad norint atsigaivint, reikia atsigerti kavos. Kadangi Graikijoje karšta, tai šios šalies gyventojai renkasi ne stiprų karštą espresso, bet vėsią, pinu pagardintą, bet taip pat stiprią frape. Būtent ši kava yra Graikijos kavos kultūros simbolis, puikiai reprezentuojantis graikų gyvenimo būdą. Prisėdi, neskubėdamas užsisakai kavos, ją suplaka su pienu ir ledukais. Neskubėdamas geri. Ledukai po truputį tirpsta. Ir taip gali kelias valandas prasėdėti palaimingai gurkšnodamas ir žiūrėdamas į Tesalonikų įlanką. Manau kad taip gimė filosofija.

Kadangi turistų srautai į Graikiją apmažėjo, tad vėl grįžo įprastas graikiškas mandagumas ir lipšnumas. Dar prieš kelis metus į pavienį pirkėja niekas labai nekreipdavo dėmesio, nes į jo vietą ateidavo dar trys. O dabar kiekvienas klientas svarbus, kiekvienam norisi parduoti. Keliautojai dėl to tik laimi. Tad dabar pats geriausiais metas keliauti į Graikiją ir atrasti, jog šalia antikinių griuvėsių yra dar daug visko, ką būtina atrasti.