NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Meksika viena iš nedaugelio pasaulio valstybių pasižyminti pasakiška gamtos įvairove ir senovės civilizacijų palikimų. Todėl kelionė į Meksiką daugeliui primena gyvenimo nuotykį su 10 tūkst. km balto smėlio paplūdimių ir palmėmis, su džiunglėmis ir egzotiniais gyvūnais, dideliais šiuolaikiniais miestais ir išlikusiu fantastišku senovės civilizacijų palikimu, su turtinga maisto ir meno kultūra, išskirtinėmis tradicijomis ir festivaliais. Žmonės Meksikoje taip pat tokie skirtingi ir kontrastingi – nuo stilingų sostinės miestiečių iki drovių ir civilizacijos mažai mačiusių genčių. Pasinerti į Meksiką bent kartą gyvenime tikrai verta! Pirmiausiai nerkime giliau į šią šalį šiame pasakojime.

Sostinė Meksikas – pasiklyskite viename didžiausių pasaulio miestų

Tai vienas didžiausių pasaulio miestų, jei ne pats didžiausias. Todėl leisdamiesi lėktuvu pasiruoškite išvysti neaprėpiamas akimis pastatų virtines iki pat horizonto. Tai tarsi saulė visoje Meksikos saulės sistemoje, aplink šį miestą sukasi visas šalies gyvenimas. Išaugęs į milžinišką megapolį, Meksikas dorojasi su kylančiais iššūkiais: čia atgimsta viešosios erdvės, verda kultūrinis ir politinis šalies gyvenimas. Sostinės valdžia sugebėjo pažaboti nusikalstamumą ir narkotikų kartelius, tad tai ir pakankamai saugus miestas keliautojams. Meksike rasite daugybę gerų aštraus ir egzotinio maisto restoranų.

Meksikas – istorinis miestas, su senovės genčių palikimu, ispaniško kolonijinio laikotarpio architektūra, todėl čia lankytojus traukia didžioji Zocalo aikštė, didžiausia Lotynų Amerikoje Metropoliteno katedra ir Tautos rūmai, senovinės actekų sostinės Tenochtitlano griuvėsiai, ant kurių išaugo šis miestas.

Nepraleiskite progos apsilankyti ir Nacionaliniame antropologijos muziejuje – tai bus puikus įvadas į visą Meksikos kultūrą ir istoriją, po kurio geriau suprasite visą šalį. Galiausiai mieste malonu pavaikščioti ir naujai įkurtuose rajonuose su dangoraižiais, parduotuvėmis ir kavinėmis. Pasimesti Meksiko miesto betono džiunglėse ne taip jau ir sunku, tačiau visai malonu.

Kvapą gniaužiantis senovės civilizacijų palikimas

Tik 50 km nuo sostinės Meksiko yra pirmasis stulbinantis archeologinis kompleksas – senovinis Teotiuakano miestas. Išvertus šios vietos pavadinimą gautume „vietą, kurioje gyventojai prilygsta dievams“. Jau iš pavadinimo galima suprasti, kad čia didingų piramidžių, šventyklų ir kitų pastatų bus gausu. Pirmiausiai ši vieta ir žinoma dėl dviejų masyvių piramidžių – Saulės ir Mėnulio. Be piramidžių čia dar pamatysite mirusiųjų kelią, dievo Ketcalkoatlio šventyklą. Ir visa tai mena dar senesnius laikus nei žymioji actekų civilizacija. Archeologiniame parke yra muziejus, kur sužinosite daug įdomių faktų apie technologiškai įspūdingą Teotiuakano miestą, gyvavusį prieš tūkstančius metų.

Netoli kito įspūdingo istorinio centro Oaksako yra dar vienas Meksikos archeologinis stebuklas – Baltasis kalnas. 600 m. pr. Kr. statytas apeigų kompleksas stebina savo keistomis senovės pasaulio formomis. Šiame komplekse taip pat išliko zapotekų kultūros statytos šventyklos, aukštai iškilusios platformos, observatorija, kiti statiniai. Šis zapotekų religijos, ekonomikos ir kultūros centras vėliau perėjo į kitos – mistekų civilizacijos rankas, todėl šioje vietoje susipažinsite net su dviem Meksikos senovės kultūromis.

Trečiąjį istorinį Meksikos miestą Palenkę pasieksite per džiungles. Tai vienas iš deimantų Meksikos istorinio palikimo karūnoje, kuris supažindins su įspūdinga majų civilizacija. Užrašų šventykla neabejotinai gali varžytis su Egipto piramidėmis ir hieroglifais. Palenkėje taip pat yra Saulės ir Kryžiaus šventyklos, Karalių rūmai ir net žaidimo su kamuoliu kiemas. Vietovė vis dar tyrinėjama archeologų ir toli gražu ne visos šio įspūdingo miesto mįslės dar įmintos. Džiunglės, paslaptingieji majai, piramidės – tai Meksika, kokią mes matome kino filmuose. Netoli senovinio majų galybės centro yra ir modernus Palenkės miestas, kuris džiunglėse pakankamai jaukiai priima atvykusius pasižiūrėti majų palikimo.

Ir tai dar toli gražu ne viskas, ką gali pasiūlyti senovės Meksikos civilizacijos. Būtina užsukti ir į Kabaho bei Ušmalos majų miestų griuvėsius. Čia taip pat rasite daugybę įspūdingų statinių, šventyklų – tokių kaip dievo Chaco ir Kaukių šventyklos. Taip pat šie majų miestai pasižymi išskirtiniais ornamentais, o senovės civilizacijų griuvėsiai įsitaisę netoli kylančių vaizdingų kalvų.

Galiausiai, kad užtvirtintumėte visą įspūdingą Meksikos archeologinių vietovių vaizdą, būtina aplankyti Čičen Incą. Tai geriausiai išsilaikęs ir atkurtas Jukatano regiono majų palikimas. Šioje vietoje nuolat sukiojasi šimtai turistų, bet tai tik įrodo, koks pasaulio stebuklas Čičen Inca yra. Šioje vietoje išaiškėja daugelis majų astronominio kalendoriaus paslapčių. Tai viena populiariausių vietų pasaulyje sutikti ilgiausią dieną ir naktį arba lygiadienius. Be to čia pamatysite griežtų geometrinių formų didingą Kukulkano – Lietaus dievo piramidę, raudonojo jaguaro sostą, Karių šventyklą, Tūkstančio kolonų salę, milžinišką žaidimo su kamuoliu aikštę, Šventą altorių, ant kurio buvo atliekamos žmonių aukojimo apeigos ir daug kitų įdomybių. Tai laisvai galėtų būti vienas iš septynių pasaulio stebuklų.

Užburiantys kolonijiniai Meksikos miestai

Bet Meksika ne vien majų actekų ir kitų civilizacijų muziejus. Čia plyti daugybė kitų istorijų, tokių kaip kolonialistų sidabro ieškotojų miestas – Taskas. Vien miesto vaizdas stačiame slėnyje atims žadą, o kur dar uolų ir kalnų apsuptas senamiestis, kuris išlaikė savo autentiškumą ir spalvas iki šių dienų. XVI a. Taske buvo atrastos didelės sidabro atsargos, kurios buvo naudojamos iki pat XX a., kol galiausiai išseko. Dabar tai miestas gyvenantis iš turistų – jaukus, fantastiškos architektūros šedevras, neužstatytas moderniais gyvenamaisiais rajonais. Santa Prisca bažnyčia Taske šviečia ryškiausiai. Jaukios sidabro dirbinių parduotuvėlės ir juvelyrai įtrauks jus į Tasko istoriją ir ilgai nepaleis.

Oaksako miestas, jau minėtas prie Balto kalno archeologinės vietovės, ir pats yra įspūdingas turistinis objektas. Tai Meksikos kultūros ir kulinarijos sostinė, kurioje kolonijiniai pastatai, medžiais apsodintos gatvės įtraukia lankytojus. Daugelis pastatų čia buvo statomi iš žalios spalvos statybinės medžiagos, todėl Oaksakas dar vadinamas „Smaragdo miestu“. Mieste gausu menininkų įkvėptų šalies protėvių tradicijų ir meno, Oaksake yra puikių muziejų, kuriuose demonstruojami zapotekų ir mistekų aukso dirbiniai, spalvotų turgaus aikščių bei labai jaukių vietų pavalgyti. Jaukiame mieste nuolat vyksta festivaliai ir muzikos vakarai – tai miestas nepaliekantis abejingų.

Merida – trečiasis vertas aplankyti kolonijinis miestas. Tai Jukatano valstijos sostinė, dėl daugybės baltų pastatų dar vadinama „Baltuoju miestu“. Tai dar mažai turistų atrastas Meksikos brangakmenis, su ispaniškais pastatais, muziejais, jaukiais viešbučiais ir hosteliais, turgumis, užeigomis ir restoranais. Tai kosmopolitiškas miestas, kuriame susikerta viso didelio regiono keliai. Pasinerkite į jį ir pasijusite arčiau Meksikos gyventojų.

Meksikos nuotykiai – vietos indėnai ir fantastiška gamta

Kur bekeliautumėte Meksikoje, nuolat atsidursite pasakiškos gamtos apsuptyje, tačiau vienas išskirtinių gamtos kampelių Meksikoje – Grijalvos upė ir Sumidero kanjonas. Čia galėsite praplaukti laivu tarp stačių, net 200 m siekiančių uolų, susipažinsite su gausia slėnio augalija ir gyvūnija.

Šio slėnio puikus papildymas – jaukus San Kristobalio de las Kasas miestukas, kuriame atrasite dar daugiau Meksikos spalvų, vietos gyventojų tradicijų ir indėnų palikimo.

O su pačiais tradiciškiausiais Meksikos žmonėmis – indėnais – geriausiai pasimatyti San Chuano Čamulos ir Zinakantano kaimeliuose. Čia atrasite visai kitą Meksiką, su savomis tradicijomis, originaliais rankdarbiais, buitimi, gyvenimo būdu.

Dar vienas įspūdingas gamtos kūrinys Meksikoje Misol-Ha kriokliai, kur džiunglių augmenija, kalnų apsuptis ir krištolinis krentantis vanduo nuramins ir leis atsipūsti nuo Meksikos šurmulio.

Poilsis viename žymiausių pasaulio kurortų – Kankune

Meksikos paplūdimių ir pakrantės ilgai pristatinėti nereikia. Tai šalis turinti 10 tūkst. km vandenyno ir jūros pakrantės, todėl čia sau tinkamą vietą pailsėti paplūdimyje atras kiekvienas. Meksikoje gausu balto smėlio paplūdimių, banguotų pakrančių ir ramių lagūnų, koralinių rifų ir nardymo vietų. Šalis apdovanota ir Karibų jūros turtais ir Ramiojo vandenyno galybe.

Pats Kankunas tai fantastiškas kurortas prie Karibų jūros, kuriame susijungia net du miestai – salsos barų, restoranų, naktinių klubų ir viešbučių Kankunas ir kitas – vietos žmonių gyvenamas, Meksikos pakrantės spalvų ir garsų pilnas miestas.

Todėl Kankune galėsite veikti beveik viską. Užsiimti vandens sportais, nardyti ar net pamatyti bangininius ryklius arba linksmintis begalėje barų ir naktinių klubų su smagiais vakarėliais. Jei pabos šurmulys, visada galėsite pasitraukti į nuošalesnę vietą, už viešbučių teritorijos ribų ir mėgautis permatomo mėlio lagūnomis. Išvykoms čia yra ir salos, ir nacionaliniai parkai su paukščiais ir daugybe egzotinių augalų. Po viso ilgo Meksikos nuotykio – tai vieta, kurioje pailsėsite iš širdies.