NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Iranas – kerinčios kultūros ir žmonių šalis, griaunanti visus stereotipus

Politika ir religija – tokiame fone mes matome Irano pavadinimą žiniasklaidoje. Ir dažniausiai ne iš pačios geriausios pusės. Tačiau tikriausiai pasaulyje nėra kitos tokios šalies, kurios vaizdas viešojoje erdvėje ir pasakojimai iš ten pabuvusių žmonių lūpų skirtųsi taip kardinaliai.

Iranas –, tai saugi keliautojui ir politiškai stabili valstybė. Tai vieta, kur gimė turtinga Persijos kultūra, o slidinėjimo kurortus keičia dykumos ir tropinės jūrų pakrantės. Tai šiltų ir be galo draugiškų žmonių kraštas, kur kiekvienas Jus pasikvies prie vaišių stalo, o siūlomų pinigų už paslaugas ar prekes atsisakys ir du, ir tris kartus. Norėdami sumokėti nepamirškite pinigų pasiūlyti ir ketvirtą kartą – tokios tradicijos.

Iranas gali šiek tiek bauginti atvykėlius savo griežtomis religinėmis normomis, tačiau tai tik dar vienas akstinas jį aplankyti. Čia pajusite, kaip gyvena skirtingos kultūros, religijos ir civilizacijos žmonės. Pamatysite, kad šių dienų draudimai ir bausmės neišmušė iš vietos žmonių per tūkstantmečius susiformavusio identiteto bei nuoširdumo. Tai tarsi žvilgsnis po paslaptinga skraiste. Juk kuo labiau šalis slepiama, tuo didesnis noras ją išvysti.

Irano kultūrinis centras – Širaze ir Persepolyje

Poetų ir maldininkų miestas Širazas – gryniausias iraniškos kultūros lopšys. Nuo čia pradėję savo kelionę po milžinišką Vidurio Azijos šalį pasijusite tarsi atidarę didžiulius vartus į kitą pasaulį. Širazo senamiestyje verta aplankyti Korano vartus, galvas apsukančią Vakilio mečetę ir Širazo turgų. Dar vienas miesto pasididžiavimas – tai šacho Čeracho mauzoliejus, traukiantis keliautojų akį svogūno formos kupolais.

Bet daug svarbiau tai, kad Širazas jau 2000 metų yra persų kultūros širdis. Jis per šimtmečius spėjo tapti mokslo, poezijos ir netgi vyno (kas šių laikų religiniame Irane neįsivaizduojama) centru. Vyną Irane žmonės vartojo tūkstančius metų, o Širazo rūšies vynuoges mes žinome ir dabar – kadaise šios rūšies vynas buvo vadinamas geriausiu pasaulyje. Pats Širazas viduramžiais buvo vienas svarbiausių miestų visame islamiškame regione, o XVIII a. keliems dešimtmečiams tapo ir Irano sostine. Per tą laiką buvo pristatyta daug gražių pasatatų ir restauruoti senieji.

Daug pasako faktas, kad dabartiniame Irane, kur vieno lyderio kultas yra pakankamai stiprus, visi mėgsta Širazo gyventojus ir kalba apie juos tik teigiamai. Poetų Chafezo ir Saadi mauzoliejus mieste tapo daugelio iraniečių susirinkimo vieta, kur, žydint rožėms, vietiniai žmonės ir šiais laikais buriasi skaityti poeziją. Tai malonaus klimato miestas, kuriame gera ne tik gilintis į istorijos paslaptis, bet ir gnaibant nuo kekės Širazo vynuoges pasėdėti ant suoliuko.

Antra vertus, nuo Širazo ne taip jau toli yra ir Persepolis – senovinio miesto liekanos, kurios dabar tapo pagrindine Irano turizmo vizitine kortele atvykėliams. Tai Romos ar Egipto istoriniam ir architektūriniam palikimui nenusileidžiantis kompleksas liudijantis Persų imperijos didybę. Čia buvo aukštos gynybinės sienos ir įspūdingi vartai, viešos aikštės ir šventyklos, imperatoriaus ir jo haremo buveinės, turtų saugyklos, mauzoliejai ir dar daugybėkvapą gniaužiančių erdvių.

UNESCO pasaulio paveldo sąraše įrašyti senoviniai Persepolio griuvėsiai dabar tėra blankus didžios praeities šėšėlis. Dar įspūdingesnis faktas, kad prieš 2500 m. galingų imperatorių Dariaus ir Kserkso pradėto statyti miesto griuvėsiai buvo iš naujo atrasti tik ketvirtajame XX a. dešimtmetyje.

Persepolis – tai vieta, kurioje suprasite, kokia sena ir turtinga Irano civilizacija. Net pats Aleksandras Makedonietis užkariavęs šį miestą buvo apstulbintas jo prabangos ir didybės. Anot legendų, prireikė 20 000 kupranugarių karavano Persepolio turtams išvežti.

Jazdas – išskirtinės architektūros miestas dykumų kryžkelėje

Tarp Irano dykumų įsikūręs Jazdas per amžius buvo pirklių ir keliauninkų miestas. Jis garsėjo savo šilku ir medžiagomis dar prieš žymaus keliautojo Marco Polo keliones ir atradimus. Išskirtinis kraštovaizdis suformavo ir išskirtinę miesto architektūrą, kurioje vyrauja daug molinių pastatų.

Jazde amžinos ugnies šventykloje Ateškadėje jau tūkstančius metų kūrenama ugnis. Penktadienio mečetė pastatyta dar XIV a. stebina savo 53 m aukšio minaretais. Įdomi ir senoji miesto irigacinė sistema. Nuostabą kelia zoroastrizmo (senosios Irano religijos) išpažinėjų naudoti Tylos bokštai. Juose mirusieji buvo paliekami klajojančių grifų puotai. Senasis Fahadano kvartalas, spalvingas turgus taip įtraukia, kad vienos dienos šiam miestui gali būti maža.

Be to, Jazdą supa dykumos, kuriose antilopes medžioja baigiantys išnykti Azijiniai gepardai. Jiems saugoti čia įkurti net keli gamtos parkai. Be to, viena iš Jazdo pašonėje esančių dykumų – Dasht-e Lut – oficiliai yra pripažinta karščiausia vieta žemėje. Čia 2005 m. buvo užfiksuota beveik + 71 °C oro temperatūra. Gamtos stebuklų regione yra ir daugiau – stabtelėję Abarku mieste savo akimis pamatysite 4000 metų senumo kiparisą.

Isfahanas – miestas, kuriame telpa pusė pasaulio

Tai mitais ir legendomis apipintas Irano miestas, įsikūręs „Šilko kelyje“. Isfahanas savo prabanga spinduliuoja net ir dabar, prabėgus šimtams metų nuo jo įkūrimo. Miestas garsėja bene gražiausiu pasaulyje persų meno centru su stilingais minaretais ir puošniomis mečetėmis Zagroso kalnų šlaituose. XVI-XVII a. tai buvo ištaiginga šalies sostinė.  Tai išskirtinis Irano miestas – savo estetika ir grožiu lenkiantis visus kitus.

Apsipirkimas autentiškame Isfahano turguje galėtų būti įrašytas į gyvenimo turistinių dalykų sąrašą. Nepakartojami Isfahano tiltai per Zajenderūdo upę, į UNESCO pasaulio paveldą įrašyta centrinė aikštė ir jos architektūriniai stebuklai – viskas šiame mieste užburia savo didybe ir autentiškumu. Robertas Byronas savo kelionių užrašuose 1937 m. prilygino Isfahaną tokiems miestams kaip Atėnai ir Roma, „kurie yra bendra mūsų žmonijos atgaiva“.

Besigrožėdami Isfahano architektūra ir istorija nepamirškite iš tiesų jaukioje arbatinėje atsigaivinti arbata arba šafraniniais ledais. Taip šis miestas dar labiau pasiduos jūsų vaizduotei.

Teheranas – draudimais pridengta laisvė

O Teherane susitinka Rytų ir Vakarų civilizacijos. Miestas, kuriame gyvena per 7 mln. žmonių, nepalieka abejingų: muziejai ir parkai, šurmulingos bei spalvotos gatvės, juodos moterų čadros ir daugybė motociklų. Miestas įsikūręs Elbruso kalnyno šlaite, o Irano sostine jis tapo XVIII a. pabaigoje.

Didžiulis megapolis puikiai atspindi ir viso Irano dvasią. Nors oficialiai šioje Vidurio Azijos valstybėje daug kas draudžiama, tačiau Teherane ant namų stogų matosi palydovinės televizijos antenos, socialiniuose tinkluose savo paskyras turi net ir patys jas draudžiantys politikai, moterys kaip pridera dėvi skaras, tačiau jos vos pridengia plaukus, o drabužiai dažnai išryškina grakščius liemenis. Tai vieta, kurioje žmonės išmoko apeiti griežtus draudimus.

Atsidūrus nuolat šurmuliuojančiame mieste verta aplankyti keletą rūmų, muziejų, parkų ir skverų. Teherane yra viena didžiausių pasaulyje brangakmenių saugyklų, kurioje laikomos per 2500 m. surinktos brangenybės. Vis dėlto Teheranas toks didelis ir įvairiapusis, kad geriau ne kuo daugiau aplėkti, o tik pasistengti sugerti vietos gyvenimo būdą ir ypatumus ramiai ir iš lėto.

Tai galima pasakyti ir apie visą Iraną. Apvažiavę pagrindinius šalies miestus tikrai susidarysite vaizdą, kuo gyvena viena spalvingiausių pasaulio valstybių, tačiau didesniems tyrinėjimams čia reiks grįžti vėl ir vėl.

Kelionės vadovas: Vladas Liepuonius