NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas
Slapukų nustatymai

Tiesioginiu skrydžiu iš Vilniaus į Heraklioną sujungta Kreta pastaraisiais metais tapusi viena populiariausių atostogų krypčių tarp poilsiautojų iš Lietuvos. Didžiausia Graikijos sala apstulbina įspūdinga gamta: kalnais, jūra, tarpekliais, žaliais slėniais. Gražiausi vaizdai ir įdomiausi maršrutai bei tikrasis salos grožis atsiskleidžia keliaujant giliau į salos širdį, kertant kalnus ir tarpeklius ar keliaujant palei nuostabią jūros pakrantę. Pateikiame 5 mūsų rekomenduojamus maršrutus Kretoje, kurių gal ir nespėsite apvažiuoti per vienas atostogas, tačiau tai bus puiki priežastis į Kretą sugrįžti dar kartą!

Atostogos Kretoje tinka ir norintiems pasyviai pailsėti, ir ieškantiems aktyvaus poilsio bei kultūrinio pažinimo. Čia sukurta gera infrastruktūra savarankiškai ir nesunkiai keliauti po salą automobiliu. Lyginant su Azijos šalimis, eismas nėra chaotiškas, vietiniai yra geri vairuotojai ir dažniausiai paiso kelių eismo taisyklių.

Pateiktuose maršrutuose sužymėti tik pagrindiniai lankytini objektai ar miestai, tačiau pakeliui rekomenduojame kartais išklysti iš kelio ir pasirinktinai aplankyti mažesnius miestelius ar maršrute nepaminėtus didesnius miestus, įdomius objektus. Nebijokite improvizuoti, jei pasiklysite draugiški kretiečiai tikrai pagelbės.

 

1. Maršrutas rytinėje Kretos dalyje + lankytinos vietos

Maršrutas: Agios Nikolajas – Elunda – Spinalongos sala – Istrono kurortas – Vai paplūdimys.

Maršruto žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/2qbs7Ud
Maršruto ilgis ~ 120 kilometrų
Laikas praleistas kelyje ~ 2 val 40 min.

 

Lankytinos vietos

Agios Nikolajas

Tai vienas gražiausių ir moderniausių pakrantės miestelių. Dėl savo grožio ir ypač nerūpestingos atmosferos Agios Nikolajas neretai vadinamas Kretos salos Sen Tropezu. Nedidelėse, romantiškose miesto gatvelėse atraskite graikiškas tavernas, kurios pasiūlys nacionalinių Kretos patiekalų, pasivaikščiokite jaukia krantine palei jachtų prieplauką, pasimėgaukite kavos pertraukėle vienoje kavinių, išsidėsčiusių aplink gražų jūros vandens ežerą pačiame miesto centre. Vietiniai sako, jog ežeras begalinio gylio, kuriame II pasaulinio karo metais buvo skandinama vokiečių karinė technika. Šio ežero dugną, vedinas įvairių legendų, tyrinėjo ir žymiausias pasaulio okeanografas Žakas Ivas Kusto.

 

Elunda

Elundos miestas, nuo Agios Nikolajas kurorto nutolęs apie 11 km, yra vienas prestižiškiausių ir mėgstamiausių turistų traukos centrų rytinėje Kretos salos dalyje. Smėlėti kurorto paplūdimiai yra gera apsaugo nuo jūros vėjų ir didelių bangų. Iš čia patogu nukeliauti į Spinalongos salą – kadaise buvusį fortą, praėjusiame amžiuje tapusį raupsuotųjų kolonija. Į salą nebūtina persikelti, ją puikiai matysite ir nuo Elundos pakrantės, tad galite ramiai atsigaivinti ir atsikvėpti su Spinalongos salos vaizdu vienoje iš tavernų.

 

Istrono kurortas

Pakeliui į Vai paplūdimį nepagailėkite laiko bent valandai sustoti autentiškame ir jaukiame Istrono kurorte, kuris nuo garsaus Agios Nikolajas nutolęs vos 12 km. Istronas pelnytai didžiuojasi trimis puikiais smėlio paplūdimiais ir uždaromis įlankomis, kurias lengvai pasieksite automobiliu, o jei mėgstate pasivaikščioti į paplūdimius nuo uolos galėsite nusileisti ir pėsčiomis. Istrono pajūris tituluojamas vienu gražiausių visoje Kretos saloje. Tiesa, restoranų čia dar nedaug, tačiau maistu galėsite mėgautis jaukiose graikiškose tavernose.

 

Vai paplūdimys

Tai rytinėje Kretos pakrantėje esanti tikra oazė, kurioje natūraliai auga palmės. Stovint Vai paplūdimyje pasijusite lyg kažkur Karibuose arba Afrikoje. Iki Vai paplūdimio važiuosite vaizdinga ir kalnuota pakrante, o atvykus rekomenduojam praleisti likusią dienos dalį nepaprasto grožio paplūdimyje ar palmių šešėlyje. Ar pamenate vieną pirmųjų Lietuvos televizijose rodytų kokosinio šokoladinio batonėlio reklamų – egzotinis palmių vaizdas ir pati reklama filmuota būtent šiame paplūdimyje.

 

Patarimai maršrutui:

 • Tai pakankamai ilgas maršrutas, jei norite spėti viską aplankyti, išvykti rekomenduojame nuo pat ankstyvo ryto.
 • Savarankiškai į Spinalongos salą rekomenduojame vykti tik žinant salos istoriją, nes kitu atveju Spinalonga bus nieko nesakančių griuvėsių krūva. Ekskursiją į salą galite užsisakyti ir pas mūsų atstovą informacinio susitikimo metu.
 • Jei Spinalongą nusprendėte aplankyti savarankiškai, tai padaryti galėsite pasirinkę vieną iš daugelio Elundos pakrantėje zujančių laivelių.

 

2. Maršrutas pietinėje Kretos dalyje + lankytinos vietos  

Maršrutas: Retimnas – Spili kaimelis – Preveli paplūdimys – Preveli vienuolynas – Matala

Maršruto žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/2KwAnVP
Maršruto ilgis ~ 124 kilometrai
Laikas praleistas kelyje ~2 val 40 min.

 

Lankytinos vietos

Retimnas

Tai vienas iš labiausiai lankomų Kretos salos kurortų, kuriame pajusite tikrą venecijietišką dvelksmą, o miesto krantinėje rasite daugybę jaukių kavinukių bei tradicinių tavernų. Savo kelionę pradėti ar užbaigti galite maudynėmis viename iš gražiausių salos paplūdimių, kurį rasite būtent Retimno kurorte.

 

Spili kaimelis

Tai yra mažas, apie 30 km į pietus nuo Retimno įsikūręs miestelis, į kurį veda vingiuotas kalnų keliukas. Keliaujant link Spili bus smagu dairytis nuo aukštų, statmenų skardžių, kur vaizdas vers aikčioti iš nuostabos. Tačiau vairuotojams patariame būti budriems – keliukai siauri, posūkiai tokie, jog reikia tikėtis, kad iš už jų netikėtai neišlys kitas automobilis. Čia nėra itin daug lankytinų objektų – bažnyčia ir liūtų fontanas – tačiau jauki kaimelio atmosfera nepaliks abejingų. Lankantis Spili nepamirškite įsigyti čia pat iš alyvuogių gaminamos organinės kosmetikos.  

 

Preveli paplūdimys ir vienuolynas

Šis paplūdimys, dar vadinamas palmių paplūdimiu, nuo Retimno miesto nutolęs apie 35 km į pietus. Iki jo teks paeiti, tačiau šalia esantys laiptukai lipimo procesą tik palengvina. Tiesa, yra kelias ir per kretietiškomis datulinėmis palmėmis apaugusį mišką. Šios vietos žavesys yra ir tame, kad visai palei vandenyno krantą užsibaigia upė. Tad šiame paplūdimyje galėsite pasimėgauti šiek tiek banguota ir šilta jūra, o tada bėgti atsigaivinti gėlame ir gaiviame upės vandenyje. Jei nepatinka gulėti, veiklos irgi bus – aplink kalnuota, todėl palaipioti ir pakopinėti tikrai bus kur.

Važiuodami link Preveli paplūdimio, pakeliui galite užsukti ir į Preveli vienuolyną, vieną labiausia lankomų, pietinėje salos dalyje dar prieš kelis šimtmečius pastatytų vienuolynų. Iš čia galėsite matyti gražųjį Preveli paplūdimį iš viršaus.

 

Matala

Tai jaukus hipių miestelis, turintis ypatingą aurą ir labai gražų pajūrį. Čia ir rekomenduojame užbaigti dieną palydint saulę ir vakarieniaujant tarp uolų įsikūrusiame restorane. Jei nuspręsite Mataloje praleisti ir naktį, ryte keliaukite į miestelio turgelį paragauti šviežių bandelių ir vaisių.

 

Patarimai maršrutui:

 • Tai gali būti intensyvus vienos dienos maršrutas, tačiau šį maršrutą galite pritaikyti ir kelioms dienoms, kuomet kelionę pradėję Retimno kurorte, nakvynę turėsite Matalos miestelyje, o kitą dieną ramiai grįšite į Retimno kurortą, pakeliui dar aplankant įdomiai atrodančias vietas.
 • Kelias į Spili kaimelį gali būti ilgesnis, nei rodys jūsų GPS navigacija, kadangi keliaujant kalnų keliukais greitis nėra didelis.
 • Važiuojant į Spili kaimelį nepatingėkite sustoti kalnuotose vietose ir pasivaikščioti, nes nuo kalnų atsiveria neapsakomo grožio vaizdai.

 

3. Maršrutas vakarinėje Kretos dalyje + lankytinos vietos

Maršrutas: Retimnas – Chanija – Kisamos uostas – Balos Lagūna ir Gramvūzos sala – Elafonisio paplūdimys

Maršruto žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/34923re
Maršruto ilgis ~ 175 kilometrai
Laikas praleistas kelyje ~ 4 val 20 val.

 

Lankytinos vietos

Retimnas

Tai vienas iš labiausiai lankomų Kretos salos kurortų, kuriame pajusite tikrą venecijietišką dvelksmą, o miesto krantinėje rasite daugybę jaukių kavinukių bei tradicinių tavernų. Savo kelionę pradėti ar užbaigti galite maudynėmis viename iš Retimno paplūdimių.

 

Chanija

Tai žavingas vakarinėje Kretos dalyje įsikūręs miestas, turintis labai gražų senamiestį bei uostą. Čia galite pasivaikščioti uostu-krantine ar siauromis vingriomis gatvelėmis tarp spalvotų namų, iš dalies primenančių romantikų pamėgtą Veneciją, apsipirkti įvairių lauktuvių ir skaniai pavalgyti, nes restoranų ir užeigų gausa – neapsakoma.

 

Balos lagūna ir Gramvūzos sala

Atvykę iki Kisamos uosto, galite išplaukti į pasakišką Balos lagūną, kuri yra viena gražiausių Kretos salos lagūnų, kur jūra tarsi vaivorykštė mirguliuoja daugybe atspalvių. Nepraleiskite progos išsimaudyti dangiško grožio lagūnos paplūdimyje. Gramvūzos saloje anksčiau buvo venecijiečių fortas, dabar tvirtovė apleista, o sala negyvenama, tačiau nepaliesta gamta yra natūralus daugybės paukščių rūšių gamtinis rezervatas.

 

Elafonisio paplūdimys

Jei neplanuojate grįžti atgal į Retimno kurortą ir nakvynę praleisti vakarinėje salos dalyje, siūlytume aplankyti dar vieną neprilygstamo grožio Elafonisio paplūdimį, kuris garsus dėl pakrantėje esančio rožinės spalvos smėlio. Nuo jo galite nubristi į civilizacijos nepaliestą smėlio salelę. Rekomenduojame aplankyti šį paplūdimį ne tik dėl jo paties, bet ir dėl labai įspūdingo kelio iki jo, kuris beveik nuo pat Kisamos uosto driekiasi palei vakarinę pakrantę, tad vaizdai bus tikrai gniaužiantys kvapą.

 

Patarimai maršrutui:

 • Jei į Balos lagūną ir Grimvūzos salą vyksite savarankiškai, laivo bilietus ir tvarkaraščius rasite čia: http://www.cretandailycruises.com/cruisedefault.aspx?id=5&lang=en
 • Ekskursiją į Balos lagūną ir Grimvūzos salą galite užsisakyti ir iš mūsų. Visas mūsų organizuojamas ekskursijas saloje pristatys mūsų atstovas viešbutyje vyksiančio informacinio susitikimo metu.
 • Tai pakankamai ilgas maršrutas, jei norite spėti viską aplankyti, išvykti rekomenduojame nuo pat ankstyvo ryto, o jei vyksite iki pat Elafonisio paplūdimio, rekomenduojame nakvynę praleisti kur nors vakarinėje salos dalyje.

 

4. Maršrutas rytinėje Kretos dalyje + lankytinos vietos

Maršrutas: Agios Nikolajas – Mochlos kaimelis – Sitija – Itanos paplūdimys – Alatsolimni paplūdimys

Maršruto žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/32WAhx5
Maršruto ilgis ~ 135 kilometrai
Laikas praleistas kelyje ~ 3 val.

 

Lankytinos vietos

Agios Nikolajas

Tai vienas gražiausių ir moderniausių pakrantės miestelių. Dėl savo grožio ir ypač nerūpestingos atmosferos Agios Nikolajas neretai vadinamas Kretos salos Sen Tropezu. Nedidelėse, romantiškose miesto gatvelėse atraskite graikiškas tavernas, kurios pasiūlys nacionalinių Kretos patiekalų, pasivaikščiokite jaukia krantine palei jachtų prieplauką, pasimėgaukite kavos pertraukėle vienoje kavinių, išsidėsčiusių aplink gražų jūros vandens ežerą pačiame miesto centre. Vietiniai sako, jog ežeras begalinio gylio, kuriame II pasaulinio karo metais buvo skandinama vokiečių karinė technika. Šio ežero dugną, vedinas įvairių legendų, tyrinėjo ir žymiausias pasaulio okeanografas Žakas Ivas Kusto.

 

Mochlos kaimelis

Tai mažas hipių kaimelis, įsikūręs šiaurinėje Kretos pakrantėje, kuriame rekomenduojame nors trumpam sustoti ir  niekur neskubant pavaikščioti ir romantiškai pavakarieniauti vienoje iš vietinių tavernų, įsikūrusių pakrantėje.

 

Sitijos miestelis

Tai jaukus kurortinis miestelis, kuris kadaise buvo savotiškas salos kultūros centras. Čia išliko senovinė tvirtovė, romėnų rezervuarai, o archeologijos muziejus nustebins radinių kiekiu. Sakoma, kad Sitijos miestelyje gaminamas geriausias vynas visoje Kretos saloje.

Šiek tiek atokiau nuo Sitijos miestelio įsikūręs Toplou vienuolynas, savo išvaizda labiau primenantis viduramžių tvirtovę, apsuptą palmių miško. Čia gyvenantys vienuoliai nuo seno garsėja vyndarystės amato paslaptimis ir spaudžia vieną geriausių alyvuogių aliejų regione.

 

Itanos paplūdimys

Tai šalia žymiojo Vai paplūdimio įsikūręs paplūdimys. Nors ir mažas, tačiau turintis visko, ko reikia gerai popietei – palmės, smėlis ir žydra jūra! Taip pat čia galėsite mėgautis ramybe, nes paplūdimyje būna iš ties mažiau turistų, nei minėtame Vai.

 

Alatsolimnio paplūdimys

Alatsolimnio paplūdimys yra vienas įdomesnių, įsikūręs rytinėje Kretos dalyje. Vasaros metu, visai šalia jūros galite išvysti didžiulį druskos ežerą, galbūt vasarą tai neatrodys labai patraukliai, tačiau keliaujant šaltuoju metų laiku, vietoje ežero išvysite susiformavusią mažą lagūną, kuri tampa puikia paukščių migracijos stotele.

Patarimai maršrutui:

 • Tai pakankamai ilgas maršrutas, jei norite spėti viską aplankyti, išvykti rekomenduojame nuo pat ankstyvo ryto, o jei vyksite iki pat Alatsolimnio paplūdimio, rekomenduojame nakvynę praleisti kur nors aplink jį.
 • Jei turėsite daugiau laiko, rekomenduojame užsukti netoli Itanos paplūdimio esantį Vai paplūdimį, kuris yra vienas žymiausių Kretoje.

 

5. Maršrutas centrinėje Kretos dalyje + lankytinos vietos

Maršrutas: Chersonisas + Heraklionas + Knoso rūmai + Gortyna + Festo miestas

Maršruto žemėlapį rasite čia: https://bit.ly/2NXpFd5 
Maršruto ilgis ~ 108 kilometrai
Laikas praleistas kelyje ~ 2 val 10 min.

 

Lankytinos vietos

Chersonisas

Tai populiarus kurortas Kretos saloje, nuo sostinės Herakliono nutolęs apie 26 km į rytus. Anksčiau šis miestelis buvo nedidelė salos šiaurinėje pakrantėje įsikūrusi žvejų gyvenvietė, o dabar jis tapo populiariu kurortu. Chersoniso pagrindinėse gatvėse rasite daugybę suvenyrų ir kurortinių prekių parduotuvių, restoranų. Šį miestą garsina čia įsikūręs jūrų muziejus-akvariumas „Aquaworld“. Šiame muziejuje galėsite patys paliesti jūrų roplius ir kitus gyvūnus, susipažinti su jūrų gyventojais.

 

Heraklionas

Tai Kretos sostinė, penktas pagal dydį Graikijos miestas, išlaikęs senosios Mino civilizacijos pėdsakus. Čia rasite gražų uostamiestį, kurio prieplaukoje puikuojasi ir modernūs keltai, ir žvejų valtelės. Miestą sudaro dvi dalys. Pirmoji – naujoji – su šiuolaikinėmis parduotuvėmis, parkais ir aikštėmis. Antroji – senamiestis su venecijiečių fontanais, lodžija, turgumi, senomis ir šiuolaikinėmis gražiomis gatvėmis. Tad čia tikrai turėsite ką pamatyti ir kur nueiti, tik laiko pasilikite tam pakankamai.

 

Knoso rūmai

Vos už 5 km nuo Herakliono centro rasite senovės miesto Knoso liekanas. Tai Mino civilizacijos sostinė, kuri susikūrė prieš keturis tūkstančius metų ir tapo europinės civilizacijos lopšiu. Liekanas maždaug prieš 100 m. atrado britų archeologas Arturas Evansas.

 

Gortyna

Tai viena iš svarbiausių ir didžiausių archeologinių vietovių Kretoje, turinti nenutrūkstamą 6000 metų istoriją. Po žemėmis palaidoto miesto teritorija – milžiniška, didžioji jos dalis vis dar apsodinta alyvmedžiais, o turistų lankymui atidaryta tik vietovė aplink bizantiškos Šv.Tito bazilikos likučius.

 

Festas

Maždaug 60 km nuo Herakliono įsikūręs antras pagal archeologinę svarbą Festo miestas, kuris buvo garsus Mino civilizacijos prekybos ir religijos centras. Jame esantis rūmų kompleksas, daugelio nuomone, yra dar įstabesnis Mino civilizacijos laikotarpio architektūros pavyzdys nei Knoso rūmai. Čia archeologai rado Festo diską – galbūt šiuolaikinio kalendoriaus prototipą.

 

Kaip išsinuomoti automobilį?

Vykstant atostogauti su mumis, automobilių nuoma iš anksto galite ir nesirūpinti. Tik atvykus į Kretą, turėsite informacinį susitikimą su mūsų atstovu, kuris pateiks visą su automobilių nuomą susijusią informaciją ir padės tai padaryti. Kodėl verta automobilį nuomotis iš mūsų? Pirmiausia, visi nuomojami automobiliai yra su pilnu draudimu, taip išvengiate finansinių nuostolių, kad ir kokia nenumatyta situacija tykotų kelionėje. Antra, nereikalingas užstatas ar kredito kortelė, tad jūsų pinigai nebus užšaldyti, ar nuskaityti, atsiskaitymas galimas ir grynaisiais. Taip pat užtikrinsime, kad gausite švarų ir tvarkingą automobilį, parūpinsime Kretos žemėlapį, pasidalinsime informacija apie rekomenduojamus maršrutus, lankytinus objektus ir vietas, kur verta sustoti pasižvalgyti, pavalgyti ar išsimaudyti.

Jei visgi nusprendėte automobilį nuomotis ne iš mūsų, rekomenduojame įsigyti pilną automobilio draudimą ir užsitikrinti ramią kelionę. Nepamirškite atkreipti dėmesį ir į automobilio būklę, prieš pasirašant dokumentus patikrinkite ir nufotografuokite visus matomus pažeidimus – įlenkimus, nubrozdinimus, taip išvengsite nesklandumų grąžinant automobilį. Taip pat vertėtų internete patikrinti atsiliepimus apie nuomos kompaniją, iš kurios planuojate imti automobilį.

 

Kada geriausia keliauti į Kretą?

Didžiausia Graikijos sala gali pasigirti švelniu, subtropiniu klimatu. Saloje kurortinis sezonas tęsiasi nuo balandžio iki spalio mėnesio. Šiuo laikotarpiu retai kada susidursite su lietumi. Mėgstantiems kaitrią saulę pats geriausias mėnuo apsilankyti Kretoje  yra rugpjūtis, tuomet dieną temperatūra pakyla net iki 35 laipsnių šilumos. Vidutinė vandens temperatūra – 22 laipsniai šilumos.

 

Patarimai, keliaujant Kretoje

Atstumai. Keliaujant Kretoje nereikėtų apsigauti skaičiuojant kilometražą. Keliaujant kalnais atrodo palyginti nedidelį atstumą įveiksite gerokai lėčiau nei įprasta. Vingiuojantys serpantinai, pakilimai ir nusileidimai neretai įprastą kelionę pailgina bent kelis kartus.

Navigacija. Keliaujant Kretoje automobiliu rekomenduojame per daug nepasitikėti GPS navigacija. kadangi ji gerai veikia tik didesniuose miestuose ar pagrindiniame kelyje. Keliaujant šioje saloje į pagalbą pasitelkite žemėlapį, kurį gausite nuomojantis automobilį, arba iš mūsų atstovo, ir būtinai stebėkite kelio ženklus. Nepasididžiuokite kelio paklausti ir vietinių žmonių, jie mielai padeda ir parekomenduoja naujų, neatrastų vietų.

Automobilių parkavimas. Keliaujant Kretoje dėl parkavimosi galite būti ramūs – prie paplūdimių, kaimuose ar kalnuose parkavimas yra nemokamas. Tačiau keliaujant per didžiuosius salos miestus, tokius kaip Heraklionas, Chanija, Retimnas, Agios Nikolajas ar populiariausiose lankytinose vietose, automobilio parkavimas yra mokamas. Dažniausiai mokestis yra fiksuotas, kuomet mokate ne už valandą, bet už neribotą parkavimo laiką vienos paros laikotarpyje.

Degalinės. Saloje tikrai gausu degalinių miestuose ir pagrindiniame salos kelyje. Tačiau nusukant aukštyn į Kretos kalnus kuru reikėtų pasirūpinti iš anksto, nes nuošalesniuose keliuose degalinių nėra daug.

Kuras. Kretoje esančiose degalinėse kuro kaina svyruoja nuo 1,5 iki 1,4 Eur. Užsukus į degalinę nenustebkite, kad prie jūsų prisistatys vietinis – čia kurą jums užpils mandagus degalinės darbuotojas, kuris paklaus kiek reikia kuro, sumokėsite ir jis užpils, o jūs galėsite net neišlipti iš automobilio.

 

Kiti patarimai

 • Išgerkite šviežiai spaustų apelsinų sulčių, išragaukite visų graikiškų patiekalų.
 • Palydėkite saulę Matalos miestelyje ant kalno.
 • Keliaujant kalnų keliukais užsukite į vietinę taverną, pabendraukite su vietiniais.
 • Nepalikite Kretos neparagavę tikro kretietiško sūrio. Dažniausiai sūriai čia yra gaminami iš auginamų gyvulių pieno – avių ar/ir ožkų. Nustebsite pamatę, kokia sūrių įvairovė yra siūloma: nuo klasikinio ožkos sūrio iki sūrio su vietos vaisiais.
 • Nebijokite improvizuoti: tyrinėkite paplūdimius, kaimelius, miškus, kalnus, pabendraukite su vietiniais, galbūt jie pasiūlys kažką naujo ir negirdėto.

Susijusios poilsinės kelionės