NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Daug lietuvių bent kartą jau yra buvę Šiaurės Italijos sostinėje Milane. Ir retas ten planuoja antrą kelionę. „Kad jau viską pamačiau” – dažnas šūkteli. O jam pritaria balsai, aiškinantys, jog iš Milano reikia važiuoti į kitus Šiaurės Italijos miestus, kad tai tik perskirstymo punktas. Ir iš tiesų, didmiesčio ritmu gyvenantis Milanas neturi nei žavingų Venecijos kanalų, nei antikinių Romos paminklų, nei nuostabios Neapolio picos. Tad, ką galima veikti Milane? 

Miestas siūlo labai daug. Ir pramogos labai įvairios. Visų pirma, tik atvykus į Milaną, privalu aplankyti šio miesto katedrą. Dar ir dar kartą. Nes kaskart, šis nuostabus krikščioniškos architektūros šedevras, atveria vis daugiau savų paslapčių. Keliautojo žvilgsnis pamato vis daugiau smulkių detalių, skulptūrų veidų, ornamentikos. Pastato dydis nebeslegia ir vidinės erdvės atrodo daug jaukesnės. 

Panašiai yra ir su Sfrocų pilimi. Pirmu kartu apžiūrėta pagrindinė ekspozicija ir pilies išorė, lankantis antrą kartą atveria daugiau aspektų. Labiausiai akį traukia lietuviški motyvai. Juk iš garsiosios Milaną valdžiusios Sforcų giminės yra kilusi karalienė Bona Sforca. Todėl po pilies aplankymo, bokalas alaus ar taurė šprico kokteilio karalienės atminimui – privaloma. Ypač prisiminus, jog visai netoli yra “Gran Caffè Sforza”. Ši kavinė, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo esanti labai turistiška ir todėl nepamatuotai brangi, buvo mėgstama legendinio rašytojo Umberto Eco apsilankymo vieta. Būtent šiame mieste garsusis semiotikas praleido didžiąją gyvenimo dalį. 

Bet pakaks istorijos. Milane jos nėra labai daug. Čia daug daugiau parduotuvių. Ir tai dar viena priežastis vėl aplankyti šį miestą. Drabužių parduotuvių Milane labai daug, todėl kiekvienas galės rasti kažką tobulai tinkančio jam. Ir drabužis tiks ne tik pagal individualų stilių, bet ir pagal kišenę. Tikrai nereikia galvoti, jog mados sostinėje galima rasti tik itin brangių dizainerių drabužių. Žinoma, yra ir tokių, tačiau didžiausia pasiūla orientuota į paprastus mirtinguosius. O jei apsipirkimą susiorganizuoji per didžiuosius metų išpardavimus (kurie Milane labai ilgai trunka), tuomet išlaidos, palyginus su laimikiu, bus tikrai nedidelės. O net ir tie, kuriems shopinimasis tėra laiko švaistymas ir tuštybės mugė, parduotuvių kvartaluose gali puikiai pasivaikščioti. Vitrinose išdėlioti garsiausių dizainerių darbai – tai tikri meno kūriniai, žavintys formų, spalvų ir medžiagų harmonija. Tiesiog negali to neįvertinti. 

Į Milaną dar kartą verta keliauti ir dėl maisto. Niekam ne paslaptis, jog itališka virtuvė beveik dieviška. Čia džiaugiasi ir daržovių išsiilgusieji, ir besočiai mėsedžiai ir miltiniams gaminiams neabejingi. O valgyti dar smagiau, kai maistas ne tik nepaprastai skanus, bet ir sveikas. Milanas yra didmiestis, todėl čia galima rasti visų Italijos regionų patiekalų. Ir neapolietišką picą, ir Venecijos risotto, ir saloms būdingų žuvies patiekalų (ypač tuno). Labai norint, gali sušlamšti net turkišką kenbabą, bet juk ne jo važiuojama. Tipiškai milanietiškas ir sočiai pavalgyti mėgstančius lietuvius labiausiai džiuginantis Cotoletta alla milanese. Tai jautienos muštinis džiūvėsėliuose, mūsuose geriau žinomas kaip šnicelis. Savo paprastumu puikus valgis, ypač pagardintas sezoninėmis daržovėmis. Cassoeula, kopūstų, kiaulienos ir makaronų troškinys, puikiai sušildo po ilgo žiemiško pasivaikščiojimo. Na bet ypatingo dėmesio vertas risotto alla milanese. Daugiaryžis pagamintas su baltu vynu ir šafranu yra tikras Milano pasididžiavimas. Žinoma, norinties ras ir picos, kuri šiame mieste yra plonytė lyg popierius ir visai neprimena klasikinio neapolietiško patiekalo.

Po ilgos, sočios, itališkos vakarienės, kuri dažnai užsitęsia iki vėlumos, kiek apsunkusį kūną privalu išjudinti. Milane naktinis gyvenimas tiesiog verda. Norintys pašokti ras daugybę naktinių klubų, kurie net darbo dieną ddažnai dirba iki paryčių. Mėgstantys degustuoti vietinius gėrimus, vietiniame bare galės paskanauti puikaus itališko alaus ar trauktinių. O norintys vakarą praleisti ramiai ir kultūringai, nesunkiai ras gyvos muzikos koncertą. Milanas juk operos sostinė ir to negalima pamiršti. Pirmą kartą apsilankę šiame mieste, paprastai užsuka į La Scala teatrą ir operos muziejų. Atvykę antrą ar trečią kartą tikrai gali apsilankyti ne tik pastate ir bet ir pačiame vaidinime. Net jei ir nesate operos gerbėjas ar jus gąsdina nemažos bilietų kainos, bent kartą gyvenime turite apsilankyti garsiausiame pasaulio operos teatre. Ieškantys lengvesnio turinio ir trumpesnio pasirodymo, gali rinktis operetę. Tikrai neapsigaus: pasirodymas bus lengvesnis, o įspūdis bus toks pat didelis kaip ir po kelių valandų operos. 

Milanas, kaip ir visa Italija - jo niekada negana. Todėl čia reikia atvykti ne vieną, ne du ir ne tris kartus. Čia reikia važiuoti nuolat. Galiausiai išsiveršite iš įprastų turistinių maršrutų ir atrasite visiškai kitokį, labai autentišką ir labai įdomų miestą.

Kelionės vadovas: Vladas Liepuonius