NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Keliauti į Italiją galima įvairiai - per pirmą pažintį su šalimi verta aplankyti Romą ir Veneciją, ramioms atostogoms būtina nuskristi į Italijos pietus, žiemos pramogoms tinka Alpių regionas. Bet jei norite išvysti Italiją, apie kurią šiandien kalba visas pasaulis, jei norite paragauti skaniausio maisto bei pajusti, kuo gyvena viena gražiausių pasaulio valstybių, Jums tiesiog privalu aplankyti Milaną, Parmą, Modeną, Toskanos regioną su jo sostine Florencija, Cinque Terre pakrantę ir Genują.

Milanas – miestas skirtas džiaugtis gyvenimu, pramogauti ir apsipirkti

Milanas, tai vartai į Italiją. Netoliese esančio Bergamo miestuko oro uoste leidžiasi lėktuvai iš visos Europos, paties Milano oro uoste keleiviai atskrenda iš viso pasaulio. Todėl galimybe lengvai ir greitai aplankyti Italijos ekonomikos ir mados sostinę pasinaudoja daugelis.

Milanas skiriasi nuo kitų Italijos miestų, kurie dažniausiai primena architektūros muziejus po atviru dangumi. Milane senamiestis palyginus ne didelis, o visos kitos erdvės labiau pritaikytos verslo centrų darbuotojams ir kasdieniam italų gyvenimui. Čia gausu prabangių prekės ženklų parduotuvių, aukščiausios klasės restoranų. Antra vertus, tolėliau nuo centro pasitinka įprastas miestietiškas gyvenimas su šauniomis pasilinksminimo vietomis, barais ir kavinėmis.

Vis dėlto, būti Milane ir nepamatyti daugiau kaip 500 metų statytos gotikinės Milano katedros, papuoštos 3400 skulptūrų ir 135 smailėmis, būtų nuodėmė. Greta esanti Galleria Vittorio Emanuele II, vienas seniausių ir ištaigingiausių pasaulio prekybos centrų, taip pat įtrauks jus per savo milžinišką arką pasižvalgyti pasaže. Kitoje pasažo pusėje atrasite ir žymųjį La Scala teatrą.

Parma ir Modena – skanus ir geras gyvenimas Toskanos pašonėje

Parma – tai daugelio Italijos simbolių gimtinė. Stendhalio romanas „Parmos vienuolynas“, vytintas Parmos kumpis prosciutto, parmezano sūris, kompozitorius Jusepe Verdis, Lamborghini sportiniai prabangūs automobiliai – visa tai siejama su Parmos vardu. Nenuostabu, kad čia pragyvenimo lygis vienas aukščiausių visoje Italijoje. Ir kaip pridera save gerbiančiam Italijos miestui – Parmoje stovi viena gražiausių katedrų  regione. Apsilankymas Parmos barokinio stiliaus teatre, 1618 m. pastatytame beveik vien iš medžio, visai kelionei suteiks dar daugiau itališkos auros.

Vis dėlto, Parmoje pirmiausiai reikia domėtis maistu ir jo tradicijomis. Užteks užsukti į svečius pas vietos ūkininką, kuris gamina vieną žinomiausių Italijos maisto produktų – Parmos kumpį – ir jau būsite paragavę dalelę šalies kulinarinio paveldo.

Netoli Parmos esanti Modena tik patvirtina Italijos miestų taisyklę – įspūdinga katedra čia tiesiog būtina. Modenos XII a. statyta šventovė įrašyta net į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Pati Modena taip pat vadinama „variklių sostine“, nes čia gaminami žymiausi Italijos sportiniai automobiliai, tokie kaip Maserati ar Pagani. Mieste yra ir XII a. universitetas, kuriame gajos medicinos ir teisės tradicijos. Kulinarijos srityje Modena geriausiai žinoma dėl puikaus balzaminio acto, kurio paragauti atskirai ar kartu su itališkai patiekalais čia tiesiog būtina.

Toskana – tarsi Italijos antras vardas

Yra tokių regionų pasaulyje, kurie žinomumu prilygsta atskiroms valstybėms: Provancas Prancūzijoje, Tirolis Austrijoje, Andalūzija Ispanijoje ir t.t. Toskana – Italijos sinonimas, taip mėgstamas keliautojų. Pažintį su šiuo regionu visai smagu pradėti nuo Montekatinio kurorto – itališkų Druskininkų. Šiame kurorte mineralinių vandenų versmės traukia lankytojus iš visos šalies ir net pasaulio. Pasilepinti SPA procedūromis ir pasižvalgyti po vynų regioną iš lėto bei atsipalaidavus būtų pati geriausia įžanga į pažintį su Toskana.

Jei nusibostų mirkti mineralinėse versmėse, čia visada galėsite nukeliauti į „viduramžių Manhateną“ – San Gimignano miestelį įsikūrusį kalvos viršūnėje. Čia nerasite nei vieno naujo pastato, o labiausiai nustebins 13 išlikusių akmeninių bokštų. Viduramžiais tai buvo prieskonių saugyklos. Ledai – šio miestelio pasididžiavimas, tad nepraleiskite progos pasmaližiauti.

Toskana ir žinomas vynų regionas, todėl kelionė į Chianti vynuogynus taip pat jums leis iš arčiau susipažinti su Italijos vyno tradicijomis.

Luka – dar vienas Toskanos perliukas. Pusdienio išvykai labai tinkantis viduramžių miestelis, su įdomia istorija ir pasakiškais pastatais.

Florencija – Toskanos sostinė žibanti visame pasaulyje

Toskanos sostinę Florenciją galima drąsiai vadinti Renesanso lopšiu ir tikrų tikriausiu muziejumi po atviru dangumi. Tai neabejotinai vienas iš trijų-keturių gražiausių Italijos miestų jei ne pats gražiausias. Ir tai yra šalyje, kur kiekvienas miestelis turi įspūdingą katedrą, seną senamiestį bei gilias tradicijas.

Florencijoje gyvena beveik 400 tūkst. gyventojų, o miestas skaičiuoja poros tūkstantmečių istoriją.  Ji visa atsispindi miesto architektūroje. Suverti visus Florencijos įspūdingiausius objektus į vieną vėrinį tikrai nėra lengva, vis dėlto, tai verta pabandyti padaryti. Apsilankykite Sant Croce bazilikoje, kurioje palaidoti Florenciją garsinę žmonės – Michelangelo, Galileo Galileijus, Niccolò Machiavellis, filosofas Giovanni Gentile, kompozitorius Gioachino Rossinis ir daugelis kitų.

Išskirtinis miesto simbolis – Ponte Vecchio tiltas. Arkinis tiltas, nutiestas XIV a., buvo vienintelis nesugriautas Antrojo pasaulinio karo metais. Tiltą aplipusiuose nameliuose iš pradžių darbavosi mėsos ir žuvies pardavėjai, tačiau XVI a. viduryje jie buvo „išprašyti“, o prekiautojų vietoje įsikūrė auksakalių dirbtuvės, po kurias pasižvalgyti galima ir dabar.

Vis dėlto labiausiai visų atvykėlių akį traukia gotikinė Santa Maria del Fiore katedra su įspūdingu kupolu ir varpine. Ją reikia apžiūrėti ir iš arti, ir iš toliau – nuo kalvos apžvelgiant visą miesto panoramą.

Galiausiai Florencija galima pavadinti Renesanso laikų gimimo vieta ir didžiausiu židiniu, kur buvo kuriamos pačios pažangiausios to meto įdėjos. Tad Florencijoje verta apsilankyti ne tik prie architektūros objektų, tačiau ir įsijausti 400 metų senumo amatus bei tradicijas. Santa Maria Novella vaistinė-parfumerijos gamykla tam idealiai tinka. Čia derinamos šimtametės tradicijos bei naujausios technologijos ir gaminama kosmetika, parfumerija, gastronomijos produktai.

Penkių žemių rojaus pakrantė ir jos stulbinantys miesteliai

Pakeliui iš Toskanos į gražiausią Italijos pakrantę verta aplankyti Pizą. Kadaise tai buvo galingas Ligūrijos jūros uostas, turtingas ir nepriklausomas miestas, tad pamatyti šiame mieste tikrai yra ką. Visgi labiausiai atvykėlius Pizoje vilioja Stebuklų lauko ansamblis, kuriame iškilusi balta kaip sniegas katedra, didžiausia pasaulyje krikštykla ir „fizikos stebuklas“ – svyrantis bokštas.

Už Pizos kylant aukštyn atgal link Alpių kalnų ir Genujos prasideda įspūdingiausia Italijos pakrantės atkarpa. Cinque Terre (Penkių žemių) nacionalinis parkas ir pakrantės uolose įsikūrę spalvoti miesteliai tapo ramaus poilsio oaze. Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ir Monterosso al Mare – per šiuos miestukus tuneliais ir kalnų papėdėmis vingiuoja traukinio bėgiai. Tereikia iššokti tinkamoje stotelėje ir atsidursite rojaus kampelyje apsuptame jūros ir kalnų. Per amžius terasose ant uolų atsargiai statyti miestukai nepakito iki šių dienų, o pasiekti juos geriausia traukiniu arba laiveliu. Tai sumažina turistų srautus, nors vasarą šios vietos vis tiek labai populiarios.

Šią kelionę geriausiai užbaigti Genujos mieste – milžiniškame kalnų amfiteatre besileidžiančiame į jūrą. Kaip ir kiekvienam didesniam Italijos miestui Genujai netrūksta architektūros stebuklų, žymių žmonių pėdsakų ir žavesio. „Išdidžiuoju“ vadinamame mieste veikia seniausias pasaulyje švyturys La Laterna, verta apžiūrėjimo Piazza de Ferrari aikštė, valdžios rūmai, operos teatras, Šv. Lauryno katedra ir žymiojo atradėjo Christopherio Columbuso namas.

Kelionių vadovė: Lina Čerkauskienė