NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Peržiūrėjus dešimtis keliautojų ir kelionių ekspertų sudarytų reitingų internete išryškėja vienas dalykas – Italija tikrai patenka tarp dešimties gražiausių pasaulio valstybių. Palyginus nedidelėje šalyje sutelpa tiek gamtos, architektūros ir tradicijų grožio, kad patarti, ką pamatyti keliaujant po Italiją yra beveik neįmanoma.

Kiekvienas keliautojas iš Italijos pasiima savo įspūdžius, o rasti joje galima beveik viską, ko užsigeidžia širdis. Visgi keliones į Italiją vertėtų pradėti nuo šalies istorinio ir kultūrinio paveldo, didžiausių ir gražiausių miestų. Tik tada visos kitos išvykos į pajūrio kurortus, salas ar Alpių kalnus įgaus tikrąją prasmę. Nuvažiuokite ar nuskriskite iki Romos, pasivaikščiokite jos gatvėmis, įkvėpkite Venecijos kvapo, aplankykite istorines ir religines vietas, kurios ir prisidėjo prie mūsų Vakarų civilizacijos iškilimo.

Italija nėra taip jau ir toli nuo Baltijos jūros pakrančių, tad kelionė autobusu į šią šalį gali būti pati puikiausia proga išradingai praleisti atostogas bei susipažinti su tikrąja Italija. Juo labiau, kad pakeliui turėsite progą aplankyti ir kitus Europos valstybių miestus tokius kaip austriškai ištaigingas Gracas.

Pakeliui į Romą – neįtikėtino grožio Paduva

Paduva – tai klasikinis Italijos miestas, kuris atspindi visą šio šalies šlovę ir galią besitęsiančią ilgus šimtmečius. Pagal gyventojų skaičių Paduva tėra antrame Italijos miestų dešimtuke, tačiau jos architektūrinio ir istorinio paveldo užtektų papuošti dešimtims kitų Europos miestų. Čia stovi 1222 m. įkurtas Paduvos universitetas, kuriame savu laiku dėstė vienas žymiausių visų laikų astronomų, inžinierių ir filosofų Galileo Galileijus.

Vis dėlto, didžiausias ir išraiškingiausias miesto perlas – didinga Šv. Antano Paduviečio bazilika su minareto pavidalo smailėmis ir bizantiniais kupolais. Tai vienas iš pasaulio architektūros stebuklų. Bažnyčios altorių su Šv. Antano stebuklų scenomis kūrė žymusis Donatelas.

Tarp gausybės architektūros paminklų yra ir Radžionės rūmai, su didžiausia Europoje vientisos erdvės viduramžių sale. Aplinkui šiuos rūmus gausu aikščių ir skverų, kuriuose šiandien galima paragauti puikios itališkos kavos. Tai būtų pats puikiausias pirmasis prisilietimas prie spalvotosios Italijos.

Italija be Romos – kaip Mona Liza be veido

Roma – tai vienas iš tų pasaulio miestų, kuriame susikaupęs labai didelis žmonijos energijos krūvis. Senesni ir naujesni Romos pastatai yra matę ir Romos imperijos iškilimą, ir žlugimą, ir dešimčių popiežių kaitą, ir diktatorių valdžią, karus, nuosmukius ir klestėjimo amžius.

Pirmiausiai Roma ypatinga tuo, kad savyje sutalpina Vatikaną – mažiausią pasaulio valstybę, katalikybės centrą. Kad pamatytų šią vietą, kiekvieną dieną čia buriuojasi tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio. 

XV a. Rafaelio freskomis tapytos popiežiaus Julijaus II apartamentų salės, Pinakoteka (dailės galerija), Mikelandželo ištapyta Siksto koplyčia, kurioje renkamas popiežius. Vatikano muziejus ir didžiausia bei puošniausia katalikų bažnyčia pasaulyje Šv. Petro bazilika padarys jums įspūdį visam gyvenimui. O jei dar iš balkono pamojuos pats popiežius...

Išėjus už Vatikano vartų, toli žmogaus sukurtų stebuklų Romoje ieškoti nereikės. Prasibrovę tarp gražiausių bažnyčių ir aikščių aplankykite Koliziejų. Kitaip dar vadintas Flavijų amfiteatru, šis statinys renginių metu galėjo talpinti iki 70 tūkst. žiūrovų – taip pat kaip didžiausi šių laikų futbolo stadionai. Antikinė Roma, nors ir aptrupėjusi vis dar padaro didžiulį įspūdį pirmą kartą ten besilankantiems. Pilys, didingi pastatai, šventyklos, triumfo arkos – viskas liudija, kad prieš 2000 metų čia gyveno išradingi, novatoriški, ambicingi ir kūrybingi žmonės.

Kai jau persisotinsite architektūros ir istorijos paminklų, tiesiog prisėskite prie didžiausio mieste Trevi fontano ir pasidžiaukite aplink jus esančiais žmonėmis. Dar šioje vietoje verta suvalgyti mitais apipintų itališkų ledų.

Štai, dabar būsite pasiruošę tolesniems Italijos tyrinėjimams.

Asyžius – gamtos, religijos ir architektūros dermė

Kad Italija yra ne tik didingi miestai apsupti civilizacijos šurmulio puikiai galima įsitikinti Asyžiuje – tai 30 tūkst. gyventojų turintis mažas miestukas nuostabios gamtos apsuptyje. Ir nors Asyžius Italijos standartais mažas miestas, tačiau pamatę iš tolo jį stovintį ant kalvos – nustebsite. Vėl apakins gražiausios architektūros šedevrai apsupti itališkų kalvų ir žalumos.

Asyžius žymus dėl pranciškonų ordino įkūrėjo Šv. Pranciškaus Asyžiečio. Čia jam yra pastatyta didinga bazilika, į kurią atkeliauja piligrimai iš viso pasaulio. Šv. Pranciškus Asyžietis, beje, laikomas ir visos Italijos globėju, tad šis jaukus miestukas yra labai svarbus visos šalies centras. Be to, mieste yra dvi viduramžių pilys, puikiai išsilaikiusi deivės Minervos šventykla pastatyta senovės romėnų, Šv. Klaros bazilika, kur šventoji ir palaidota. Miestelį supa gražus Subasio kalno parkas, kuriame sau veiklos ras ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai. Tai Asyžių padaro ne vienos dienos keliautojų stotele, o rimtu turizmo centru.

Pakeliui iš Asyžiaus verta aplankyti Pranciškonų vienuolyną. Ant stačios uolos šlaito stovintis vienuolynas pratęs Asyžiaus miestelio tematiką – kur neįtikėtina architektūra dera su gamta, o viskas apipinta religiniais mitais bei tikromis istorijomis.

Venecija – miestas praplečiantis vaizduotę

Antra vertus, jei reiktų išrinkti kontrastingiausią Romai, bet darantį taip pat neišdildomą įspūdį Italijos miestą – lygių nebūtų Venecijai. Yra pasakiškoji Florencija, yra šių dienų ekonomikos centras Milanas, tačiau Venecija – itališkos architektūros miestas ant vandens – bene vienintelis toks ištaigingas ir senas vandens kanalų miestas pasaulyje. Tai Europos istorijos, architektūros, inžinerijos, grožio ir žmogaus genialumo bei mokėjimo išgyventi bet kuriomis sąlygomis pavyzdys. Miesto unikalumą bei trapumą pabrėžia ir besikeičiant klimatui kylantis jūrų vanduo. Tai viena iš pasaulio vietų, kuri ilgainiui gali visiškai paskęsti po vandeniu.

Šį Italijos šiaurės rytų miestą sudaro apie 120 kanalais atskirtų salelių, kurias jungia apie 400 skirtingo dydžio tiltų. Čia gyvena apie 120 tūkst. vietos žmonių ir kasmet apsilanko apie 3 mln. turistų.

Miestas aukso amžių išgyveno patekęs po Bizantijos imperijos sparnu. Čia susikūrė stiprus laivynas, jūras apraizgė galingas Venecijos prekybos tinklas, po truputi Venecija tapo visos Europos ekonomikos centru. Iškilęs miestas net užėmė Konstantinopolį (dabartinį Stambulą) ir taip padėjo tašką Bizantijos valdymui.

Ir nors Venecija vėliau prarado savo ekonominę bei karinę galią, tačiau kruopščiai išdailintas miestas primena, koks garsus ir įtakingas pasaulio centras tai buvo. Dabar tai tarsi muziejus po atviru dangumi.

Pirmyn atrasti savo Italijos

Roma ir Venecija aplankytos. Turistinis šurmulys pajaustas, gausybė meno ir architektūros stebuklų apžiūrėta, ledai suvalgyti, kavos puodelis išgertas, įvadas į Italiją perskaitytas. Dabar galima į šią šalį sugrįžti dar ir dar – džiaugtis saulėtais paplūdimiais, ūkininkų maistu kaime ar iki tobulumo nudailintomis Alpių viršūnėmis. Daug kas, atradęs Italiją, atranda iš naujo ir save.

Kelionės vadovė Laima Ambrazienė