NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Rumunija ir Bulgarija – vienos naujausių Europos Sąjungos valstybių narių. Todėl ypač smalsu pamatyti, kaip šiais laikais gyvena senos istorijos ir kultūros, intriguojančių legendų ir gražių jūros kurortų šalys. Dar pridėkime balkaniškąją Serbiją ir kelionėje surinksite didelės Europos dalies mozaiką. Tai kelionė, kuri atvers Jums akis ir sugriaus begales stereotipų apie Rumuniją, Bulgariją ir visą Centrinę bei Pietryčių Europą.

Karpatų humoras ir vienuolynų lobiai

Pažintį su Rumuniją verta pradėti nuo Karpatų kalnų. Ukrainos ir Rumunijos pasienyje esanti Maramureso provincija – senu tradicijų, papročių ir prietarų kraštas. Žymiausias provincijos turistinis objektas – Sapantos kapinaitės. Jos dažnai įtraukiamos į keisčiausių pasaulio kapinių sąrašą. Tai kapinės, kur žmonės dažniau linksminasi nei gedi. Tai į UNESCO pasaulio paveldą įtrauktas objektas, kuriame yra per 800 medinių spalvotų kryžių-paminklų išpuoštų ryškiais paveiksliukais ir linksmomis epitafijomis. Juose mirusių žmonių istorijos.

Tai išradingo liaudies menininko įdiegta tradicija. Vienas iš pavyzdžių: „Čia palaidota mano mylima uošvė. Jeigu ji būtų gyvenusi dar bent tris dienas, čia gulėčiau aš. Prašau tavęs, praeivi, jokiu būdu netyčia jos nepažadink. Kitaip ji sugrįš namo. Ir vėl pradės mane graužti“.

Iš šmaikščių kapinių verta persikelti į netoliese esantį Bukovinos regioną ir jo vienuolynus. XV–XVI a. statytų vienuolynų eksterjeras ištapytas nuostabiomis, religines scenas vaizduojančiomis freskomis. Voroneto vienuolynas net vadinamas Rytų Siksto koplyčia – su aliuzijomis į Vatikano meną. Čia ant pastatų fasadų vaizduojamos „Paskutinio teismo“ scenos. Moldovitos vienuolynas garsėja freska „Konstantinopolio apgultis“.

Brašovas – Rumunijos perlas ir Drakulos legenda

Jei reiktų išrinkti vienintelį miestą, kurį pirmiausiai turėtumėte pamatyti Rumunijoje, tai tikriausiai būtų Brašovas. Viduramžių laikais XIII a. iškilęs senamiestis – vienas įspūdingiausių šalyje. Gotikinės smailės, viduramžių gatvelės, sovietinių laikų architektūra ir Holivudą primenantis didelis Brašovo užrašas ant šalia esančios kalvos – taip trumpai būtų galima charakterizuoti miestą. Netrūksta čia ir barokinių bažnyčių, senamiesčio kavinukių, ir įdomių miesto istorijų ir legendų. Dažniausiai jos susijusios garsiuoju Vladu Tepešu – Valachijos princu. Tai grasiojo grafo Drakulos personažo prototipas.

Daugiau apie Valachijos ir Transilvanijos valdytojus bei sklandančias legendas galima sužinoti netoli Brašovo esančioje Brano pilyje, kuri dar populiariai vadinama Drakulos pilimi. Į lietuviškus Trakus panašus turistinis miestelis ir didinga pilis skiriasi tik tuo, kad vietoje lietuviškų ežerų čia stūkso Transilvanijos kalnai. O pilys viduramžiais net statytos panašiu metu. Įdomioje Brano pilies ekspozicijoje keliausite per menes ir sales, kol pasieksite palėpę su Drakulos legendomis. Šalia Brano pilies yra ir įspūdingas Piatra Craiului nacionalinis parkas pamėgtas žygeivių ir gamtos mylėtojų.

Vingiuodami Transilvanijos kalnų grandinėmis nepamirškite užsukti ir prie kitos įspūdingos renesanso laikus menančios Pelešo pilies. 160 kambarių pilis buvo karališkosios šeimos vasaros rezidencija ir joje sukaupta daug meno vertybių.

Bukareštas – žalia Rumunijos sostinė su didžiausiu Europoje pastatu

Išnėrę iš Rumunijos kalnų, pasieksite didelę šalies sostinę Bukareštą. Tai žalias miestas įsikūręs ant septynių kalvų. Dažnai Bukareštas dar vadinamas „Mažuoju Paryžiumi“ dėl savo architektūrinio stiliaus ir monumentalių pastatų. Žymiausias miesto simbolis – Parlamento rūmai. Tai didžiausias pastatas Europoje ir antras didžiausias pasaulyje (po Pentagono, JAV). Tai Rumunijos diktatoriaus Nicolae Ceausescu paminklas savo vadovavimui ir tautai.

Kiti lankytini objektai Bukarešte: Triumfo arka, Kisseleff bulvaras, Pergalės aikštė, Vyriausybės rūmai, Viktorijos bulvaras, Revoliucijos aikštė, Ateneumas – koncertų salė, Centrinė universiteto biblioteka, Meno muziejus, buvusieji karališkieji rūmai, Stavropolio bažnyčia, senamiestis su senuoju Kunigaikščių teismu.

Stulbinantys Bulgarijos kurortai Juodosios jūros pakrantėje

Iš Rumunijos pervažiuoti į Bulgariją yra dešimtys priežasčių, tačiau pagrindinė – Juodosios jūros pakrantė ir šalies kurortai. Bulgarija apdovanota auksinio smėlio paplūdimiais, gražiais aukštų uolų pajūrio vaizdais ir senovės civilizacijų sukurtais miestais. Pridėkime puikų klimatą, skaidrų Juodosios jūros vandenį, įvairią bulgarišką virtuvę, gydantį rožių aliejų, mažas paslaugų ir prekių kainas – gausis nepamirštamas atostogų ir įspūdžių kokteilis. Bet kurios kelionės metu kelios praleistos dienos Bulgarijos kurortuose atgaivins ir kūną, ir sielą.

Auksinių smilčių ir Saulėtojo kranto kurortuose galima tik valgyti, linksmintis, degintis saulėje ir mirkti jūroje, tačiau išsiruošę į išvykas po Juodosios jūros pakrantės apylinkes liksite nustebinti istorinio palikimo ir gamtos vaizdų. Kaip karolius galima suverti visus Bugalrijos miestus ir miestelius nuo Rumunijos iki pat Turkijos sienos.

Balčiką prie Juodosios jūros daugiau nei prieš 2500 metų įkūrė iš Graikijos atkeliavę kolonistai. Tai vienas gražiausių Bulgarijos pajūrio miestų. Miestelio pavadinimas – Balčik – kilęs nuo jame esančių baltų uolų. Etnografiniame Etyro komplekse Balčike galima susipažinti su bulgariškais amatais, 1940 m. įkurtame botanikos sode auga per 2000 skirtingų augalų rūšių, greta karališkoji rezidencija, kurioje vasaras leisdavo pati Rumunijos karalienė Marija.

Kitas įdomus ir vaizdingas Bulgarijos pakrantės objektas – Kaliakros iškyšulys. Čia, ant 70 metrų aukščio uolų, viduramžiais stovėjo galinga Kaliakros tvirtovė, kurios griuvėsiai yra išlikę iki šių dienų. Tai buvo pati paskutinė Bulgarijos teritorijos vieta, kurią XV a. tik vargais negalais pavyko užimti šalį okupavusiai Osmanų imperijai.

Dar vienas įspūdingas miestelis prie Juodosios jūros – Neseberas. Jis dar vadinamas Bulgarijos miestu muziejumi ir yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Neseberas ypač suklestėjo Romos imperijos ir Bizantijos laikais. Vaizdingame pusiasalyje dabar išlikęs visas senamiestis, senų cerkvių, o jaukiuose Nesebero pakrantės restoranėliuose tiekiamos šviežios jūrų gėrybės. Panašus į Neseberą ir dar vienas pakrantės miestukas – Sozopolis. Jis taip pat yra vienas seniausių miestų visoje Europoje.

Tarp kurortų ir senų, vaizdingų pakrantės miestų įsikūrę ir du dideli Bulgarijos pakrantės centrai – Varna ir Burgasas. Juose taip pat verta praleisti šiek tiek laiko, pasidomėti istorija, ištyrinėti miestų centrus, nusipirkti suvenyrų.

Senoji ir dabartinė Bulgarijos sostinės

Trasi kregždžių lizdai ant kalvų susmigę senamiesčio namukai paverčia Veliko Tirnovo miestą ne tik gražiausiu Bulgarijoje, bet ir visame Balkanų regione. Be to, tai senoji Bulgarijos sostinė, iš kurios valdovai šalį valdė XII-XIV a. Čia gausu cerkvių ir slaviškosios Bulgarijos carų bei didikų mauzoliejų. Vaikščiodami šio miesto gatvėmis tikrai pajusite tą istorinių kino filmų atmosferą ir alsuojančią praeitį.

Pažintį su Bulgarija verta užbaigti ne kur kitur, o dabartinėje šalies sostinėje Sofijoje. Tai miestas įkurtas VII a. pr. Kr. senųjų trakų genčių ir turintis romėnų ar net gi tolimųjų keltų genčių palikimo. Čia pasijusite Rytų ir Vakarų kryžkelėje – tarp slavų ir vakarų pasaulių. Šv. Aleksandro Nevskio katedra, Šv. Sofijos soboras, Šv. Sinodo rūmai, caro Aleksandro III paminklas, buvę Karalių rūmai, Nacionalinis teatras, Prezidentūros rūmai, Šv. Jurgio rotonda, Banya Bashu mečetė – tai tik keli Sofijos istoriniai objektai. O kur dar šurmulingas vienos naujausių Europos Sąjungos valstybių sostinių gyvenimas – su barais ir kavinėmis, pasilinksminimo vietomis ir daugybe smagių renginių.

Serbija – Balkanų širdis

Tarp Europos Sąjungos ir Rusijos balansuojanti Serbija trokšta vakarietiškų reformų, tačiau negali atsispirti ir savo slaviškam identitetui. Todėl po kelionės per Rumuniją ir Bulgariją, ekskursija Serbijoje tik dar labiau paryškins regiono skirtumus ir panašumus.

Daug istorinio palikimo Serbijoje susiję su karais. Ne išimtis ir Nišo miesto kaukolių bokštas primenantis turkų žiaurumus. Belgradas irgi turi daug karo ir bombardavimo randų, socialistinių architektūros paminklų ir pastatų. Vis dėlto, tai ir viena linksmiausių, spalvočiausių, kontrastingiausių ir labiausiai į priekį besiveržiančių Europos žemyno sostinių. Dunojaus pakrantėje išsidėstęs miestas turi Habsburgų karališkos giminės palikimo ir Osmanų imperijos ženklų, o daugelis pamirštų Belgrado rajonų įgauna vis daugiau spalvų užsipildo kavinėmis, barais ir spalvotomis kultūrinėmis erdvėmis. Tai Balkanų regiono karštasis taškas visomis prasmėmis – žiūrint ir į praeitį, ir į dabartį, ir į ateitį.

Po tokios kelionės artimesnės Centrinės Europos valstybės Vengrija, Slovakija, Lenkija atrodys daug arčiau Lietuvos, o Balkanai su Rumunija ir Bulgarija išliks atmintyje kaip spalvotos, įvairiapusės ir turtingos savo kultūra, istorija ir gamta šalys.