NOVATURAS
Anksčiau žiūrėta
Norų sąrašas
Novaturo vertinimas

Tai gali būti vienas turiningiausių jūsų savaitgalių metuose. Dažnai girdime Lietuvos lyginimus su kaimynine Estija daugelyje gyvenimo sričių. Užteks tik dviejų dienų, kad pamatytumėte, ką ši maža Baltijos šalis turi geriausio. Dviejuose Estijos miestuose – Tartu ir Taline – rasite tiek daug įdomių dalykų sau ir savo šeimai, kad grįžę iš kelionės su malonumu pasitiksite naują darbo savaitę.

Tereikia ganėtinai anksti išvykti iš namų ir jau per pietus būsite seniausiame mieste visose Baltijos šalyse – Tartu. Kaip ir priklauso istoriniame centrui – Tartu turi jaukų ir gražų senamiestį. Čia 1632 m. įkurtas ir vienas seniausių Pabaltijyje universitetų. Nors įkurtas ne sostinėje, tačiau Tartu universitetas vienas stipriausių šalyje. Jame studijuoja gabiausi Estijos studentai, vykdomi inovatyvūs tyrimai, daug tarptautinių programų, 2016 m. Pasaulio universitetų reitinge Tartu mokslo įstaiga nuolat šmėžuoja aplink 350 vietą. 

Nenuostabu, kad visas Tartu gyvenimas sukasi aplink studentus ir jų gyvenimą. Bevaikščiodami po miestą būtinai prisėskite prie besibučiuojančių studentų fontano, apžiūrėkite pagrindinį Tartu universiteto pastatą, ant Tomme kalvos esančius Domo katedros griuvėsius, senąją observatoriją, Velnių ir Angelų tiltus.

AHHAA mokslo centras Tartu – įtraukianti patirtis

Vis dėlto, didžiausia Tartu miesto atrakcija – 3000 kv. m. užimantis AHHAA mokslo centras. Jis padalintas į tris ekspozicijų sales. Tai gyva ir įtraukianti ekspozicija, kurioje kiekvienas galės išbandyti savo galimybes ir mokslo dėsnius įvairiose srityse. Viena ekstremaliausių AHHAA centro atrakcijų – pasivažinėjimas dviračiu ant 8 m aukštyje ištempto troso.  Čia taip pat galėsite pašaudyti vandens patranka, sukurti vandentiekio sistemą, stebėti kaip susidaro tornadas.

Mokslo centre didelis dėmesys skiriamas ir elektromobiliams. Tam skirtame skyriuje galėsite palyginti, kuo skiriasi elektrinis nuo vidau degimo variklio. Gyvosios gamtos salėje įrengtas 6000 l akvariumas su daugybe koralų ir žuvų iš Raudonosios jūros. Taip pat čia yra vienintelis visame pasaulyje uždarose patalpose esantis skruzdėlynas, kuriame iš arti galima pasižiūrėti kaip gyvena daugiau kaip 20 000 skruzdėlių.

Tartu mokslo centre įrengtas ir unikalus, sferinis planetariumas, kuriame pamatysite mažiausias Paukščių Tako žvaigždes, virtualiai praskrisite šalia planetų, tolimiausių galaktikų ir pajausite kosmoso platybę. Planetariumo žvaigždžių projektorius „Megastar“, kurį sukūrė genialus japonų mokslininkas Takayuki Ohiro yra įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą, nes jis gali parodyti daugiau kaip 5 mln. žvaigždžių.

Be šių visų įdomybių lankytojų dėmesį prikausto – veidrodžių labirintas, meditacijos kokonai, skrydžių simuliatorius, milžiniška energijos mašina „Niutono obelis“, technologijos Hobermano sfera, įvairiausios laboratorijos, 4D kino salė, kurioje erdvinis vaizdas persipina su įvairiausiais specialiaisiais efektais.

Talinas – Šiaurės Europos ir Pabaltijo dvasia alsuojantis miestas

Talino senamiestis – vienas geriausiai išlikusių Hanzos sąjungos miestų istorinių centrų. Tai ir yra pagrindinis miesto pasididžiavimas, įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Ypatingo žavesio jam suteikia unikali viduramžių architektūra ir senovės dvelksmas, kurį daugelis Šiaurės Europos miestų jau yra praradę. Čia išlikęs beveik nepakitęs gatvių tinklas, susiformavęs XI–XV a., akmeninis grindinys, gynybinė siena su apskritais bokšteliais ir kūgio formos stogais. Žavi ir miesto rotušė, bažnyčios, seni administraciniai ir gyvenamieji pastatai.

Į ką atkreipti dėmesį bevaikščiojant po Talino senamiestį? Apžiūrėkite Tompėjos pilį, Šv. Marijos katedrą, Lossi aikštę su įspūdingu soboru – Aleksandro Nevskio katedra, miesto Rotušę, dominikonų vienuolyną.

Senajame Taline mėgstama kurti viduramžių įvaizdį. Ir tai miestiečiams sekasi puikiai. Čia dažnai pamatysite viduramžių persirengėlių, tradicinių amatų mugių, įvairių pasirodymų ir atrakcijų. Taline net nelankant muziejų ir kitų turistinių objektų puikiai praleisite laiką. Senamiestyje gausu aukščiausios klasės restoranų, siūlančių išskirtinę, šiaurietišką virtuvę.

Visgi jei reiktų išskirti, kokį muziejų verčiausia aplankyti Taline, siūlytume užsukti į Laivų muziejų. Jis įrengtas XX a. veikusiuose hidroplanų angaruose, ankstesnėje Petro Didžiojo jūrų tvirtovės teritorijoje. Tai jaunų ir senų nuotykių mėgėjų lobių skrynia, sauganti daugybę neįtikėtinų istorijų. Reta galimybė pabūti tikrame povandeniniame karo laive ir sužinoti apie jūreivių kasdienybę; išbandyti hidroplano skrydžio simuliatorių; pamatyti didžiausią abu pasaulinius karus išgyvenusį garinį ledlaužį Suur Tõllir daugybę kitų įdomybių.

Taline gausu kitų pramogų, be to nuolat šalia tyvuliuoja jūra, kuri miestui taip pat prideda daugybę žavesio. Smagiausia tokios išvykos į Taliną dalis – patogiai įsitaisę autobuso krėsle, namuose būsite dar neprasidėjus naujai darbo savaitei.