Pagal pasirinktą datą pasiūlymų nerasta.
Keiskite paieškos sąlygas arba peržiūrėkite mūsų pasiūlymus kitoms datoms.

Meuble Sci Sport Hotel

tai subjektyvus NOVATURO vertinimas


Užsakant kelionę iki jos pradžios likus daugiau nei 21 d. tereikia sumokėti avansą!

Pasirinkite kelionės datą ir kainą

Spausdinti kelionės informaciją
Svarbu! Prašome tiksliai nurodyti vaiko amžių, kuris bus kelionės metu.
Pagal pasirinktą datą pasiūlymų nerasta.
Keiskite paieškos sąlygas arba peržiūrėkite mūsų pasiūlymus kitoms datoms.

Apie viešbutį


Vieta

 • Atstumas iki kurorto centro yra apie 200 m (Bormijaus)
 • Atstumas iki oro uosto yra apie 180 km (Bergamo)
 • Atstumas iki autobuso stotelės yra apie 30 m
 • Atstumas iki artimiausio keltuvo yra apie 250 m
 •  Šalia yra autobuso stotelė


Viešbutis

 • Kambarių skaičius – 10
 • Pusryčių kambarys
 • TV kambarys
 • Automobilių stovėjimo aikštelė
 • Slidinėjimo inventoriaus kambarys
 • Viešbučio kategorija šalyje – 2*


Kambariai

Standartinis kambarys
 • Dušas
 • Tualetas
 • Plaukų džiovintuvas
 • Telefonas
 • Televizorius
 • Maksimalus apgyvendinimas – 3


Vaikams

 • Lovelės kūdikiams (pagal atskirą užklausimą, mokama)


Maitinimas

 • Galimi maitinimo tipai: Pusryčiai
 • Maitinimo tipas - švediškas stalas


Pastabos

 • Maistas ir gėrimai viešbučio restoranuose, kavinėse ir baruose, išvardintuose viešbučio aprašyme, yra tiekiami viešbučio administracijos nustatyta tvarka ir yra mokami priklausomai nuo užsisakyto maitinimo tipo
 • Kurorto mokesčiai mokami atvykus
 • Viešbučio aprašyme pateikta informacija bei viešbučio teikiamų paslaugų sąrašas, laikas ir jų kainoraštis gali keistis

 • Viešbučio interneto svetainėje pateiktą informaciją ruošia ir atnaujina viešbučio administracija. NOVATURAS neatsako už viešbučio interneto svetainėje patalpintą informaciją

Žemėlapis

Žiūrėti žemėlapyje
Italija – per amžius viliojantis kraštas

Dosjė

Italija
Plotas – 301 230 kv. km
Gyventojų skaičius – 59,8 mln. (2017 m.)
Sostinė – Roma
Valiuta – euras
Kalba – italų
Religija – katalikybė

   

 

 

 

Ką kalba istorija?
Italija yra ir viena seniausių pasaulio valstybių, ir kartu viena jauniausių, nes tik 1871 m. jos hercogystės ir kunigaikštystės susijungė į bendrą darinį.

Iš visų genčių, gyvenusių Apeninų pusiasalyje 1 tūkst. prieš Kristų, iškilo lotynai ir sabinai. Pastarieji 753 m. prieš Kristų įkūrė Romos miestą.

Pirmaisiais amžiais po Kristaus Roma tapo stipriausia valstybe ir užėmė didelę dalį dabartinės Europos, Šiaurės Afrikos, Mažosios Azijos, tačiau 476 m., užkariauta barbarų, Romos imperija žlugo.

756 m. pusiasalio viduryje įkurta Popiežiaus valstybė.

X–XII a. pabaigoje ėmė formuotis italų tauta ir kalba.

Didžiausios Europos valstybės nuolat kėsinosi į Apeninų pusiasalį, kelis šimtmečius čia virė kovos – Italijos susivienijimo karai prasidėjo XIX a. su Giuseppe Garibaldi priešakyje. Italija buvo viena NATO ir Europos Sąjungos steigėjų, o 2001 m. ji įsivedė eurą.

   

Nacionalinė virtuvė
Italija – natūralaus ir visaverčio maisto rojus. XX a. pabaigoje pasaulyje įsigalint greitojo maisto užkandinėms, Italijoje kilo naminio ir šviežio maisto judėjimas. Italai, kaip reta pasaulyje, moka džiaugtis valgiu ir paruošti jį taip, kad pirštus apsilaižys ir jaunas, ir senas.

Tai ne tik spagečių, bet ir picų, alyvuogių aliejaus, espreso bei kapučino kavos, vynų kraštas. Ryžių rutuliukai (aranchini), sardinių užkandis (sarde beccafico), aliejuje keptos pupelių miltų Palermo užkandėlės (panelle) – tipiški Sicilijos užkandžiai. Brangūs, išskirtinio kvapo grybai trumai taip pat neatsiejami nuo Italijos virtuvės. Makaronų patiekalų net neįmanoma suskaičiuoti, itališkas pomidorų padažas naudojamas ir picoms, ir spagečiams, ir daugeliui mėsos bei jūrų gėrybių patiekalų pagardinti. Šviežios itališkos žolelės ir prieskoniai – bazilikai, rozmarinai, čiobreliai – taip pat jau tapę gero maisto ženklu.

Desertas – tai dar vienas itališko gyvenimo būdo atributas, kurį vietos žmonės ištobulino iki padangių. Tiramisas – burnoje tirpstantis kavos, maskarponės ir biskvito skanėstas.

Gelato – tik iš pieno gaminami ledai, į kuriuos pagal skonį pridedama kavos, šokolado, vaisių.

   

Apgyvendinimo ypatumai
Dauguma italų atostogas leidžia tėvynėje, todėl siūlomas neįtikimai platus gyvenamųjų vietų pasirinkimas – nuo puikių viešbučių senoviniuose rūmuose iki paprastų šeimos pensionų. Italijos viešbučiai kategorizuojami žvaigždutėmis (nuo vienos iki penkių). Kategorija labiau priklauso nuo teikiamų patogumų nei nuo aplinkos, be to, įvairiuose miestuose vertinimo kriterijai šiek tiek skiriasi. Kambarių dydis labai įvairus: miesto centre net brangūs viešbučiai gali siūlyti mažesnius kambarius nei atitinkamos užmiesčio įstaigos. Vienos ar dviejų žvaigždučių viešbučiai dažniausiai nedideli, paslaugų pasiūla paprastai negausi. Vonios kambariai kuklūs, nedideli, dušas atskiriamas užuolaidėle, dušo kabinos dažnai net nėra. Italijoje viešbučiai garantuoja mažiau specialių paslaugų nei daugelio kitų šalių apgyvendinimo įstaigos. Nors vasaros čia karštos, būna, kad net ir penkių žvaigždučių viešbutis neturi oro kondicionierių. Ne visuose yra lauko ar vidaus baseinų. Bene didžiausią dėmesį italai skiria virtuvei, todėl neretai net kukliausiame viešbutyje maistas būna itin šviežias ir skanus.

Beveik visų Italijos kurortų vietos institucijos yra įvedusios vadinamąją kurorto, turisto ar kitą rinkliavą, kurią gali reikėti susimokėti vietoje, t. y. registruojantis viešbutyje ar kitu metu. Tokio mokesčio dydis priklauso nuo viešbučio kategorijos (nuo 1 iki 4 eurų už žmogų nakčiai).

   

Pravartu prisiminti

Darbo laikas. Parduotuvės paprastai veikia nuo pirmadienio iki šeštadienio. Pirmadieniais pradeda dirbti tik po pietų, o kitomis dienomis nuo 9.30 iki 20 val. Daugelyje miestų privačios parduotuvės uždaromos per siestą, 13–16 val. Bankai dirba pirmadieniais–penktadieniais 8.30–13.30 val. Kai kurie dar veikia valandą po pietų pertraukos – nuo 14.15 iki 15 ar nuo 14.30 iki 15.30 val. Barai ir kavinės dažniausiai prisitaiko prie restoranų ir kitų įstaigų darbo laiko, bet lankytojus priima daug ilgiau – mažiausiai iki vidurnakčio.

Arbatpinigiai. Italijoje barų ir restoranų darbuotojai nesitiki iš Jūsų gauti arbatpinigių, nes dažniausiai toks mokestis jau būna įtrauktas į sąskaitą. Vis dėlto, patikusiam padavėjui ar padavėjai, barmenui ar patarnautojui tikrai galite palikti šiek tiek arbatpinigių. Net jei pirmu kartu padavėjas mandagiai atsisakys, perklaustas antrą sykį, jis turėtų priimti smulkią padėką. Restoranuose atkreipkite dėmesį į papildomą mokestį (coperto) – tai mokestis už duoną (nesvarbu, valgote jos ar ne) ir stalo padengimą.

Transportas. Kokias viešojo transporto priemones rinktis (autobusą, tramvajų, taksi), priklauso nuo miesto dydžio ir vietos. Romoje patogiausia važinėti autobusais, tramvajais. Venecijoje teks vaikščioti pėsčiomis ar plaukti laiveliu. Palerme dėl transporto priemonių gausos ir sudėtingų eismo sąlygų geriausia vaikščioti pėstute. Taksi reiktų rinktis tik oficialius, kurie turi „Taxi“ ženklą ant stogo ir taksometrą salone. Paprastai papildomas mokestis imamas už kiekvieną bagažinėje vežamą bagažo vienetą. Skiriasi kelionės tarifai – prieš įlipant reikėtų išsiaiškinti kainą.

Lauktuvėms. Gardieji Italijos sūriai, vynai, alyvuogių aliejus, keramikos dirbiniai.

   

Pajuskite Italiją
Susipažinkite su Italijos kultūra ir istorija.

Atskleiskite geriausias itališko maisto gamybos tradicijas. Paragaukite tradicinių Italijos vynų, gardžiųjų sūrių, picos, išbandykite makaronų patiekalus, vietoje ruoštas jūrų gėrybes, išgerkite tikros itališkos kavos.

Atraskite išskirtinį gamtos grožį Sicilijos nacionaliniuose parkuose – tai smėlėtos kopos, kalnų grandinės, apsuptos vešlių atogrąžų miškų su ten besislepiančiais kriokliais.

Mėgaukitės nepakartojamais Apulijos regiono paplūdimiais.

Pabūkite autentiškoje ir kitokioje ramybės oazėje – Sardinijoje. Čia žygiai gamtoje, malonus poilsis ir autentiška aplinka padarys atostogas įsimintinas.

   
Italija – snieguota žiemos klasika

ALTA VALTELINOS SLIDINĖJIMO REGIONAS (1 225 - 3 012 m)

Alpių kalnų širdyje, kur susikerta Italijos, Austrijos ir Šveicarijos sienos, išsidėstęs Alta Valtelinos slidinėjimo regionas. Šis regionas siūlo sportuoti, pramogauti bei poilsiauti bet kuriuo metų laiku. Žiemos metu slidinėjimo regionas, apimantis: Bormijaus, Livinjo, Santa Katerinos, Valfurvos ir Valdidentro slidinėjimo kurortus, siūlo įvairiausias trasas, kurios patiks bet kokio meistriškumo sportininkams, netgi patiems profesionaliausiems. Įsigijus bendrą Alta Valtelinos slidinėjimo pasą, galima slidinėti visame slėnyje.

Beveik septyniasdešimt keltuvų, kurie per valandą perkelia apie 90 000 žmonių, leidžia slidinėti 230 km ilgio idealiai apsnigtomis trasomis ir grožėtis nuostabia gamta. Čia taip pat įrengtos 95 kilometrų lygumų slidinėjimo ir biatlono trasos.

Snieglenčių sportas, slidinėjimas su kliūtimis, kalnų slidinėjimas, žygiai sniego batais, šiaurietiškas vaikščiojimas, kelionės keturračiais, čiuožimas rogutėmis ir pačiūžomis  – visa tai siūlo Alta Valtelinos slidinėjimo regionas.


Val di Solės slidinėjimo regionas (1 520–2 505 m)

Val di Solė – Saulės slėnis – tai Italijos kalnų kurortų spindulys. Čia – švelnus, saulėtas ir tyras oras, pasakiška aplinka, įvairios žiemos sporto šakos, tarp kurių dominuoja kalnų slidinėjimas. Dėl minėtų priežasčių šiai slidinėjimo zonai toks pavadinimas suteiktas neatsitiktinai.

Val di Solė yra vakarų Trentine, tarp didelės dolomitinių viršukalnių grupės – Adamelo (3354 m), Presanelos (3556 m), Ortles Kevedalo ar Madalenės Alpine, apjuostas Stelvijaus, Adamelo ir Brentos draustinių. Val di Solė tęsiasi nuo Mostizolo iki Tonalės perėjos. Slidinėjimo zonoje išsidėsčiusios trys slidinėjimo sritys – Folgarida ir Marileva (sujungtos keltuvų sistema) bei Pėjus (nuošaliau esanti nedidelė sritis). Val di Solės keltuvų sistema taip pat jungiasi su prestižiškiausiu Italijos slidinėjimo regionu – Madona di Kampilijumi. Visos kartu jos siūlo net 150 km kalnų slidinėjimo trasų pasirinkimą. Pėjaus regione trasų nedaug, tačiau jos tokios skirtingos, kad net patyręs poilsiautojas čia susivilios praleisti visą dieną. Bendras Superskirama slidinėjimo abonementas leidžia naudotis visais Adamelo Ski (Paso di Tonalės ir Ponte di Legno), Madona di Kampilijaus, Folgarida Marilevos, Pėjaus, Pincolo, Andalo-Fai dela Paganelos, Monte Bondoneno ir Folgarijos keltuvais.

Dauguma trasų čia skirtos patogiam slidinėjimui. Jos išsidėsčiusios 1520–2505 m aukštyje virš jūros lygio. Be to, yra 15 km trasų, skirtų tradicinio slidinėjimo mėgėjams, o snieglentininkai gali „nuleisti garą“ demonstruodami triukus specialiame parke ar ant rampos. Saulės slėnyje yra net 53 km lygumų – slidinėjimui skirtų trasų, kurios daugiausia driekiasi Pėjaus apylinkėse.

Val Rendenos slidinėjimo regionas (800 – 2 500 m)

Vaizdingo Adamelo-Brentos draustinio centre esantis slidinėjimo regionas laikomas vienu iš prestižiškiausių ir šiuolaikiškiausių Italijoje. Jį supa Brentos draustinis bei dvi įspūdingos viršukalnės – Adamelas ir Presanela.

Svarbiausi slidinėjimo kurortai, sudarantys šį regioną, – Pincolas ir Madona di Kampiljas. Dėl įspūdingo peizažo ir puikių slidinėjimo trasų Val Rendenos slidinėjimo regionas tapo  pasauline žiemos poilsio vieta.

Val Rendenos slidinėjimo regionas tinka tiek ramaus poilsio megėjams, tiek slidininkams, ieškantiems pramogų ir šurmulio. Gausu barų, diskotekų, restoranėlių ir kavinukių, čia galėsite aptarti dienos metu patirtus įspūdžius. Val Rendenos slidinėjimo regione daug dėmesio skiriama pradedantiesiems slidininkams ir snieglentininkams. Jiems įrengtos specialios trasos ir rampos.

Patogus susisiekimas keltuvaisleis patogiai keliauti tarp pagrindinių Pincolo ir Madonos di Kampilijaus slidinėjimo kurortų, iš jų keltuvais pasieksite ir gerai žinomas Val di Solės, Folgaridos ir Marilevos slidinėjimo zonas. Bendras visų slidinėjimo trasų ilgis net 150 km.

Val di Fiemės slidinėjimo regionas (1 280–2 380 m)

Val di Fiemė jau seniai įtraukta į pajėgiausių pasaulio kalnų slidininkų kalendorių, mat ne vieną kartą čia vyko pasaulio taurės varžybos. Šis kurortas traukia ne tik kalnų slidininkus, bet ir kitų žiemos sporto šakų mėgėjus – čia vyksta tarptautinės slidinėjimo, biatlono, snieglenčių ar šuolių nuo tramplyno varžybos, o poilsiautojams patiekiamas platus žiemos pramogų asortimentas.

Val di Fiemė – tai savotiški vartai į Dolomitines Alpes. Jį sudaro penkios slidinėjimo zonos: Latemaras (43 km trasų, keltuvai iš Predaco, Pampeago ir Oberegeno), Alpe Cermis (23 km trasų, keltuvas iš Kavalezės), Alpe Lusija–Belamontas (24 km trasų, keltuvai iš Moenos ir Kasteliro), ir dvi mažos – Jochgrimo (4 km trasų) bei Paso Rolio (11 km trasų). Val di Fiemės regione visi kurortai yra vienas šalia kito, tad kasdien galima lankyti vis kitus miestelius. Už 6 km nuo Predaco, pakeliui į Rolio perėją, įsikūręs Belamonto kurortas (1372 m). Tarp Vale del Travignolo laukų įsitaisęs Belamontas atpažįstamas iš pastogių šienui krauti, kurios suteikia kaimeliui senovės žavesio. 5 km nuo Predaco veikia Panevedžio gamtos parkas, kerintis natūralia gamta. Puikiai išvystyta susisiekimo infrastruktūra leidžia specialiais autobusais pasiekti norimą vietą. Po platų Val di Fiemės slėnį išsibarstę daugybė kurortų, iš kurių didžiausi – Kavalezė ir Predacas.

Val di Fasos slidinėjimo regionas (1 320–2 950 m)

Pačiame Dolomitinių Alpių centre išsidėstęs regionas garsėja kerinčiu gamtos grožiu ir didelėmis kalnų slidinėjimo galimybėmis. Vingrios Sasolungo uolos ir didingas Sela kalnų masyvas itin įspūdingai atrodo saulei leidžiantis, kai spinduliai juos nudažo rausva spalva. Slėnyje iki šiol gyvena ladinų palikuonys, išlaikę savitą kalbą ir tradicijas.

Val di Fasos slėnyje išskiriamos dvi pagrindinės slidinėjimo zonos. Pati didžiausia ir populiariausia zonayravirš Kanazėjaus ir Kampitelo kurortų. Pagrindinis jos privalumas – ši zona keltuvų sistema sujungta su dar trimis žinomais Dolomitinių Alpių kurortais – Val Gardena, Alta Badija ir Araba-Marmolada (tai sudaro apie 500 km slidinėjimo trasų). Kalnų slidininkus ypač traukia garsus slidinėjimo turas aplink Sela kalnų masyvą, kerintis įstabiais gamtos peizažais.

Antroji – mažesnė ir itin saulėta – slidinėjimo zona išsidėsčiusi virš Pozos ir Vigo di Fasos kaimelių. Nuo šios vietos atsiveria vaizdas į pačią aukščiausią Dolomitinių Alpių viršūnę – Marmoladą. Ši slidinėjimo zona nėra tiesiogiai sujungta su Sela Ronda, todėl ten žmonių mažiau negu Kanazėjaus ar Kampitelo kurortuose. Keletą kartų per savaitę Pozoje esančioje apšviestoje trasoje galima išmėginti vakarinį slidinėjimą. Kalnų slidinėjimo meistrams galima parekomenduoti puikią juodąją trasą, esančią šiauriniame šlaite virš Albos kaimelio. Ji visada padengta šviežio sniego sluoksniu.

Tarp Val di Fasos kaimelių ir keltuvų kursuoja nemokami autobusai. Su tuo pačiu Val di Fassa/Carezza slidinėjimo pasu leidžiama slidinėti Pozoje, Alboje ar Vigo di Fasoje. Norint pasivažinėti Sela Rondos žiedu ir persikelti į kitas Dolomitinių Alpių kurortų trasas, reikia įsigyti slidinėjimo pasą Dolomiti Superski.

VAL GARDENOS SLIDINĖJIMO REGIONAS (1 236–2 518 m)

Visai netoli Austrijos, Pietų Tirolyje esantis Val Gardenos slėnis gali pasiūlyti kokybišką poilsį ir šeimoms, ir slidinėjimo pasaulio čempionams. Tai viena patraukliausių slidinėjimo vietų Šiaurės Italijoje. Slėnis priklauso Dolomiti Superskio teritorijai, kuri jungia populiariausius slidinėjimo slėnius ir svečius vilioja 978 km kalnų slidinėjimo trasų, kone 600 keltuvų. Val Gardenos slidinėjimo trasos priklauso ir garsiajam Sela Rondos žiedui, tad iš čia galima leistis slidinėti iš vieno kurorto į kitą.

Vien Val Gardenos regione įrengtos 76 trasos, išsidriekusios 176 km. Veikia 11 juodųjų (18 km), 67 raudonosios (105 km) ir 34 mėlynosios (52 km). Šis regionas patiks tiek pradedantiems, tiek ir daugiau įgūdžių turintiems slidininkams, taip pat snieglenčių sporto entuziastams. Galimybė leistis iš 2,5 km aukščio užtikrina geras sąlygas slidinėti visą sezoną.

Ortizėjaus miestelis yra didžiausia regiono gyvenvietė, Selva – pagrindinis slidinėjimo kurortas, kuris labai gyvas ir šurmuliuojantis, o viduryje jų – labiau įgudusius slidininkus traukianti Santa Kristina. Būtent čia kasmet vyksta greitojo nusileidimo čempionato Pasaulio taurės varžybų etapai.

Jaukūs miesteliai, kuriuose gausu parduotuvių, kavinių, barų, puikių viešbučių, taip pat išplėtota patogi infrastruktūra ir traukia nuostabi kalnų gamta, užtikrins gerą aktyvų poilsį. Pradedantiems ar norintiems patobulinti įgūdžius Van Gardenoje yra 11 slidinėjimo mokyklų. Į jas kviečiami ir vaikai, ir suaugusieji.

Beje, Santa Kristinoje yra galimybė dieną palikti jaunesnius nei 2 metų vaikus vadinamajame turistų darželyje. Kituose dviejuose minimalus paliekamų vaikų amžius turi būti ne mažesnis kaip 2 metai, nors ir juose kartais daroma išimčių.

PAGANELOS SLIDINĖJIMO REGIONAS (1 030–2 125 m)

Paganelos viršukalnė Šiaurės Italijoje išsišovusi į 2 125 m aukštį virš jūros lygio, o kalnuose įkurtas modernus 100 tūkst. kv. m ploto slidinėjimo centras – puiki vieta šios sporto šakos entuziastams. Regione veikia 50 km įvairaus sudėtingumo atnaujintų, plačių, 100 procentų sniegu padengtų trasų: 10 mėlynųjų pradedantiesiems, 12 raudonųjų trasų įgudusiems slidininkams ir viena juodoji trasa. Čia veikia sniego parkas, kuris sparčiai populiarėja tarp snieglentininkų, o kai kuriuose regiono kurortuose įrengtos ir patogios lygumų slidinėjimo trasos.

Paganelos regioną renkasi ne tik slidininkai, bet ir norintys pasigrožėti išskirtiniais gamtos vaizdais – Dolomitinių Alpių panorama, todėl, be kalnų slidinėjimo, lankytojams siūloma ir kitų pramogų: pasklandyti parasparniais ar pasivažinėti sniego dviračiais. Regione galima rasti ne tik aktyvaus sporto alternatyvų, bet ir sveikatingumo, SPA centrų. Naujame sporto centre yra treniruoklių salė, baseinų ir kitų pramogų. Nuo Paganelos slidinėjimo regiono iki Bergamo oro uosto – apie 200 km. Dėl patogios geografinės padėties  (netoli oro uostas, taip pat Austrija, Vokietija, Šveicarija) Paganeloje rengiama daug varžybų, o Norvegijos slidinėjimo rinktinė šį regioną pasirinko treniruočių centru bent iki 2018 m.

Paganelos regione išsaugotos senosios slidinėjimo sporto tradicijos, tad jį ne tik renkasi šeimos – čia ir treniruojasi ar varžybas rengia profesionalūs slidininkai. Dar 1950 m. sausį Paganeloje įvyko pirmos leidimosi nuo kalno varžybos „3Tre“, kuriose rungėsi 75 dalyviai. Jose sužibėjo ir Italijos kalnų slidinėjimo sporto pasaulio čempionas Zeno Colò.

Kurortai

Bormijus (1225 m)

Alpių kalnų širdyje, kur susikerta Italijos, Austrijos ir Šveicarijos sienos, išsidėstęs Alta Vatellina regionas, kurio pažiba – Bormijaus kurortas. Pora tūkstantmečių skaičiuojantis kalnų kaimelis vilioja autentiškais pastatais, įspūdingu kraštovaizdžiu, romantiškomis kavinėmis ir unikaliais terminių pirčių kompleksais, kuriuose dar 1493 metais lankėsi pats Leonardas da Vinčis.
„Bagni Nuovi“ ir „Bagni Vecchi“ įsikūrę nuošalesnėje ramioje oazėje tarp kalnų. Šiuose terminiuose SPA kompleksuose atmosferą kuria ir turistus atpalaiduoja devynios natūralios ir karštosios versmės. Jos veržiasi iš Bagni Monumental parke esančių dolomitinių uolų. Bormijus garsėja ir karštomis mineralų prisotintomis srovėmis, kurios yra kone vienintelės pietinėje Alpių kalnų pusėje. Šių srovių temperatūra svyruoja nuo 36 iki 43 laipsnių karščio ir priklauso nuo sezono: žiemą galima pasilepinti karštesnėmis srovėmis, vasarą – šaltesnėmis. Iki terminių kompleksų nebrangiai galima nuvykti taksi. Be garsiųjų pirčių malonumų, pramogų pasirinkimas Bormijuje pagal kiekvieno skonį: ištroškusiems linksmybių veikia naktiniai barai, didžiulis sporto kompleksas, uždara čiuožykla, diskotekos ir prabangios parduotuvės, o norintieji ramybės ir romantikos laukiami Stilfserio nacionaliniame parke, kur galima pamatyti žmogaus nepaliestą Alpių gamtą.
Šalia visų šių atpalaiduojančių ir gydomųjų vilionių sparčiai augantis Bormijus gali pasigirti moderniomis, bet kurį slidininko lygį atitinkančiomis ir puikiai paruoštomis trasomis, nesudėtinga susisiekimo sistema. Ne veltui Bormijus laikomas vienu iš prestižiškiausių Alpių kurortų. Į jį dažnai užsuka garsiausi pasaulio kalnų slidininkai – čia kasmet tarp Kalėdų ir Naujųjų metų vyksta pasaulio taurės „Stelvio“ greitojo nusileidimo rungties varžybos. Aštrių pojūčių mėgėjams Bormijus siūlo „Chima Bjanka“. Tai 3017 m kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į visą Alta Vatellina regioną. Šiame kurorte ilgiausias nusileidimas tęsiasi net 10 km, o aukščių skirtumas beveik 1800 m (nuo 1225 iki 3012 m virš jūros lygio).
Bormijus priklauso Alta Vatellina slidinėjimo regionui, į kurį taip pat patenka Livinjas, Santa Katerina ir Valdidentras. Įsigijus bendrą „Alta Vatellina“ slidinėjimo pasą, galima slidinėti visame slėnyje. Iš Bormijaus iki kiekvieno minėtų regionų kursuoja autobusai. Keltuvų pasas „Bormio–Valdidentro–Santa Caterina“ yra šiek tiek pigesnis ir galioja 38 keltuvams bei apima 106 km slidinėjimo trasų.

 

 

 

Val di Fiemė (1280 – 2380 m)

Val di Fiemė jau seniai įtraukta į pajėgiausių pasaulio kalnų slidininkų kalendorių, mat ne vieną kartą čia vyko pasaulio taurės varžybos. Šis kurortas traukia ne tik kalnų slidininkus, tačiau ir kitų žiemos sporto šakų mėgėjus – čia vyksta tarptautinės slidinėjimo, biatlono, snieglenčių ar šuolių nuo tramplino varžybos, o poilsiautojams patiekiamas platus žiemos pramogų asortimentas.
Val di Fiemė – tai savotiški vartai į Dolomitines Alpes. Jį sudaro penkios slidinėjimo zonos: Latemaras (43 km trasų, keltuvai iš Predaco, Pampeago ir Oberegeno), Alpe Cermis (23 km trasų, keltuvas iš Kavalezės), Alpe Lusia–Belamontas (24 km trasų, keltuvai iš Moenos ir Kasteliro), ir dvi mažos – Jochgrimo (4 km trasų) bei Paso Rolio (11 km trasų). Val di Fiemės regione visi kurortai yra vienas šalia kito, tad kasdien galima lankyti vis kitus miestelius. Už 6 km nuo Predaco, pakeliui į Rolio perėją, įsikūręs Belamonto kurortas (1372 m). Tarp Vale del Travignolo laukų įsitaisęs Belamontas atpažįstamas iš pastogių šienui krauti, kurios suteikia kaimeliui senovės žavesio. 5 km nuo Predaco veikia Panevedžio gamtos parkas, kerintis natūralia gamta. Puikiai išvystyta susisiekimo infrastruktūra leidžia specialiais autobusais pasiekti norimą vietą. Po platų Val di Fiemės slėnį išsibarstę daugybė kurortų, iš kurių didžiausi – Kavalezė ir Predacas.

 

 

Kanazėjus (1460 m)

Tai Val di Fasos kalnų slidinėjimo sostinė. Gyvybingas ir saulėtas miestelis pasižymi viešbučių, parduotuvių ir restoranų gausa. Čia taip pat yra keletas diskotekų, baseinas, kino teatras. Iš Kanazėjaus centro „Cabinovia Belvedere” keltuvu slidininkai užkeliami į 1926 m aukštį ant Pecolo kalno. Pakilus, galima pradėti kelionę bet kuria Sela Rondos kryptimi – žalia ar oranžine. Yra galimybė raudonąja trasa nusileisti iki pat miestelio. Iš netoliese esančio Alba di Kanazėjaus „Funivia Ciampac” keltuvu pakylama į Kiampak–Bufaurės slidinėjimo zoną.
Kanazėjaus centre įrengtas kalnelis su vaikams skirtu keltuvu, yra kalnų slidinėjimo vaikų darželis.

 

 

Predacas (1018 m)

Predacas (1018 m) – populiariausias ir didžiausias Val di Fiemės slidinėjimo kurortas, garsėjantis savo turtinga istorija, kultūra ir tradicijomis. Vienas iš pagrindinių Predaco pasididžiavimų – gigantiškas šuolių su slidėmis nuo tramplino stadionas, kuriame 1991 m. ir 2003 m. vyko pasaulio čempionatai. „Predazzo-Gardone“ gondola slidininkus nukelia į Latemaro slidinėjimo centrą, kuriame yra gausu vidutinio sudėtingumo trasų. Šis slidinėjimo centras garsėja ir lyguminių trasų gausa. Tad ši slidinėjimo zona puikiai tiks pradedantiesiems ir jau patyrusiems slidininkams bei snieglentininkams.

Predaco miestelyje yra daug parduotuvių, restoranų, barų, picerijų. Jėgas galėsite atgauti baseinuose, o laisvalaikį praleisti čiuožykloje, sporto klube ar tiesiog pažaisti boulingą. Tad pramogų ir aktyvios veiklos čia ras kiekvienas turistas.

 
Val di Solė ir Madona di Kampiglijas, Paso Tonalė (1520–2505 m)

Val di Solė – Saulės slėnis – tai Italijos kalnų kurortų spindulys. Čia – švelnus, saulėtas ir tyras oras, pasakiška aplinka, įvairios žiemos sporto šakos, tarp kurių dominuoja kalnų slidinėjimas. Dėl minėtų priežasčių šiai slidinėjimo zonai toks pavadinimas suteiktas neatsitiktinai.
Val di Solė yra vakarų Trentine, tarp didelės dolomitinių viršukalnių grupės – Adamelo (3354 m), Presanelos (3556 m), Ortles Kevedalo ar Madalene Alpine, apjuostas Stelvijaus, Adamelo ir Brentos draustinių. Val di Solė tęsiasi nuo Mostizolo iki Tonalės perėjos. Slidinėjimo zonoje išsidėsčiusios trys slidinėjimo sritys – Folgarida ir Marileva (sujungtos keltuvų sistema) bei Pėjus (nuošaliau esanti nedidelė sritis). Val di Solės keltuvų sistema taip pat jungiasi su prestižiškiausiu Italijos slidinėjimo regionu – Madona di Kampigliju. Visos kartu jos siūlo net 150 km kalnų slidinėjimo trasų pasirinkimą. Pėjaus regione trasų nedaug, tačiau jos tokios skirtingos, kad net patyręs poilsiautojas čia susivilios praleisti visą dieną. Bendras „Superskirama“ slidinėjimo abonementas leidžia naudotis visais „Adamelo Ski“ (Passo di Tonalės ir Ponte di Legno), Madona di Kampiglijaus, Folgarida Marilevos, Pėjaus, Pinzolo, Andalo-Fai della Paganellos, Monte Bondoneno ir Folgarijos keltuvais.
Dauguma trasų čia skirtos patogiam slidinėjimui. Jos išsidėsčiusios 1520–2505 m aukštyje virš jūros lygio. Be to, yra 15 km trasų, skirtų tradicinio slidinėjimo mėgėjams, o snieglentininkai gali nuleisti garą demonstruodami triukus specialiame parke ar ant rampos. Saulės slėnyje yra net 53 km lygumų slidinėjimui skirtų trasų, kurios daugiausia driekiasi Pėjaus apylinkėse.
Slėnyje yra nemažai įvairių miestelių. Didžiausi iš jų – Dimaras ir regiono sostinė Malė. Dimaras – tai vienas iš pagrindinių Val di Solės ekonominių centrų, kur suplūsta daug turistų. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje važiuosite autobusu apie 10 min.
Malė yra Val di Solės regiono sostinė ir pagrindinis administracinis centras. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje autobusu važiuosite apie 15–20 min. Kaip ir kiekviename žiemos kurorte, Malė yra vietinių barų, restoranų ir jaukių parduotuvių. Keletą kilometrų nuo Malės nutolę Alpių sniego nepaliesti žalieji plotai, kuriuose įsikūrę „The Rabbi Spa“ ir „The Pejo Spa“ sveikatingumo centrai. Nuo seno šiuose centruose gydomos odos, reumato, kraujo apytakos, virškinimo ligos, padedama kovoti su celiulitu. Čia veikia įvairios atpalaiduojamosios vonios, galima pasidaryti įstabų masažą.

 

 

Kampitelas (1440 m)

Tai antras pagal dydį kurortas Val di Fasos regione. Jis yra vieno iš žymiausių XIX a. Dolomitinių Alpių alpinisto Luidžio Ričio (Luigi Ricci) tėvynė. Kampitelas išsidėstęs siaurame slėnio šlaite, tarp Sasolungo ir Rodelos kalnų masyvų. Didžiulė, 110 žmonių talpinanti kabina „Funivia Col Rodella”, per keliolika minučių slidininkus pakelia iki nuostabių Sasolungo uolų, nuo kur galima pradėti kelionę bet kuria Sela Rondos kryptimi. Nusileisti į Kampitelą įmanoma tuo pačiu keltuvu. Už 2 kilometrų esantis Kanazėjus pasiekiamas nemokamu autobusu.

 

Val di Fiemme (1280 - 2380 m)

Val di Fiemme jau seniai įtrauktas į pajėgiausių pasaulio kalnų slidininkų kalendorių, mat ne vieną kartą čia vyko pasaulio taurės varžybos. Šis kurortas traukia ne tik kalnų slidininkus, tačiau ir kitų žiemos sporto šakų mėgėjus - čia vyksta tarptautinės slidinėjimo, biatlono, snieglenčių ar šuolių nuo tramplino varžybos, o poilsiautojams patiekiamas platus žiemos pramogų asortimentas.

Val di Fiemme - tai savotiški vartai į Dolomitines Alpes. Jį sudaro penkios slidinėjimo zonos: Latemare (43 km trasų, keltuvai iš Predaco, Pampeago ir Obereggen), Alpe Cermis (23 km trasų, keltuvas iš Kavalezės), Alpe Lusia-Bellamonte (24 km trasų, keltuvai iš Moenos ir Castelir), ir dvi mažos - Jochgrimm (4 km trasų) bei Passo Rolle (11 km trasų). Puikiai išvystyta susisiekimo infrastruktūra leidžia specialiais autobusais pasiekti norimą vietą. Po platų Val di Fiemme slėnį išsibarstę daugybė kurortų, iš kurių didžiausi - Kavalezė ir Predacas.

Kavalezė (1000 m) - tai tvirtas istorijos šaknis turintis kurortas. Pamišusiems dėl sporto pramogų siūloma mėgautis Alpe Cermis trasomis, leistis laukine Lagorajaus kalnų grandine ar dumti į slidinėjimo ekskursijas po kalnus. Kavalezės gyvenvietės istorija skaičiuojama nuo XII a. Tuomet čia buvo darbininkų centras. Vėliau Kavalezė tapo politine, religine ir ekonomine Val di Fiemme slėnio sostine. XVI a. čia savo rezidenciją turėjo Trento vyskupas, o nuo XIX a. Kavalezė yra didingosios Fiemio bendruomenės būstinė. Kurorte apsigyvenę turtingi žmonės statė prašmatnius rūmus, tapė puošnias freskas, kurių dalis ir dabar primena didingus Kavalezės laikus. Iš kurorto į artimiausią Alpe Cermis slidinėjimo zoną patenkama Fondovalle-Doss dei Laresi gondolomis.

Predacas (1018 m) - populiariausias Val di Fiemme slidinėjimo kurortas, suteikiantis turistams progą apsilankyti ir sporto klube su baseinais, čiuožykloje, parduotuvėse ar triukšminguose baruose. Vienas iš pagrindinių Predaco pasididžiavimų - gigantiškas šuolių su slidėmis nuo tramplino stadionas, kuriame 1991 ir 2003 m. vyko pasaulio čempionatai. Predazzo-Gardone gondola slidininkus nukelia į Latemaro slidinėjimo centrą.

Val di Fiemme regione visi kurortai yra vienas šalia kito, tad kasdien galima lankyti vis kitus miestelius. Už 6 km nuo Predaco, pakeliui į Rolio perėją, įsikūręs Bellamonte kurortas (1372 m). Tarp Valle del Travignolo laukų įsitaisęs Bellamonte atpažįstamas iš pastogių šienui krauti, kurios suteikia kaimeliui senovės žavesio. 5 km nuo Predaco veikia Paneveggio gamtos parkas, kerintis natūralia gamta.

Kamecadūra 820 m
Apie 8 kilometrai nuo Malė ir Dimaro įsikūręs dar vienas slidinejimo kurortas - Kamecadūra. Jo kaiminystėje Marileva ir Folgarida slidinėjimo keltuvai, kurie yra tiesiogiai sujungti su Madona di Kampilijas slidinėjimo regionu. Kamecadūra taip pat netoli nuo Pėjaus ir Paso Tonalės slidinėjimo kurortų, kuriuose yra ir kvapą gniaužianti Presanelos viršukalnė, čia slidinėjimo trasos veikia ištisus metus. Šis slidinėjimo kurortas skirtas tiek patyrusiems slidininkams, tiek ir pradedantiesiems. Dauguma trasų čia skirtos patogiam slidinėjimui. Pradedantiesiems slidininkams į pagalbą visada pasiruošę ateitį slidinėjimo instruktoriai.
 

 

Kavalezė (1000 m)

Kavalezė (1000 m) – tai tvirtas istorijos šaknis turintis ir nepaprastai gyvybingas kurortas Val Di Fiemės regione. Kavalezės gyvenvietės istorija skaičiuojama nuo XII a. Vėliau Kavalezė tapo politine, religine ir ekonomine Val di Fiemės slėnio sostine. XVI a. čia savo rezidenciją turėjo Trento vyskupas, o nuo XIX a. Kavalezė yra didingosios Fiemės bendruomenės būstinė.
Pamišusiems dėl sporto pramogų siūloma mėgautis Alpe Cermio trasomis, leistis laukine Lagorajaus kalnų grandine ar dumti į slidinėjimo ekskursijas po kalnus. Iš kurorto į artimiausią Alpe Cermio slidinėjimo zoną patenkama “Fondovalle-Doss dei Laresi” gondolomis. Kavalezės kurorte yra ledo arena, čiuožykla po atviru dangumi, visuomeninis baseinas, kino teatras, gausu parduotuvėlių ir barų. Dėl paslaugų ir sporto pramogų gausos puikiai tinka poilsiui su šeima, o taip pat pradedantiesiems ir mažiau patyrusiems slidininkams bei snieglentininkams.

Livinjas (1816 m)

Livinjo miestelis išsidėstęs šiaurinių Alpių kalnuose, 25 km slėnyje. Jis priklauso Lombardijos provincijai Sondrijui. Tai vienas pigiausių Alpių kurortų. Kaip sako patys italai, Livinjas – tai mažas, bet pasakiškas miestelis, kuriame visi namai pastatyti iš medžio ir akmens. Kurortas vis dar sparčiai augantis. Jame vilioja žavus kraštovaizdis bei puikios galimybės mėgautis žiemos sporto malonumais.
Livinjas yra 1816 m virš jūros lygio, prie Šveicarijos sienos, už 35 km nuo kalnų slidinėjimo kurorto Bormijaus ir apie 45 km nuo vieno populiariausių pasaulio kurortų – St. Moritzas. Slidinėjimo zona išsidėsčiusi skirtinguose šlaituose („Carosello“ ir „Motollino“ pusės). Ji tinka visų kategorijų slidininkams ir snieglentininkams. Žiemos sporto mėgėjų paslaugoms yra autobusai, kurie nemokamai veža iki bet kurios kurorto vietos. Bendras „Alta Vatellina“ abonementas suteikia galimybę slidinėti šalia esančių Bormijaus, Santa Katerinos ir Valfurvos kurortų trasose.
Nuo lapkričio iki balandžio Livinjo slėnis padengtas sausa puria sniego paklote. Livinjo miestelyje veikia kelios sporto mokyklos, joms vadovauja patyrę instruktoriai, čia pirmųjų žingsnių ant slidžių mokosi naujokai. Kartą per savaitę mokyklų instruktoriai rengia pasirodymą ant naktinės trasos. Livinjo miestelyje ant užšalusio ežero galima pasivažinėti nuomotais automobiliais ir sniego motociklais, yra rogučių trasa ir pačiūžų arena.
Slidinėjantiems neteks nuobodžiauti ir vakare. Jūsų paslaugoms veikia restoranai, kavinės, barai ir diskotekos. Turistus vilioja ir neapmokestinama prekybos zona: kaimelyje veikia daugiau nei 200 neapmokestinamų prekių parduotuvių.
Iš Livinjo važinėja autobusai į romėnų laikų miestelį Bormijų. Ten yra puikus terminių pirčių kompleksas „Bagni Vecci“, kur 1493 m. lankėsi pats Leonardas da Vinčis. Čia trykšta 30 karšto vandens šaltinių, yra romėniškosios, viduramžiškos, imperatoriškosios pirtys, tepidariumas, kolidariumas, frigidariumas, atviras šilto vandens baseinas ir kitos vonios ir vonelės. Į kompleksą įleidžiama nuo 14 metų.

Bormijus (Bormio)

1225 m

Alpių kalnų širdyje, kur susikerta Italijos, Austrijos ir Šveicarijos sienos, išsidėstęs Alta Vatellina regionas, kurio pažiba - Bormijaus kurortas. Pora tūkstantmečių skaičiuojantis kalnų kaimelis vilioja autentiškais pastatais, įspūdingu kraštovaizdžiu, romantiškomis kavinėmis ir unikaliais terminių pirčių kompleksais, kuriuose dar 1493 metais lankėsi pats Leonardas da Vinčis.

„Bagni Nuovi“ ir „Bagni Vecchi“ įsikūrę nuošalesnėje ramioje oazėje tarp kalnų. Šiuose terminiuose SPA kompleksuose atmosferą kuria ir turistus atpalaiduoja devynios natūralios ir karštosios versmės. Jos veržiasi iš Bagni Monumental parke esančių dolomitinių uolų. Bormijus garsėja ir karštomis mineralų prisotintomis srovėmis, kurios yra kone vienintelės pietinėje Alpių kalnų pusėje. Šių srovių temperatūra svyruoja nuo 36 iki 43 laipsnių karščio ir priklauso nuo sezono: žiemą galima pasilepinti karštesnėmis srovėmis, vasarą - šaltesnėmis. Iki terminių kompleksų nebrangiai galima nuvykti taksi.

Be garsiųjų pirčių malonumų, pramogų pasirinkimas Bormijuje pagal kiekvieno skonį: ištroškusiems linksmybių veikia naktiniai barai, didžiulis sporto kompleksas, uždara čiuožykla, diskotekos ir prabangios parduotuvės, o norintieji ramybės ir romantikos laukiami Stilfserio nacionaliniame parke, kur galima pamatyti žmogaus nepaliestą Alpių gamtą.

Šalia visų šių atpalaiduojančių ir gydomųjų vilionių sparčiai augantis Bormijus gali pasigirti moderniomis, bet kurį slidininko lygį atitinkančiomis ir puikiai paruoštomis trasomis, nesudėtinga susisiekimo sistema. Ne veltui Bormijus laikomas vienu iš prestižiškiausių Alpių kurortų. Į jį dažnai užsuka garsiausi pasaulio kalnų slidininkai - čia kasmet tarp Kalėdų ir Naujųjų metų vyksta pasaulio taurės „Stelvio“ greitojo nusileidimo rungties varžybos. Aštrių pojūčių mėgėjams Bormijus siūlo „Chima Bjanka“. Tai 3017 m kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į visą Alta Vatellina regioną. Šiame kurorte ilgiausias nusileidimas tęsiasi net 10 km, o aukščių skirtumas beveik 1800 m (nuo 1225 iki 3012 m virš jūros lygio).

Bormijus priklauso Alta Vatellina slidinėjimo regionui, į kurį taip pat patenka Livinjas, Santa Katerina ir Valdidentras. Įsigijus bendrą „Alta Vatellina“ slidinėjimo pasą, galima slidinėti visame slėnyje. Iš Bormijaus iki kiekvieno minėtų regionų kursuoja autobusai. Keltuvų pasas „Bormio-Valdidentro-Santa Caterina“ yra šiek tiek pigesnis ir galioja 38 keltuvams bei apima 106 km slidinėjimo trasų.

Val di Sole (Saulės slėnis) ir Madonna di Campiglio (1520-2505 m)

Val di Sole - Saulės slėnis - tai Italijos kalnų kurortų spindulys. Čia - švelnus, saulėtas ir tyras oras, pasakiška aplinka, įvairios žiemos sporto šakos, tarp kurių dominuoja kalnų slidinėjimas. Dėl minėtų priežasčių šiai slidinėjimo zonai toks pavadinimas suteiktas neatsitiktinai.

Val di Sole yra vakarų Trentine, tarp didelės dolomitinių viršukalnių grupės - Adamelo (3354 m), Presanelos (3556 m), Ortles Cevedalo ar Maddalene Alpine, apjuostas Stelvijaus, Adamelo ir Brentos draustinių. Val di Sole tęsiasi nuo Mostizolo iki Tonalės perėjos. Slidinėjimo zonoje išsidėsčiusios trys slidinėjimo sritys - Folgarida ir Marileva (sujungtos keltuvų sistema) bei Pėjus (nuošaliau esanti nedidelė sritis). Val di Sole keltuvų sistema taip pat jungiasi su prestižiškiausiu Italijos slidinėjimo regionu - Madonna di Campiglio. Visos kartu jos siūlo net 150 km kalnų slidinėjimo trasų pasirinkimą. Pėjaus regione trasų nedaug, tačiau jos tokios skirtingos, kad net patyręs poilsiautojas čia susivilios praleisti visą dieną. Bendras Superskirama slidinėjimo abonementas leidžia naudotis visais Adamelo Ski (Passo di Tonale ir Ponte di Legno), Madonna di Campiglio, Folgarida Marileva, Pejo, Pinzolo, Andalo-Fai della Paganella, Monte Bondone ir Folgaria keltuvais.

Dauguma trasų čia skirtos patogiam slidinėjimui. Jos išsidėsčiusios 1520-2505 m aukštyje virš jūros lygio. Be to, yra 15 km trasų, skirtų tradicinio slidinėjimo mėgėjams, o snieglentininkai gali nuleisti garą demonstruodami triukus specialiame parke ar ant rampos. Saulės slėnyje yra net 53 km lygumų slidinėjimui skirtų trasų, kurios daugiausia driekiasi Pėjaus apylinkėse.

Slėnyje yra nemažai įvairių miestelių. Didžiausi iš jų - Dimaras ir regiono sostinė Malė.

Dimaras - tai vienas iš pagrindinių Val di Sole ekonominių centrų, kur suplūsta daug turistų. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje važiuosite autobusu apie 10 min.

Malė yra Val di Sole regiono sostinė ir pagrindinis administracinis centras. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje autobusu važiuosite apie 15-20 min. Kaip ir kiekviename žiemos kurorte, Malė yra vietinių barų, restoranų ir jaukių parduotuvių. Keletą kilometrų nuo Malė nutolę Alpių sniego nepaliesti žalieji plotai, kuriuose įsikūrę „The Rabbi Spa“ ir „The Pejo Spa“ sveikatingumo centrai. Nuo seno šiuose centruose gydomos odos, reumato, kraujo apytakos, virškinimo ligos, padedama kovoti su celiulitu. Čia veikia įvairios atpalaiduojamosios vonios, galima pasidaryti įstabų masažą.

Selva Gardena (1563 m)

Tai populiariausias slidinėjimo kurortas Val Gardenoje. Į jį suvažiuoja daugybė turistų iš įvairių šalių. Kurortas patrauklus tuo, kad pradedantiesiems čia yra beveik idealios sąlygos atrasti slidinėjimo malonumus, – miestelis įsikūręs 1,5 km aukštyje. Šalia kurorto esantys nestatūs šlaitai padengti natūraliu sniegu, todėl pirmieji nusileidimai būna švelnūs. Kildami aukščiau patyrę slidininkai ras raudonųjų trasų, kuriose netrūksta iššūkių. Jos skiriasi nuožulnumu, natūraliomis kliūtimis. Profesionalams rekomenduojamos Ciampinoi, Dantercepies ir Piz Sella trasos.

Selvą mėgsta ir snieglentininkai. Specialiai jiems įrengta kliūčių ruožų, reguliariai vyksta sporto varžybos. Šiame kurorte taip pat galima spirtis į lygumų slides ir čiuožti 15 km trasa.

Ortizėjus visų pirma žinomas kaip puiki vieta papildyti savo garderobą ar įsigyti atostogas ilgai priminsiantį suvenyrą. 1236 m aukštyje virš jūros lygio esantis miestelis jau keletą amžių garsėja senomis prekybos tradicijomis, kurios išliko iki šių dienų. Prekyvietėse įmanoma atrasti pačių neįtikimiausių
daiktų nuo iš medžio drožtų skulptūrų iki senovinių žemės ūkio padargų. Šis miestelis yra patekęs ir į Gineso rekordų knygą. Jame buvo pagamintos 102 m ilgio slidės, kuriomis kartu nuo kalno nusileido 101 vietinės slidinėjimo mokyklos instruktorius. Žinoma, čia atvykus nereikėtų pamiršti ir apie slidinėjimą. Moderniais keltuvais Ortizėjus jungiasi su Seceda ir Alpe di Siusi slidinėjimo zonomis. Seceda ir Ciampinoi slidinėjimo zonas sujungia Val Gardena Ronda Express tuneliu dažnai važiuojantis traukinukas.
 

Canazei 1460 m

Canazei (1460 m) – tai Val di Fassa kalnų slidinėjimo sostinė. Gyvybingas ir saulėtas miestelis pasižymi viešbučių, parduotuvių ir restoranų gausa. Čia taip pat yra keletas diskotekų, baseinas, kino teatras. Skirtingais keltuvais iš Canazei centro slidininkai užkeliami ant kalnų šlaitų. Vos pasikėlus galima pradėti kelionę bet kuria Sella Rondos kryptimi – žalia ar oranžine. Yra galimybė raudonąja trasa nusileisti iki pat miestelio. Canazei centre įrengtas kalnelis su vaikams skirtu keltuvu, yra kalnų slidinėjimo vaikų darželis.

 

 

Campitello 1440 m

Campitello (1440 m) – antras pagal dydį kurortas Val di Fassa regione. Jis yra vieno iš žymiausių XIX a. Dolomitinių Alpių alpinisto Luigi Ricci tėvynė. Campitello išsidėstęs siaurame slėnio šlaite, tarp Sassolungo ir Rodella kalnų masyvų. Didžiulė, 110 žmonių talpinanti kabina, per kelias minutes slidininkus pakelia iki nuostabių Sassolungo uolų, nuo kur galima pradėti kelionę bet kuria Sella Rondos kryptimi. Nusileisti į Campitello įmanoma tik keltuvu. Už 2 kilometrų esantis Canazei pasiekiamas nemokamu autobusu.

Poza di Fasa (1320 m)

Poza di Fasa – nedidukas ramus slėnio centre esantis kaimelis, iš kurio keltuvu pakylama į Bufaurės slidinėjimo zoną. Čia yra ir sportinė apšviesta trasa – „Aloch“. Po slidinėjimo Kiampak–Bufaurės zonoje slidininkai turi galimybę nusileisti trasa iki pat kaimelio.
Poza di Fasą nuo Kampitelo skiria apie 9 km, o nuo Kanazėjaus – apie 11 km. Kaimelyje yra keletas barų, restoranų, parduotuvių. Vasario mėnesiais Poza di Fasoje vyksta tradicinis spalvingas ladinų karnavalas, kuriame pasirodo įvairių vietinių legendų ir padavimų personažai.

 
Brunikas (835 m)

Brunikas dar vadinamas „slėnio perlu“. Istorinis Bruniko miestelis pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1256 m. Jis jau nuo seno buvo svarbiausia Pustertalio slėnio gyvenvietė. Brunikas – judrus, bet kartu ir neperpildytas kurortas, įsikūręs 835 m virš jūros lygio. Dabar Brunike įsikūrę svarbiausi šio slėnio kultūriniai ir prekybos centrai, kurorte daug pramogų – restoranų, alaus barų, parduotuvių, veikia diskoteka. Miestelio restoranai ir prekybos centrai pasirūpina puikia šventine nuotaika. Šiuo metu restoranai ir kavinės siūlo ypač daug tradicinių šio krašto patiekalų. Mieste galima aplankyti pietų tiroliečių liaudies buities muziejų po atviru dangumi, miesto pilį-muziejų, bažnyčias, koncertų salę.

 

 

Riskonė (935 m)

Riskonės kurortas įsikūręs 935 m virš jūros lygio. Iki pagrindinio šio slėnio miestelio Bruniko – apie 3 km. Riskonėje yra Kronplatzo slidinėjimo zonos dviejų keltuvų stotelė, tad iš šio miestelio arčiausia pakilti į slidinėjimo trasas. Riskonės zonoje daug trasų pradedantiesiems. Naujas ir patogus pakilimo takas įrengtas tiesiai iš automobilių aikštelės iki Kores-Hofo viršūnės. Jis labiausiai tinka vaikams ir besimokantiems. Trasa pailginta 100 metrų. Dabar jos ilgis – 1050 metrų. Į kalną kylama naujai įrengtu pakilimo taku „Croni Express“. Plokščioje trasos vietoje vaikams smagu statyti sniego pilis, besmegenius ir šiaip pasiausti.
Netoli Riskonės restorano „Dolasilla“ ir šalia pakilimo tako „Croni Express“ jūsų laukia kvapą gniaužianti naujovė – Sniego vamzdžių pramogų parkas („Snowtubing Fun Park“). Čia rasite bobslėjų, rogutes, sniego vamzdžius ir guminius ratukus. Į parką galima atvažiuoti ekologiškais parko automobiliais arba ateiti pėstute. Sporto parke galima pačiuožinėti pačiūžomis po atviru dangumi, čia taip pat organizuojamos diskotekos ant ledo.
Riskonėje (šalia Olympia viešbučio) veikia šiuolaikinis sveikatingumo centras „Cron4“, siūlantis vandens pramogas bei įvairias pirtis. Tai puiki vieta atgauti jėgas po slidinėjimo.

 

 

San Stefanas (964 m)

San Stefanas įsikūręs 964 m virš jūros lygio. Tai nedidelis ir ramus kurortinis miestelis, apie 2 km į vakarus nuo Riskonės, šalia Kronplatzo kalno rogučių trasos. Tiesa, į kalną reikia lipti pėstute, išsinuomoti rogutes galima viršuje, o nučiuožus žemyn tiesiog palikti jas kalno papėdėje. Poilsiautojus šiame miestelyje žavi maloni ir nuoširdi atmosfera, nuostabi gamta ir puikūs kalnai. San Stefano – tai puiki vieta ilsėtis ir mėgautis ramybe.

 

 

Kronplatzas (935 – 2275 m)

Kronplatzo (itališkai – Plan de Corones) slidinėjimo zona driekiasi šiaurės rytų Italijos Dolomitinėse Alpėse (dauguma pietų Tirolio kalnų turi ir vokiškus, ir itališkus pavadinimus). Šis slidinėjimo kurortas prilygsta aukšto lygio kaimyninių šalių – Austrijos, Šveicarijos – slidinėjimo kurortams.
Gal ir yra gražesnių kalnų nei supantys šį slėnį, tačiau vargu ar kur kitur rasite tokius kalnus, nuo kurių atsivertų toks puikus vaizdas. Pakilus į šios zonos aukščiausią Konkordijos viršūnę (2275 m), į kurią iš visų pusių kelia 31 keltuvas, 360 laipsnių kampu atsiveria panoraminis aplinkinių kalnų vaizdas. Būtent dėl to šis regionas ir vadinamas karūnuotu.
Kronplatzo slidinėjimo kurortas yra saulėčiausias iš visų Alpių kurortų, o slidinėjimo trasos pagal jų paruošimą ir atnaujinimą laikomos geriausiomis Italijoje. Kiekvieną žiemą čia dirbantys žmonės žada dar daugiau naujovių, kad slidinėti būtų dar geriau. Atsižvelgus į slidininkų pageidavimus, paįvairinamos trasos, kad būtų stačių nusileidimų ir paprastų perėjimų.
Kronplatze daug dėmesio skiriama šeimoms su vaikais. Įrengtos specialios keltuvų linijos ir suformuota erdvi trasų zona, skirta vaikams ir besimokantiems slidinėti. Ypatingas dėmesys skiriamas mažiesiems slidininkams, kalnų vaikų darželyje jais rūpinasi mokytojai ir asistentai iš vidurinių mokyklų. Mažųjų laukia daug nuotykių: stebuklingas Aladino skraidantis kilimas, klaidžiojimas su slidėmis po paslaptingus pilies labirintus, gardūs pietūs restorane. Ne problema ir blogas oras – čia gausu vaikams siūlomų pramogų. Nepaisant gausybės trasų pradedantiesiems, čia puikiai jausis ir patyrę slidininkai. Ant įvairaus statumo šlaitų jiems įrengta daug trasų pagal tarptautinės slidinėjimo asociacijos reikalavimus.
Kalnuose daug kavinių, užeigų ir restoranų. Nuo jų atsiveria puikus vaizdas į slėnį. Kronplatzo slidinėjimo zonoje gausu restoranėlių ir kavinukių, kalnų trobelėse įrengtų užeigėlių. Kai kurios įsikūrusios net kalnų viršūnėse. Kai kurios nuo 15 valandos kviečia į vakarinius slidininkų pasilinksminimus „après ski“ („po slidinėjimo“), kur šokama ir dainuojama su slidininkų apranga.
Šį sezoną NOVATURAS siūlo apsigyventi Brunike (itališkai Brunico, vokiškai Bruneck), Riskonės (itališkai Riscone, vokiškai Reischach) ir San Stefano kurortiniuose miesteliuose. Čia apsigyvenę turistai galės lengvai pasiekti Kronplatzo slidinėjimo trasas. Susisiekimas su Sela Ronda (Sella Ronda)
Apsigyvenusiems Bruniko, Riskonės ir San Stefano miesteliuose artimiausias keltuvas yra Pedraces miestelyje (apie 30 km). 2006 m. Kronplatzo slidinėjimo regione pastatytas naujas keltuvas ir atidaryta trasa, kuria galima nusileisti iki Piccolino miestelio. Nuo Piccolino iki Pedraces miestelio (apie 15 km) važinėja nemokami autobusai. Pedraces miestelyje yra keltuvas, keliantis į Alta Badia slidinėjimo regioną, iš kur galima įsilieti į Sella Ronda ratą. Po slidinėjimo iš Pedraces miestelio autobusas parveža iki San Stefano, Riskonės ir Bruniko.

 

Dimaras (772 m)
Dimaras – tai vienas iš pagrindinių Val di Solės ekonominių centrų, kur suplūsta daug turistų. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje važiuosite autobusu apie 10 min.
Šis miestelis turi gilias, net romėnų laikus siekiančias šaknis. Pirmą kartą ši vieta paminėta 1211 metais. Smarkiai besiplečiantis Dimaras nuolat stebina naujais pastatais, iš kurių išsiskiria Visuomenės teatras. Kaip istorinis šedevras žavi Sant Lorenzo bažnyčia,  išsiskirianti ypač senomis freskomis. Ji pastatyta XV a. Be to, miestelį puošia įvairiausių dydžių fontanai. Verta užsukti ir į netoli Dimaro esantį Malga di Dimaro miestelį, kuriame pasivaišinsite autentiškais ir niekur kitur taip skaniai negaminamais patiekalais. Šis miestelis yra tarytum viso Val di Solės regiono gyventojų lakmuso popierėlis. Jame pajusite regiono atmosferą, kalnuose gyvenančių žmonių gyvenimo būdą. Neveltui šis miestelis vadinamas slėnio gyventojų širdimi.
Giustinas (1 300 m)

Giustinas – nedidelis istorinis kaimelis netoli Pincolo kurorto. Juos skiria toks nedidelis atstumas, kad Giustinas net ne visada laikomas atskiru kurortu. Gyvenvietės įsikūrusios 800–900 m virš jūros lygio. Ši vieta pasižymi tikra itališka magija: lėtas gyvenimo tempas, ilgai trunkantys pietūs, kurie prasideda 13 ir baigiasi 16 val., nuolat besišypsantys ir visus iš eilės kalbinantys vietiniai. Giustinas turistus žavi senoviniais namais ir siauromis gatvelėmis. Jame daugiau ramybės nei Pincole, kuriame gausu parduotuvių ir kavinukių.
Iš Giustino lengvai pasiekiamos visos Val Rendenos regiono trasos, kurių bendras ilgis – 150 km. Į Dolomitinių Alpių viršūnes kelia 61 keltuvas. Patogiausia kilti iš paties Pincolo miestelio centro. Čia taip pat verta nuomotis slidinėjimo inventorių, tik reikia nepatingėti aplankyti kelių nuomos punktų ir paieškoti geriausios kainos.
 
Šioje vietovėje itin gausu žiemos pramogų, todėl čia ilsėtis atvyksta ir šeimos su vaikais, ir slidinėjimo asai. Pastarųjų laukia nelengvas iššūkis – DoloMitica trasa. Ji turi du nusileidimus: vienas – 3,5 km, kitas – 5,5 km, statumas vietomis pasiekia net 70 proc. Iš viso čia yra 2 juodosios, 9 raudonosios ir 2 mėlynosios trasos. Vis dėlto, jeigu pritrūktų įspūdžių, galima nesunkiai nukeliauti į už keliolikos kilometrų esantį Madona di Kampiljo kurortą.
Paso Tonalė 1883 m
Kurorte nedaug juodų trasų, tačiau jos labai įdomios, patogios ir plačios. Be to, yra puiki galimybė nuo aukštųjų viršūnių lėkti ir už trasos ribų esančiais takais. Sužavėti puikių trasų ir nemažiau puikesnio kalnų peizažo į šį kurortą treniruotis atvyksta garsiausi pasaulio kalnų slidininkai. Veikia slidinėjimo treniruočių centrai. Šiaurinėje pusėje esantys puikūs keltuvai kylant leidžia grožėtis vietos įžymybėmis. Tonalės perėja pasižymi vaizdingais šlaitais, nuo kurių atsiveria nuostabi kalnų grandinės panorama. Čia yra galimybė slidinėti vidutinio sudėtingumo šlaitais. Tonalės perėja „draugauja“ su simpatišku Ponte di Legno miesteliu, su kuriuo dalijasi daugiau nei 100 km trasų. Šiuos miestelius sujungia keltuvas. Kurorto centras – Tonalė, užstatyta viešbučiais ir kitais pastatais. Tonalė yra galingų kalnų apsuptyje, ant Lombardijos ir Trentino sienos, tarp Stelvijaus nacionalinio parko ir Adamelo bei Brentos gamtos parko. Pirmą kartą Tonalė paminėta 774 metais, o pavadinimas kilęs nuo graikų dievo Jupiterio (Giove Tonante), kuriam dedikuota ši vieta dėl vasarą siaučiančių smarkių vėtrų. Vietovėje yra ir įspūdingas kalnų ežeras, esantis daugiau nei 2500 m aukštyje. Čia galima ne tik slidinėti. Akis pamalonins puikūs vaizdai: spalvingi, tikrą kalnų didybę iliustruojantys ežerai ar viršukalnės.
 

 

Malė 736 m
Malė yra Val di Solės regiono sostinė ir pagrindinis administracinis centras. Iki artimiausio keltuvo Folgaridos miestelyje autobusu važiuosite apie 15–20 min. Kaip ir kiekviename žiemos kurorte, Malėje yra vietinių barų, restoranų ir jaukių parduotuvių. Keletą kilometrų nuo Malės nutolę Alpių sniego nepaliesti žalieji plotai, kuriuose įsikūrę „The Rabbi Spa“ ir „The Pejo Spa“ sveikatingumo centrai. Nuo seno šiuose centruose gydomos odos, reumato, kraujo apytakos, virškinimo ligos, padedama kovoti su celiulitu. Čia veikia įvairios atpalaiduojamosios vonios, galima pasidaryti įstabų masažą.
 
Val Gardena (1236 – 2450 m)

Val Gardena - visai netoli Austrijos, Pietų Tirolyje esantis Val Gardenos slėnis gali pasiūlyti kokybišką poilsį ir šeimoms, ir slidinėjimo pasaulio čempionams. Tai viena patraukliausių slidinėjimo vietų Šiaurės Italijoje. Slėnis priklauso Dolomiti Superskio teritorijai, kuri jungia populiariausius slidinėjimo slėnius ir svečius vilioja 978 km kalnų slidinėjimo trasų, kone 600 keltuvų. Val Gardenos slidinėjimo trasos priklauso ir garsiajam Sela Rondos žiedui, tad iš čia galima leistis slidinėti iš vieno kurorto į kitą.

Vien Val Gardenos regione įrengtos 76 trasos, išsidriekusios 176 km. Veikia 11 juodųjų (18 km), 67 raudonosios (105 km) ir 34 mėlynosios (52 km). Šis regionas patiks tiek pradedantiems, tiek ir daugiau įgūdžių turintiems slidininkams, taip pat snieglenčių sporto entuziastams. Galimybė leistis iš 2,5 km aukščio užtikrina geras sąlygas slidinėti visą sezoną.

Ortizėjaus miestelis yra didžiausia regiono gyvenvietė, Selva Gardena – pagrindinis slidinėjimo kurortas, kuris labai gyvas ir šurmuliuojantis, o viduryje jų – labiau įgudusius slidininkus traukianti Santa Kristina. Būtent čia kasmet vyksta greitojo nusileidimo čempionato Pasaulio taurės varžybų etapai.

Jaukūs miesteliai, kuriuose gausu parduotuvių, kavinių, barų, puikių viešbučių, taip pat išplėtota patogi infrastruktūra ir traukia nuostabi kalnų gamta, užtikrins gerą aktyvų poilsį. Pradedantiems ar norintiems patobulinti įgūdžius Van Gardenoje yra 11 slidinėjimo mokyklų. Į jas kviečiami ir vaikai, ir suaugusieji.

Beje, Santa Kristinoje yra galimybė dieną palikti jaunesnius nei 2 metų vaikus vadinamajame turistų darželyje. Kituose dviejuose minimalus paliekamų vaikų amžius turi būti ne mažesnis kaip 2 metai, nors ir juose kartais daroma išimčių.

 

Val di Fasa (1320–2950 m)

Pačiame Dolomitinių Alpių centre išsidėstęs regionas garsėja kerinčiu gamtos grožiu ir didelėmis kalnų slidinėjimo galimybėmis. Vingrios Sasolungo uolos ir didingas Sela kalnų masyvas itin įspūdingai atrodo saulei leidžiantis, kai spinduliai juos nudažo rausva spalva. Slėnyje iki šiol gyvena ladinų palikuonys, išlaikę savitą kalbą ir tradicijas.
Val di Fasos slėnyje išskiriamos dvi pagrindinės slidinėjimo zonos. Pati didžiausia ir populiariausia zona, išsidėsčiusi virš Kanazėjaus ir Kampitelo kurortų. Pagrindinis šios zonos privalumas, kad keltuvų sistema ši zona yra sujungta su dar trimis žinomais Dolomitinių Alpių kurortais – Val Gardena, Alta Badija ir Arabba-Marmolada (tai sudaro apie 500 km slidinėjimo trasų). Kalnų slidininkus ypač traukia garsus slidinėjimo turas aplink Sela kalnų masyvą, kerintis įstabiais gamtos peizažais.
Antroji mažesnė ir itin saulėta slidinėjimo zona išsidėsčiusi virš Pozos ir Vigo di Fasos kaimelių. Nuo šios vietos atsiveria vaizdas į pačią aukščiausią Dolomitinių Alpių viršūnę – Marmoladą. Ši slidinėjimo zona nėra tiesiogiai sujungta su Sela Ronda, todėl ten žmonių yra mažiau negu Kanazėjaus ar Kampitelo kurortuose. Keletą kartų per savaitę Pozoje esančioje apšviestoje trasoje galima išmėginti vakarinį slidinėjimą. Kalnų slidinėjimo asams galima parekomenduoti puikią juodąją trasą, esančią šiauriniame šlaite virš Albos kaimelio. Ji visada padengta šviežio sniego sluoksniu.
Tarp Val di Fasos kaimelių ir keltuvų kursuoja nemokami autobusai. Su tuo pačiu „Val di Fassa/Carezza“ slidinėjimo pasu leidžiama slidinėti Pozoje, Alboje ar Vigo di Fasoje. Norint pasivažinėti Sela Rondos žiedu ir persikelti į kitas Dolomitinių Alpių kurortų trasas, reikia įsigyti slidinėjimo pasą „Dolomiti Superski“.
Šį sezoną NOVATURAS siūlo apsigyventi Kanazėjaus ir Alba di Kanazėjaus, Kampitelo ir Poza di Fasos kurortiniuose miesteliuose. Čia apsigyvenę turistai galės lengvai pasiekti Val di Fasos slidinėjimo trasas.

 
Ortizėjus (1236 m)

Šiame kurorte galima mėgautis įspūdingais vaizdais leidžiantis nuo kalno. Sezono metu ir ypač savaitgaliais trasos būna sausakimšos. Šį slėnį mėgsta ir italai, nes jis netoli greitkelio, tad ramybės ir daug erdvės manevrams atlikti čia nėra. Trasos šiame kurorte padalytos į dvi dalis – pietinėje kalno pusėje daugiausia malonumo patiria pradedantieji ir vidutiniokai. Šiaurinės dalies trasos skirtos vidutiniokams, o nusileidus žemyn galima kilti į kito kurorto – Santa Kristinos – trasas. Tam reikia turėti „super skipass“, kuris suteikia teisę slidinėti ne tik Val Gardenoje, bet ir kituose Dolomiti Superskio slėniuose. Bendras šiame regione esančių trasų ilgis – beveik 1000 km. Moderniais keltuvais Ortizėjus jungiasi su Sekedos ir Alpe di Siuzės slidinėjimo zonomis. Sekedos ir Čampino slidinėjimo zonas sujungia Val Gardena Ronda Express – tuneliu dažnai važiuojantis elektrinis traukinys.

Ortizėjus – patrauklus kurortas ir slidininkams, ir snieglentininkams. Vis dėlto šio kurorto trasų nerekomenduojama rinktis pradedantiesiems. Šiame miestelyje gausu medinės architektūros pavyzdžių, daug erdvės pėstiesiems, yra parduotuvėlių ir kavinių. Šis miestelis įrašytas į Guinnesso rekordų knygą – jame pagamintos 102 m ilgio slidės, kuriomis kartu nuo kalno nusileido 101 vietos slidinėjimo mokyklos instruktorius. 

 

Bula (Ortizėjus) (1 480 m)
Bulos kaimas yra visai netoli Ortizėjaus kurorto, įsikūręs net 1480 m virš jūros lygio. Jis priklauso Kastelroto savivaldybei. Į pietvakarius nuo kaimo į 2175 m aukštį kyla Bullaccia kalnų viršūnės, atskiriančios Val Gardenos slėnį nuo Alpe di Siuzės. Iš kaimo atsiveria ir puikus vaidas į Ortizėjaus bei Sekedos kurortus. Pats Bulos kaimas irgi įsikūręs labai gražioje vietoje. Jo centrą puošia Šv. Leonardo parapijos bažnyčia, išlikusi iš XIII a., tačiau akivaizdžiai papildyta gotikos ir baroko stiliaus elementais. Tai ideali vieta ramiai paatostogauti unikalios gamtos apsuptyje.

 

 

Kastelas (981 m)
Kastelo miestelis yra vartai į Fiemės slėnį. Ši gyvenvietė paprastai jungiama su Molina (853 m), nes jas skiria mažiau kaip du kilometrai. Kastelas įsikūręs beveik kilometro aukštyje. Visas miestelis – XVI a. architektūros pavyzdys. Slėnio akcentas – ant kalvos stovinti bažnyčia su aukšta varpine. Ji ypač gražiai atrodo tamsiu metu, kai sienos apšviečiamos iš apačios.

Šis slėnis žinomas kaip puiki lygumų slidinėjimo vieta. Kalnų slidininkams teks pakeliauti 10–15 km iki Kermio (Cermis) ir Pampeago kalnų kurortų. Į pirmąjį žiemos sporto mėgėjus traukia puikios kokybės sniegas. Bendras trasų ilgis – 23 km. Pradedantieji čia ras 10 trasų, labiau patyrę – 11, o ekspertai – 5. Viena jų – Olimpia – yra net 7,5 km ilgio.

 

Karanas  (1 100 m)
Tai klasikinis, ramus Alpių kalnų miestelis tik už poros kilometrų nuo Kastelo. Nuo XX a. pradžios garsus gydomuoju šaltiniu, padedančiu nuo reumato ir odos ligų. Iš čia patogu pradėti savo kelionę į Val di Fiemės slidinėjimo regioną. Iš Karano atsiveria nepakartojama viso slėnio panorama, patogus susisiekimas su Paso Lavazės (Passo Lavaze) slidinėjimo kurortu, kuriame rasite visas žiemos sportui reikalingas sąlygas. Už 10-15 km ir Kermio (Cermis) ir Pampeago kalnų kurortai.

 

 

Santa Kristina (1 428 m)
Tarp Ortizėjaus ir Selva Gardenos įsikūręs Santa Kristinos miestelis. Tai pats patraukliausias kurortas patyrusiems slidininkams. Šiaurinėje dalyje yra kelios sudėtingos trasos, kurių viena – Pasaulio taurės varžybų etapo vieta. Iš Santa Kristinos nesudėtinga pasiekti kitus kurortus ar trasas – veikia 3 keltuvai. Pradedantiesiems ir vaikams šio kurorto trasas geriau aplenkti. Nerekomenduojama į jas keltis ir esant apniukusiam orui, nes matomumas vietomis prastas. Aukščiausias pasiekiamas taškas – 2500 m. Snieglenčių mėgėjams rekomenduojama rinktis kitus kurortus.

 

 

Andalas (1 040 m)
Vienas Paganelos kalno papėdėje įsikūrusių miestelių, lankytojams siūlantis gausybę barų, kavinių, skirtingų viešbučių, picerijų šeimoms, parduotuvių, sveikatingumo centrą, baseiną ir kitų pramogų, kurios tiks ir aktyvaus laisvalaikio, ir ramesnio poilsio mėgėjams. Tai ir vienas moderniausių slidinėjimo kurortų, tinkančių tiek pradedantiems, tiek labai patyrusiems slidininkams bei snieglentininkams. Andalo ir gretimą Fai dela Paganelos miestelius su visu Paganelos slidinėjimo regionu jungia 17 keltuvų, kurie gali aptarnauti 27 tūkst. žmonių per valandą. Keltuvai patogiai sujungia trasas su pačiu miesteliu. Prie Andalo sporto centro įrengta ir 3 km ilgio lygumų slidinėjimo trasa, kuri vakarais apšviečiama. Dar viena tokia trasa – 5 km ilgio – driekiasi per mišką. Pradedantiesiems pamokas siūlo keturios slidinėjimo mokyklos: dvi kalnuose ir dvi miestelyje. Pėsčiomis iš viešbučių pasiekiama netoli SPA centro ir baseino įsikūrusi ledo arena, veikianti ir žiemą, ir vasarą. Čia organizuojami ir žygiai norintiems pasigrožėti įspūdinga kalnų panorama, aplankyti Andalo ežerą. Apsistojusiems miestelyje patariama nuvažiuoti į už 30 minučių kelio automobiliu esantį Trentą apžiūrėti istorinių objektų, pasimėgauti itališku maistu ir vynu, apsipirkti senamiesčio krautuvėlėse. Trente žavi ir miesto aikštė – Piazza Duomo, Buonconsiglio pilis, naujas mokslo muziejus MuSe.
Molvenas (864 m)
Molveno kraštovaizdis – kaip iš atviruko: miestelis įsikūręs ant ežero kranto 864 m aukštyje, kurį juosia Dolomitinių Alpių Brentos kalnų masyvas. Šalia miestelio įsikūręs Adamela Brento nacionalinis gamtos parkas. Pats miestelis nuo pagrindinių regiono keltuvų nutolęs apie 5 km, todėl reikia šiek tiek pavažiuoti. Tiesa, iš Molveno du keltuvai kelia į arčiausiai esančią 1,5 km ilgio trasą.

Molvenas garsėja tradicinėms Alpių kalnų gyvenvietėms būdinga architektūra ir žaviu senamiesčiu. O siaurų gatvelių pabaigoje stūksantys kalnai nepaliks abejingų. Unikali gamtos apsuptis į miestelį pritraukia daug turistų ir vasarą, kai Italijos Veneto regiono kurortas siūlo aktyvaus laisvalaikio pramogų šiltuoju sezonu: miške įrengtą nuotykių parką, edukacinį ūkį vaikams, kopimą kalnais ar net grybavimą.
Ekskursijos 

Pasivažinėjimas sniego motociklu

Kurortai, iš kurių organizuojama:  Livinjas.

Trumpas aprašymas: Jei niekada nesate bandę pasivaižinėti sniego motociklu – ši pramoga kaip tik Jums. Jos metu pažadame tik teigiamas emocijas, linksmybes ir puikius prisiminimus. Su sniego motociklais galėsite važiuoti trasa, kurios ilgis siekia daugiau nei 10 km, o patyrę mūsų partnerių instruktoriai pasirūpins, kad Jūsų kelionė būtų saugi ir nepamirštama.

Pasiimti: fotoaparatą, patogią aprangą.

Tipas, trukmė: pramoginė, pusė dienos.Pasivažinėjimas šunų kinkiniu 

Kurortai, iš kurių organizuojama: Livinjas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Trokštantiems nuotykių verta išmėginti tikrą šiaurietišką pramogą – šunų kinkinio traukiamas roges. Kviečiame aplankyti haskių kaimelį, kurio idėja gimė Aliaskoje ir 2002 metais ji buvo įgyvendinta Italijoje.

Ši pramoga skirta visai šeimai. Kviečiame pajusti, ką reiškia lenktyniauti rogėmis, traukiamomis šunų. Tad jei esate tikras šunų mylėtojas – būtinai apsilankykite haskių kaimelyje.

Pasiimti:
fotoaparatą, patogią aprangą.

Tipas, trukmė:
pramoginė, pusė dienos. Sankt Moricas

Kurortai, iš kurių organizuojama: Livinjas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Sankt Moricas – tai vienas populiariausių ir prabangiausių pasaulio slidinėjimo kurortų įsikūręs pietryčių Šveicarijoje, Engadino (Engadine) slėnyje. Kurorte vyko 1928 ir 1948 metų žiemos olimpinės varžybos. Sakoma, kad saulė čia šviečia daugiau nei 300 dienų per metus, o toks klimatas čia vadinamas šampaniniu. Sankt Morico miestas laikomas tarptautiniu kokybės simboliu, o miesto pavadinimas įkūnyja stilių, klasę ir eleganciją.

Pasiimti: asmens tapatybės kortelę/pasą, fotoaparatą, patogią aprangą, pinigų smulkioms išlaidoms.

Tipas, trukmė:
pramoginė, visa diena. Skrydis parasparniu

Kurortai, iš kurių organizuojama: Livinjas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Ar kada nors svajojote skristi virš apsnigtų kalnų viršūnių? Šį savo norą galite įgyvendinti Livinjo slidinėjimo kurorte. Tai kvapą gniaužianti pramoga, nes su parasparniu pakilsite šimtus metrų virš Livinjo miesto, pamatysite apylinkes ir slidinėjimo trasas iš paukščio skrydžio. Skrydis bus nufilmuotas, o vėliau sukurtas nuotaikingas klipas, kurį galėsite įsigyti.
Patyrę mūsų partnerių instruktoriai papasakos, kaip elgtis skrydžio metu, ir kartu su Jumis atliks šuolį.

Pasiimti:
fotoaparatą, patogią aprangą, pinigų smulkioms išlaidoms.

Tipas, trukmė:
pramoginė, pusė dienos. Išvyka į Veneciją

Kurortai, iš kurių organizuojama: Val di Fasos slidinėjimo regionas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Tai ekskursija į vieną gražiausių pasaulio miestų, pastatytą ant 118 salų, išvagotą kanalų, nusėtą tiltų, apstatytą namais ant polių, išgarsintą karnavalų. Atvykę į Veneciją galėsite aplankyti Stiklo dirbtuves, kur Jūs susipažinsite su senovinio Murano stiklo gamybos technologijomis. Meistras Jūsų akyse pagamins stiklo pūtimo meno šedevrą. Išvykos metu Jūs sužinosite apie Venecijos istoriją: kaip miestas buvo kuriamas, kurios vietos labiausiai lankomos turistų! Laisvu laiku kateriu galėsite paplaukioti Didžiuoju kanalu – pagrindine miesto gatve, kurio krantuose išsidėstė senoviniai Venecijos aukštuomenės rūmai (už papildomą mokestį). Taip pat galėsite paplaukioti vidiniais Venecijos kanalais gondola – istoriniu šio miesto vandens transportu, ir pasijausti tikru Venecijos gyventoju (už papildomą mokestį).

Pasiimti:
fotoaparatą, patogią aprangą, pinigų smulkioms išlaidoms, pasiplaukiojimui gondola ar kateriu.

Tipas, trukmė:
pažintinė, visa diena.


Išvyka į Veroną

Kurortai, iš kurių organizuojama: Val di Fasos slidinėjimo regionas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Ekskursija, kurios metu Jūs vyksite į Veroną – Romeo ir Džuljetos meilės miestą. Jūsų laukia ekskursija pėsčiomis po miestą, įdomūs pasakojimai apie visą Romeo ir Džuljetos meilės istoriją šiame mieste, pamatysite: didingą amfiteatrą – Veronos areną, neįprastas Skalidžerių kapavietes – senos ir galingos giminės, valdžiusios šį miestą kelis amžius, senovines aikštes su XIII amžiaus freskomis. Po ekskursijos turėsite laisvo laiko, pasivaikščioti po parduotuves, esančias prekybos gatvėje, jungiančioje 2 pagrindines lankytinas vietas – Veronos areną ir Džuljetos balkoną.


Pasiimti:
fotoaparatą, patogią aprangą, pinigų smulkioms išlaidoms.

Tipas, trukmė:
pažintinė, visa diena.Išvyka į Bolcaną

Kurortai, iš kurių organizuojama: Val di Fasos slidinėjimo regionas.

Trumpas ekskursijos aprašymas: Dar nebuvusius Austrijoje kviečiame vykti į Bolcaną (Bolzano) – miestą, kurio dvasioje ir architektūroje idealiai dera austriškas tikslumas ir itališkas įkvėpimas. Bolcano – Pietų Tirolio sostinė, esanti Italijos teritorijoje, netoli Austrijos sienos.

Jūs pajusite austrišką žavesį itališkame mieste pasilepinę austriškos virtuvės patiekalais. Atvykę į miestą turėsite laisvo laiko, pasivaikščioti senomis gatvelėmis, kuriose daug elegantiškų ir prestižinių parduotuvėlių. O vienoje centrinių aikščių išsidėstė vietinis turgus su Pietų Tiroliui būdingais produktais, kuriame Jūs vilios didelė skanumynų įvairovė. Taip pat galėsite apsilankyti archeologijos muziejuje, kuriame saugoma viena seniausių žemėje mumijų, legendinis Ledo žmogus – Ecis (Oetzi), kuriai apie 5300 metų.

Pasiimti: fotoaparatą, patogią aprangą, pinigų smulkioms išlaidoms.

Tipas, trukmė:
pažintinė, visa diena.


Patarimai

INFORMACIJA IR PATARIMAI KELIAUJANTIEMS

Informacija apie kelionę

Pasas

Į užsienį galima vykti tik turint galiojantį pasą . Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Reikalaujama, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos (Egiptas, JAE, Tunisas, Jordanija, Izraelis ir kt. ne ES valstybės) (vykstant į kai kurias valstybes, pvz. Indiją, gali būti reikalaujama ir 12 mėnesių galiojančio paso). Patariama tai išsiaiškinti prieš išvykstant ir, esant reikalui, pasikeisti pasą ir prasitęsti jo galiojimo laiką. Tikslesnę informaciją apie tai gali suteikti migracijos tarnybos. Atkreipiame dėmesį, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką.

Lietuvos Respublikai prisijungus prie Šengeno erdvės, nuo 2008 m. kovo 30 d. buvo panaikinta oro sienų pasų kontrolė, todėl kertant Šengeno valstybių narių vidaus sienas Lietuvos piliečiams nebereikia pateikti kontrolei paso. Prie Šengeno erdvės prisijungusių valstybių sąrašą bei daugiau informacijos apie Šengeno erdvėje galiojančią tvarką galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete www.urm.lt. Pažymėtina, kad pasų kontrolės panaikinimas jokiu būdu nereiškia, jog judėjimas Šengeno erdvėje yra prilyginamas judėjimui vienoje valstybėje narėje be kelionės ar tapatybės dokumento. Šengeno šalių teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionalinių teisės aktų pagrindu, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl keliaujantis asmuo su savimi privalo turėti asmens dokumentą. Be to, valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.

Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka Šengeno erdvei nepriklausančių valstybių piliečiams (ne Lietuvos piliečiams) yra kitokia. Informacijos apie šią tvarką galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete www.urm.lt.

Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai NOVATURO atstovą. Praradus pasą ar jį sugadinus, turi būti išduotas asmens grįžimo dokumentas. Jis išduodamas Užsienio reikalų ministro 2008 m. birželio 18 d. įsakymo Nr. V-141 „Dėl Asmens grįžimo pažymėjimo išdavimo ir įforminimo tvarkos aprašo patvirtinimo” nustatyta tvarka, todėl jo išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.

Vizos

Valstybių, į kurias vykstant Lietuvos piliečiams nereikia vizos , sąrašą galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt. Tarp šių šalių yra Ispanijos Karalystė (Tenerifė).

Vykstantiems į Egipto Arabų Respubliką reikalinga viza . Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į turistinę kelionę į Egiptą, reikalinga viza. Persijos įlankos šalių viza-antspaudas (angl. gulf stamp) yra nemokamas, galioja 14 dienų, tik Sinajaus pusiasalio ribose. Egipto Arabų Respublikos vizos Lietuvos piliečiams išduodamos paskirties oro uoste. Asmuo, vykstantis į Egiptą su diplomatiniu, tarnybiniu pasu, privalo iš anksto gauti vizą Egipto Arabų Respublikos ambasadoje, esančioje Kopenhagoje. Šis pasas reikalingas vykstant į Egiptą oficialiu vizitu ar tarnybiniais tikslais. Atvykus į Egiptą ir pateikus diplomatinį, tarnybinį pasą, vizos nėra išduodamos. Keliaujant į Egiptą privačiais tikslais, Lietuvos Respublikos pilietis privalo keliauti su Lietuvos Respublikos piliečio pasu (žalios spalvos arba Europos Sąjungos bordo spalvos). Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad vykstant į Egiptą LR piliečio pasas turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.

Detalesnė informacija apie pasų ir vizų reikalavimus yra pateikiama NOVATURO internetiniame puslapyje www.novaturas.lt esančios skilties “Informacija ir patarimai keliaujantiems” dalyje “Pasai ir vizos” taip pat naujausią informaciją galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje: http://www.urm.lt.

Vykstantys į Jungtinius Arabų Emyratus turistiniais tikslais Lietuvos Respublikos piliečiai atleidžiami nuo reikalavimo iš anksto turėti įvažiavimo vizą (detalesnė informacija pateikiama Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt). Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kt. ne ES šalių piliečiai, vykstantis į Jungtinius Arabų Emyratus iš Lietuvos Respublikos, būtinai turi turėti daugkartinę (Šengeno arba nacionalinę) vizą. Daugiau ir tikslesnės informacijos galite rasti Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto puslapyje www.migracija.lt. ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos www.pasienis.lt Lietuvos Respublikos piliečio pasas turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo išvažiavimo iš Jungtinių Arabų Emyratų dienos.

Vykstantys į Tunisą turistiniais tikslais Lietuvos Respublikos piliečiai atleidžiami nuo reikalavimo iš anksto turėti įvažiavimo vizą (detalesnė informacija pateikiama Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt). Lietuvos Respublikos piliečio pasas turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo išvažiavimo iš Jungtinių Arabų Emyratų dienos. Daugiau ir tikslesnės informacijos galite rasti Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto puslapyje www.migracija.lt. ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos www.pasienis.lt.

Vykstantys į Izraelį turistiniais tikslais Lietuvos Respublikos piliečiai atleidžiami nuo reikalavimo iš anksto turėti įvažiavimo vizą (detalesnė informacija pateikiama Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt). Užsienio valstybių piliečiams, nepriklausomai nuo to, ar jiems reikia Izraelio vizų, ar ne, taikomi šie reikalavimai: užsienio valstybės piliečio pasas turi galioti mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo į Izraelį datos; užsienio valstybės pilietis privalo turėti kelionės bilietus pirmyn ir atgal; Izraelyje dirbantys užsieniečiai, norintys pakviesti į svečius savo giminaičius, dėl jų apsilankymo turi iš anksto kreiptis į Izraelio vidaus reikalų ministeriją; užsieniečiai, išsiųsti iš Izraelio, nelegaliai gyvenę, neįleisti į šalį bei asmenys, ilgą laiką legaliai dirbę šalyje ir norintys grįžti į Izraelį nepraėjus vieneriems metams nuo paskutinio apsilankymo, prieš atvykdami į Izraelį turi pasitikrinti savo statusą. Statusą galima pasitikrinti Izraelio diplomatinėse atstovybėse arba Izraelio vidaus reikalų ministerijoje (detalesnė informacija pateikiama Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt). Daugiau ir tikslesnės informacijos galite rasti Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto puslapyje www.migracija.lt. ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos www.pasienis.lt.

Vykstantiems į Jordaniją Lietuvos Respublikos piliečiams Jordanijos vizos yra būtinos. Turistiniais tikslais į Jordaniją atvykstantys Lietuvos Respublikos piliečiai vizą gali gauti kirsdami Jordanijos sieną (oro uoste). Viza suteikia teisę šalyje būti 30 dienų. Atkreipiame dėmesį, jog į Jordaniją atvykstant per Allenby/Karaliaus Husseino sienos kirtimo punktą, būtina turėti iš anksto Jordanijos ambasados išduotą vizą. Asmenims, planuojantiems tos pačios kelionės metu aplankyti Jordaniją, Izraelį ir Palestiną, rekomenduotina turėti iš anksto Jordanijos ambasados išduotą vizą. Detalesnės informacijos Jordanijos vizų klausimais gali suteikti Lietuvai akredituota Jordanijos ambasada Nyderlanduose. Ankstesnės kelionės į Izraelį. Ankstesnio apsilankymo Izraelyje įrodymai (Izraelio vizos ir ar atvykimo/išvykimo spaudai pase) paprastai nėra kliūtis vykstant į Jordaniją. Atkreipiame dėmesį, kad visais atvejais sprendimą dėl įleidimo į šalį priima kompetentingi Jordanijos pasienio tarnybų pareigūnai. (detalesnė informacija pateikiama Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: www.urm.lt). Daugiau ir tikslesnės informacijos galite rasti Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto puslapyje www.migracija.lt. ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos www.pasienis.lt.

Pažymėtina, kad mokestis už vizas yra negrąžinamas, net jei konsulinės įstaigos priima sprendimą vizos neišduoti.

Aktualios ir smulkesnės informacijos apie vizų išdavimo tvarką, vizai gauti reikalingus dokumentus, kainas, vizos ir jos formalumų sutvarkymą bei kitos su vizomis susijusios informacijos teiraukitės atitinkamos šalies ambasadoje, savo kelionių agentūroje arba ieškokite Lietuvos Respublikos užsienio ministerijos interneto svetainėjewww.urm.lt bei mūsų interneto svetainėje www.novaturas.lt, skiltyje „pasas ir vizos“. Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne Lietuvos piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Jeigu Lietuvoje gyvenantys asmenys kitos šalies vizos Lietuvoje įsigyti negali, jie turi kreiptis į artimiausią reikiamos šalies ambasadą.

Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – kelionių agentūroje ar reikiamos šalies diplomatinėje atstovybėje būtinai pasiteiraukite naujausios informacijos. NOVATURAS neatsako už tai, kad neįsigijęs (negavęs) vizos turistas neišvyksta į kelionę, taip pat už pasienio ir migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu.

Vaikų išvykimo į užsienio valstybes tvarka Lietuvoje

Už vykstančių į užsienio valstybes vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą, teisių ir teisėtų interesų gynimą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys. Vaikas, vykstantis į kelionę, privalo turėti galiojantį pasą.

Su vienu iš tėvų, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu vykstančiam ar vienam keliaujančiam vaikui raštiško vieno iš tėvų sutikimo nereikia, jeigu vaikas vyksta į Šengeno erdvei priklausančią valstybę.

Su tėvais, globėju, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu ar vienam keliaujančiam vaikui vykstant į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, būtina laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 302 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 16 d. nutarimo Nr. 302 redakcija) patvirtinto „Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes, nepriklausančias Šengeno erdvei, tvarkos aprašo“. Ši tvarka nėra taikoma, jei nepilnamečio Lietuvos Respublikos piliečio nuolatinė gyvenamoji vieta yra deklaruota užsienio valstybėje, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nuostatos. Laikantis šiame nutarime įtvirtintos tvarkos, vaikui, su vienu iš tėvų vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, antrojo tėvo sutikimo tam, kad vaikas išvyktų, nereikia. Jei vaikas vyksta vienas ar su jį lydinčiu asmeniu (ne su vienu iš tėvų), Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas išvyktų vienas ar su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Vaikui išvykstant į užsienio valstybę su jį lydinčiu asmeniu, bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytiniame sutikime turi būti nurodyti vaiką lydinčio asmens ir vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas, Lietuvos Respublikos piliečio paso, asmens tapatybės kortelės arba kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenys (numeris, kas ir kada išdavė), galiojimo laikas. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pareikalavus pateikiamas vaiko gimimo liudijimas. Keliaujant į kai kurias šalis (pvz., Jungtiniai Arabų Emyratai) pasienio kontrolės punkto pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimo kopiją anglų kalba patvirtintą nepriklausomai nuo to, ar vaiko pavardė sutampa ar nesutampa su tėvų ar vieno iš tėvų, su kuriuo jis vyksta į užsienio valstybę, pavarde. Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatomo vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą vaiko laikiną išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vaikas išvyksta.

Šie reikalavimai netaikomi asmenims, iki 18 metų amžiaus sudariusiems santuoką (įgijusiems visišką civilinį veiksnumą) arba teismo tvarka pripažintiems visiškai veiksniais (emancipuotiems).

Tarp valstybių, nepriklausančių Šengeno erdvei, yra Egipto Arabų Respublika, Jungtiniai Arabų Emyratai, Tunisas, Jordanija, Izraelis ir kt. (informacija apie Šengeno erdvę: http://keliauk.urm.lt/index.php/titulinis/atvykstantiems/vizos-į-lietuvą-ir-šengeną/lietuva-šengeno-erdvėje ).

Skrydžio laikas

Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją suteiks kelionių agentūros darbuotojai ir/ar NOVATURO/NOVATURO užsienio partnerių atstovas. Tikslų skrydžio laiką taip pat galite rasti NOVATURO interneto svetainėje. Atkreipiame dėmesį, jog kai kurie skrydžiai vykdomi pasitelkiant reguliariuosius skrydžius vykdančius oro vežėjus.

Visada pasitikslinkite užsakomųjų ir reguliariųjų skrydžių laikus. Turizmo paslaugų teikimo sutartyje ir elektroninio bilieto keleivio skrydžio informacijoje (lėktuvo biliete) nurodyti orientaciniai laikai, todėl jie gali keistis. Tam tikrais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.

Nuvežimas iš oro uosto į viešbutį ir atgal

Užsisakius pervežimo paslaugą NOVATURAS organizuoja grupinį turistų nuvežimą iš oro uosto į viešbutį atvykimo dieną ir iš viešbučio į oro uostą išvykimo dieną. Rekomenduojama vėliausiai dieną prieš skrydį pasitikslinti išvykimo iš viešbučio laiką, kurį rasite viešbučio informaciniame segtuve arba interneto svetainėje www.novaturas.lt registruoto vartotojo asmeninio profilio skiltyje, arba sužinosite susisiekę su NOVATURO atstovais.

G rupinis pervežimas - tai organizuotas pervežimas iš oro uosto į viešbutį atvykimo dieną ir iš viešbučio į oro uostą išvykimo dieną kartu su kitais (nebūtinai NOVATURO) turistais. Pervežimo metu turistai vežami autobusu arba mikroautobusu, kartais – lengvuoju automobiliu kartu su kitais turistais. Atvykimo dieną pervežimas pradedamas vykdyti tik susirinkus visiems turistams į numatytą transporto priemonę. Pervežimas vykdomas sustojant ir kituose viešbučiuose, palydint kartu vykstančius turistus iki jų užsakyto viešbučio. Grupinio pervežimo trukmė priklauso nuo laukimo laiko oro uoste, pervežimo atstumo, sustojimų skaičiaus ir laiko, praleisto kituose viešbučiuose, eismo spūsčių, meteorologinių sąlygų ir kitų aplinkybių, kurių NOVATURAS negali numatyti ir už juos atsakyti. Esant galimybei, grupinio pervežimo metu turistus lydi NOVATURO arba NOVATURO partnerių atstovas. Tam tikrais atvejais pervežimas gali būti organizuojamas su kitų šalių ir kelionių organizatorių turistais. Tokiais atvejais atvykimo oro uoste gali tekti palaukti šiek tiek ilgiau (iki 1,5-2 val.), kol atvyks visi kartu į viešbučius vyksiantys turistai. Išvykimo dieną į oro uostą taip pat atvykstama anksčiau (iki 4 val.)

Privatus pervežimas - tai už papildomą mokestį siūloma paslauga, kuomet užsakyta transporto priemonė nugabena turistus iki jų išsirinkto viešbučio, nesustojant kituose viešbučiuose.

Kai turistas neužsisako privataus pervežimo iš oro uosto į viešbutį ir atgal paslaugos ir vyksta kartu su turistų grupe, vienam keleiviui leidžiama vežtis 1 standartinių išmatavimų (iki 32 kg svorio, didžiausi išorės matmenys 158 cm (aukštis + ilgis + plotis)) bagažo vienetą ir rankinį bagažą (iki 5 kg svorio, didžiausi matmenys 56 x 45 x 25 cm). Norėdamas vežtis didesnių gabaritų bagažo vienetą ar papildomą standartinių išmatavimų bagažo vienetą turistas privalo gauti išankstinį kelionių organizatoriaus patvirtinimą. Negavus išankstinio kelionių organizatoriaus patvirtinimo, bagažo perviršį gali būti atsisakyta gabenti, jei transporto priemonės bagažinėje nebus laisvos vietos, arba vietoje paprašyta sumokėti papildomą pervežimo kompanijos nurodyto dydžio priemoką už bagažo perviršio gabenimą. Rankinis ir registruotas bagažas pervežimo iš oro uosto į viešbutį ir atgal metu suprantamas, taip kaip jis yra apibrėžtas pervežimą vykdančio oro vežėjo taisyklėse. Klientams visuomet rekomenduojame išsisaugoti registruoto bagažo korteles. Registruotas bagažas pervežimo iš oro uosto į viešbutį ir atgal metu vairuotojo yra patalpinamas transporto priemonės bagažo skyriuje. Klientas atsiimdamas bagažo vienetą po pervežimo iš oro uosto į viešbutį ir atgal yra atsakingas už tai, kad atsiimtų tik jam priklausantį registruoto bagažo vienetą. Rekomenduojame visuomet atsiimant bagažą atidžiai jį apžiūrėti ir atsiimti jį tik įsitikinus, kad jis yra Jūsų. Jei pervežimo iš oro uosto į viešbutį ar atgal metu, Klientas atsiima ne savo bagažo vienetą ir tai pastebi tik atvykęs į viešbutį, prašome kuo greičiau apie tai informuoti NOVATURO atsatovą. NOVATURAS neatsako už tai, jei Klientai sumaišo savo bagažo vienetus. Tokiu atveju betarpiškai rūpinamės savo klientais, siekdami grąžinti sumaišytus bagažo vienetus. Už vežamo rankinio bagažo saugumą atsako pats keleivis. Visuomet rekomenduojame būti įsigijus bagažo draudimą.

Atkreipiame dėmesį, kad dėl kai kurių viešbučių lokacijos autobusai ne visada gali privažiuoti prie visų mūsų siūlomų viešbučių ar apartamentų. Tokiu atveju turistai atvežami/paimami iki tam tikros vietos ir kelis šimtus metrų iki/nuo apgyvendinimo vietos gali tekti eiti pėsčiomis arba savarankiškai pasinaudoti taksi paslaugomis. Tai galioja ir užsisakius tik nuvežimą iš oro uosto į savarankiškai užsisakytą apgyvendinimo vietą ir atgal.

Užsisakius poilsio kelionę į kai kurias kryptis, atvykus/išvykstant į/iš tarptautinio oro uosto, Jums gali būti suteikiama tarpinė nakvynė (tokios pat ar aukštesnės kategorijos viešbutyje, kaip ir Jūsų įsigytas viešbutis). Taip pat tam tikrose kryptyse pervežimas į/iš Jūsų pasirinktą viešbutį iš tarptautinio oro uosto gali būti vykdomas keltu arba vietiniu skrydžiu.

Registracija oro uoste

Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip prieš 2 valandas iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Užregistravus bagažą, išduodamas įsodinimo į lėktuvą kuponas. Po to reikia praeiti pasienio kontrolę, kur patikrinami dokumentai, ir skrydžių saugumo tarnybą. Čia gali būti tikrinamas Jūsų rankinis bagažas.

Tiksli informacija apie skrydžių tvarkaraštį bei jo pasikeitimus suteikiama oro uoste arba kelionių agentūroje. Ją taip pat galima rasti NOVATURO svetainėje internete http://www.novaturas.lt.

NOVATURAS neatsako, jeigu klientas ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės pavėluoja arba neatvyksta į oro uostą.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad į „Small Planet Airlines“ vykdomus skrydžius galite užsiregistruoti internetu, prisijungus prie registracijos sistemos adresu checkin.smallplanet.aero. Jūsų patogumui galima iš karto užsiregistruoti ir išvykimo, ir grįžimo skrydžiams tuo atveju, jeigu kelionės trukmė yra ne ilgesnė nei 14 nakvynių. Registracija į skrydį galima ne anksčiau nei 3 dienos iki išvykimo. Užsiregistravę į skrydį internetu, privalote turėti atspausdintą įlaipinimo kortelę (angl. boarding pass) tiek išvykimo skrydžiui, tiek ir grįžimo skrydžiui atgal į Lietuvą. Skrendančių iš kai kurių oro uostų, gali būti prašoma įlaipinimo korteles pasikeisti pas registracijos agentus (angl. "check-in desk agents") įprastinės registracijos oro uoste metu, tikslius oro uostus, kuriuose reikės atlikti šią procedūrą, rasite interneto svetainėje www.novaturas.lt. Gali būti, jog registracijos internetu paslauga negalėsite pasinaudoti prieš tam tikrus skrydžius, prašome visuomet pasitikslinti informaciją, ar galite registruotis į oro vežėjo „Small Planet Airlines“ vykdomą skrydį interneto svetainėje www.novaturas.lt.

Atkreipiame dėmesį, kad oro vežėjas turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotikų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui, taip pat kitais oro vežėjo vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.

Bagažas

Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo kiekį ir jo dydį. Nuo 2 metų amžiaus kiekvienam keleiviui nemokamai leidžiama vežtis 15–20 kg registruoto bagažo (15 kg skrydžiams į Jungtinius Arabų Emyratus, Tenerifę) ir 5 kg rankinio bagažo. Vežėjas ir NOVATURAS neatsako už neregistruotą bagažą, juo turi rūpintis pats keleivis. Jei kelių asmenų daiktai vežami bendrame bagaže, vienas bagažo vienetas negali sverti daugiau nei 32 kg.

Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) vežimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo oro vežėjo taisyklių ir skrydžio trukmės.

Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Registruotame bagaže draudžiama vežti elektronines cigaretes. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, pasienio ir migracijos tarnybos, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.

Nuo 2006 m. lapkričio 6 d. visuose Europos Sąjungos ir Norvegijos, Islandijos bei Šveicarijos oro uostuose įsigaliojo taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš Europos Sąjungos oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, krepšelį; vienas krepšelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie šias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – www.vno.lt.

Jeigu kelionės metu bagažas dingsta arba yra sugadinamas oro uoste, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą (angl. Property irregularity report), taip pat informuoti NOVATURO atstovą. Jeigu bagažas dingsta kitu nei skrydžio metu, apie tai prašome informuoti NOVATURO atstovą. Rekomenduojame visada įsigyti bagažo draudimą.

Jūsų registruotajame bagaže bei bagaže kuris yra talpinamas į transporto priemonių, vykdančių pervežimą maršrutais: oro uostas-viešbutis ir/arba viešbutis-oro uostas, bagažo skyrių, neturi būti dūžtančių, greitai gendančių daiktų ar vertingų daiktų, pavyzdžiui, pinigų, raktų, taip pat vaistų, medicininių dokumentų, akinių, akinių nuo saulės, fotoaparatų, vaizdo kamerų ir kitų vertingų elektronikos ar technikos prietaisų bei jų priedų, kompiuterių, asmeninių elektroninių prietaisų, telefonų, mobiliųjų telefonų, elektroninių prietaisų baterijų pakroviklių, juvelyrinių dirbinių, tauriųjų metalų, brangiųjų ir pusbrangių akmenų, muzikos instrumentų, vertybinių popierių ar kitų vertingų daiktų, vertingų meno ar dailės kūrinių, verslo dokumentų, pasų ar kitų asmens tapatybės dokumentų arba pavyzdžių. Kelionių organizatorius ir jo pasitelkti vežimo paslaugas teikiantys tretieji asmenys neatsako už šių daiktų sugadinimą ar dingimą, jei turistas nepaisydamas šio įspėjimo, minėtus daiktus veža registruotame bagaže.

Jeigu dingsta bagažas arba jis yra sugadinamas oro uoste, keleivis atitinkam oro vežėjui privalo raštu pateikti pareiškimą dėl įvykio. Pareiškimas dėl žalos registruotam bagažui turi būti pateiktas vežėjui iškart po to, kai keleivis sužinojo apie žalą, bet ne vėliau kaip per septynias (7) dienas po bagažo atsiėmimo. Jei keleivis nori pateikti pretenziją ar ieškinį dėl registruoto bagažo vėlavimo, jis privalo pranešti apie tai vežėjui per dvidešimt vieną (21) dieną nuo bagažo pristatymo. Kiekvienas toks pranešimas turi būti pateiktas raštu.

Sąlygos vaikams

Dauguma oro vežėjų vaikams taiko vienodas taisykles ir nuolaidas. Užsakydami kelionę, privalote pateikti ne tik vaiko pavardę, bet ir tikslią gimimo datą. Jeigu kūdikiui kelionės metu sukanka 2 metai, oro vežėjas atitinkamo skrydžio metu jį laiko 2 metų vaiku. Kūdikiui iki 2 metų vieta lėktuve nepriklauso, leidžiama nemokamai vežti vieną iki 10 kg svorio bagažo vienetą (išorės matmenys iki 158 cm) ir sulankstomą vaikišką vežimėlį. 2 metų vaikui, kaip ir suaugusiajam, priklauso vieta ir nemokamai registruojamo bagažo norma.

Oro vežėjo atsakomybė

Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.

Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą ir pakeisti ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.

Informacija apie viešbučius

Bendra informacija

Nei pasaulio mastu, nei Europos Sąjungoje nėra bendros apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto. Kiekvienoje šalyje viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos klasifikuojamos pagal tos valstybės nustatytus kriterijus, o jų klasifikaciją atlieka valstybinės, vietos ar kitos kompetentingos institucijos. Viešbučio kategorija priklauso nuo jo būklės, teritorijos dydžio, kambarių dydžio ir jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio bei kokybės ir kt. Dažniausiai skiriamos penkios viešbučių kategorijos, žymimos žvaigždutėmis. Oficiali viešbučio arba apartamentų kategorija nurodoma kiekvieno viešbučio arba apartamentų aprašyme („viešbučio kategorija šalyje...“, „apartamentų kategorija šalyje...“). Kai kuriose šalyse (Ispanijoje ir kt.) viešbučių ar apartamentų kategorija gali būti žymima ir raidėmis ar raktais. Stengiamasi pereiti prie vieningos viešbučių klasifikavimo sistemos, tačiau vis dar dalis viešbučių arba apartamentų gali būti klasifikuojami raidėmis ar raktais. Mūsų kataloge yra pateiktos oficialios viešbučių bei apartamentų kategorijos pagal katalogo ruošimo metu gautą naujausią informaciją iš viešbučių. Dėl šios priežasties vienų viešbučių oficiali kategorija šalyje yra nurodyta žvaigždutėmis, o kitų – raidėmis ar raktais. Jeigu oficiali kategorija aprašyme nenurodyta, vadinasi, viešbutis arba apartamentai gali būti pateikę paraišką kompetentingoms šalies institucijoms, kad gautų oficialią kategoriją, todėl šiuo metu užsienio šalyje oficialios kategorijos neturi arba viešbučių ar apartamentų kategorizavimas toje valstybėje neprivalomas. Kadangi, priklausomai nuo šalies, egzistuoja skirtingi vienodų viešbučių kategorijų standartai, kiekvienoje valstybėje kategorijų reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Vienos kategorijos viešbučiai gali skirtis ne tik skirtingose, bet ir toje pačioje šalyje.

Jūsų patogumui pateikiame papildomą viešbučių klasifikaciją, kuri žymima gaubliukais. Tai subjektyvus kelionių organizatoriaus NOVATURAS vertinimas (atsižvelgiant į šalies specifiką, viešbučio būklę, paslaugų kiekį, lygį ir pan.), kuris turėtų padėti Jums susiorientuoti ir pasirinkti norimą viešbutį. Gaubliukų negalima tapatinti su oficialia kategorija, kurią suteikia konkrečios šalies institucijos ir kuri yra nurodoma viešbučio aprašyme ir žymima žvaigždutėmis. Siekiant tiksliau apibūdinti, prie kai kurių viešbučių įvertinimo gaubliukais pateikiamas papildomas „+“ simbolis, reiškiantis, kad ši apgyvendinimo įstaiga yra geresnio lygio nei kiti tos pačios kelionių organizatoriaus klasifikacijos viešbučiai toje šalyje. Analogiškai gaubliukas su „–“ reiškia, kad šis viešbutis gali nevisiškai atitikti tam tikrus subjektyviai kelionių organizatoriaus klasifikacijai keliamus reikalavimus.

Prie kai kurių viešbučių kategorijos gali būti nurodytas apgyvendinimo tipas – atostogų kompleksas. Atostogų kompleksai paprastai pasižymi didesnėmis teritorijomis, apgyvendinimu vasarnamiuose, vilose, siūloma daug aktyvaus poilsio galimybių. Taip pat prie kai kurių viešbučių tipo gali būti nurodyta Boutique. Boutique gali būti apibūdinami kaip nedideli, jaukūs, tačiau prabangūs ar turintys unikalią aplinką viešbučiai iki 50 kambarių. Šiuose viešbučiuose teikiamų paslaugų kiekis gali būti mažesnis, tačiau ypatingai jaučiamas personalo dėmesys ir akcentuojamas asmeninis aptarnavimas. Paprastai šių viešbučių interjeras yra stilizuotas tam tikra tema. Aukštesnio lygio Boutique viešbučiai gali teikti sveikatinimo ir kitas paslaugas. Kai kuriose šalyse pagal vidinę turizmo infrastruktūros tvarką viešbučiai gali būti skirstomi į dar įvairesnius apgyvendinimo tipus (pvz, Resort, Club, Villagio ir t.t.), kurie tarpusavyje gali skirtis teritorijos dydžiu, pastatų tipu ir kiekiu, teikiamų paslaugų kiekiu ir kokybe.

NOVATURO kataloge pateiktuose viešbučių aprašymuose skiltyje „Vieta“ nurodomas atstumas nuo viešbučio iki kurorto centro. Priklausomai nuo kurorto dydžio bei infrastruktūros, kurorto centras gali būti senamiestis ar kurortinės to miesto ar miestelio dalies centras, kuriame yra įkurta daugiausiai turistinių traukos objektų (viešbučių, restoranų, suvenyrų parduotuvių ir kt.). Mažesniuose kurortiniuose miesteliuose kurorto centru gali būti įvardijama pagrindinė kurorto gatvė ar aikštė.

Kataloge pateikiamos nuorodos į kai kurių viešbučių svetaines internete. Atkreipiame dėmesį, kad šią informaciją ruošia ir atnaujina viešbučio administracija. NOVATURAS neatsako už viešbučio ar kitose interneto svetainėse patalpintą informaciją.

Atkreipiame dėmesį, kad kai kuriuose viešbučiuose šių viešbučių administracijos nustatyta tvarka ir sąlygomis leidžiama apsistoti keliautojams su naminiais gyvūnais. Keliautojams pageidaujantiems gauti informaciją apie viešbučius priimančius keliautojus su naminiais gyvūnais, prašome kreiptis į Jus aptarnaujančią kelionių agentūrą.

Paprastai kataloge aprašomi tik viešbučio infrastruktūrai priklausantys objektai. Dėl papildomos informacijos apie konkrečius turistus dominančius objektus prieš kelionę prašome kreiptis į kelionių agentus. Dėl visų kitų klausimų susijusių su Jūsų pasirinktu viešbučiu prašome taip pat kreiptis į Jus aptarnaujantį kelionių pardavimų agentą, kur Jums bus suteikta visa aktuali informacija.

Tam tikrose kelionių kryptyse siūloma įsigyti jungtinius poilsio paketus. Tokie poilsio paketai nuo standartinių skiriasi tuo, kad jungtinio poilsio turo klientai dalį poilsio laiko praleidžia viename, o kitą dalį – kitame konkrečiame kurorte ar mieste. Dažniausiai jungtinio poilsio pasiūlyme bus nurodyti viešbučių pavadinimai, kategorija arba kelionių organizatoriaus klasifikacija, kurortas ar vietovė bei nakvynių skaičius kiekviename viešbutyje. Tam tikrais atvejais jungtinio poilsio paketuose gali būti nenurodyti viešbučių pavadinimai. Kelionės pasiūlyme ir dokumentuose tuomet nebus įrašytas viešbučio ar apartamentų pavadinimas, o tik pažymėtas kurortas, viešbučio kategorija šalyje arba subjektyvus kelionių organizatoriaus vertinimas, žymimas gaubliukais, kambario ir maitinimo tipas. Tai reiškia, kad kelionių organizatorius įsipareigoja turistus apgyvendinti bet kokiame atitinkamos kategorijos ar atitinkamo kelionių organizatoriaus vertinimo viešbutyje arba apartamentuose, atitinkančiuose pasiūlyme nurodytus kriterijus (kurortą, kambario ir maitinimo tipą). Į jungtinius poilsio paketus įtraukti pervežimai iš oro uosto į viešbutį atvykimo dieną ir iš viešbučio į oro uostą išvykimo dieną, taip pat tarpiniai pervežimai tarp kurortų ar miestų. Visi pervežimai yra grupiniai, į jų kainą priklausomai nuo kurorto bei krypties gali būti įskaičiuoti ne tik pervežimai žemės transportu, bet ir vežimas keltais ar skrydžiai.

Kelionės kaina

Kelionės kaina priklauso nuo kelionės trukmės, pasirinkto viešbučio, datos, kambario bei maitinimo tipo, papildomų paslaugų pobūdžio, jų kiekio ir pan. Konkrečios Jus dominančios kelionės kainos teiraukitės kelionių agentūrose arba apsilankykite NOVATURO interneto svetainėje www.novaturas.lt.

NOVATURO keliones galite įsigyti ir išsimokėtinai. Perkant kelionę išsimokėtinai, įmokos dydis priklauso nuo Jūsų pasirinktos kelionės kainos bei kitų sąlygų. Visų NOVATURO siūlomų kelionių kainos nurodomos NOVATURO elektroniniame kainyne adresu www.novaturas.lt. Išsamios informacijos apie kelionių kainas bei pirkimą išsimokėtinai teiraukitės kelionių agentūrose.

Apgyvendinimas

Viešbučiuose gali būti standartiniai dviviečiai arba vienviečiai kambariai, apartamentai (numeris, kuriame yra atskiros svetainės ir miegamojo dalys, gali būti įrengta virtuvėlė, kartais apartamentą gali sudaryti keli pereinami kambariai, pavyzdžiui, miegamasis ir svetainė), studijos (vieno kambario numeris su nedideliu prieškambariu, gali būti su įrengta virtuvėle) ir kt. Tas pats kambario tipas skirtinguose viešbučiuose gali skirtis, konkreti informacija apie kambario tipus yra pateikiama kiekvieno viešbučio aprašyme. Atkreipiame dėmesį, kad kambariuose ar apartamentuose, kuriuos sudaro kelios erdvės (pvz. miegamasis ir svetainė), atskiros erdvės ne visada yra atskirtos pertvaromis ir durimis.

Atkreipiame dėmesį, kad prie viešbučių aprašymų pateiktos kambarių nuotraukos yra pavyzdinės ir gali skirtis nuo pagal turizmo paslaugų teikimo sutartį užsakyto kambario. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle.

Dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Paprastai viešbučiuose nebūna triviečių ar keturviečių kambarių. Užsakius vietą trečiajam ar ketvirtajam asmeniui, dviviečiame kambaryje pastatoma papildoma (sulankstomoji) lova, sofa arba sulankstomas fotelis (net jei viešbučio kambario tipas nurodomas kaip trivietis ar keturvietis). Kai kurių viešbučių kambariuose, kuriuose gali būti apgyvendinami du suaugę ir vienas ar du vaikai, pirmajam ir/ar antrajam vaikui gali būti neskiriama atskira papildoma lova arba ji gali būti pastatoma už papildomą mokestį, užsakius atitinkamo tipo kambarį su pristatoma lova (kai kuriuose viešbučiuose kambaryje leidžiama pastatyti tik vieną papildomą lovą). Neužsisakius papildomos lovos vaikams arba esant apribojimams dėl jų kiekio, vaikas ar vaikai miega suaugusiųjų lovoje ar lovose.

Viešbučių aprašyme nurodytas kambarių plotas paprastai apima miegamąjį kambarį, vonios kambarį bei, jei numeryje yra, balkoną ar terasą.

Kai kurie viešbučiai siūlo žemesnio nei standartinis tipo kambarius, vadinamus Eco, Economy ar pan. Šio tipo kambarys - tai žemiausio tipo kambarys viešbutyje, paprastai turintis mažiau patogumų nei standartinis kambario tipas už mažiausią kainą (NOVATURO skelbiamų akcijų metu gali būti taikomos išimtys). Tikslus kambario aprašymas pateikiamas konkretaus viešbučio aprašyme. Eco ar Economy tipo kambarius rekomenduojama rinktis nepretenzingiems poilsiautojams. Tokių kambarių skaičius gali būti ribotas.

PROMO kambarys – tai gali būti bet kurio tipo kambarys dažniausiai už mažiausią kainą (NOVATURO skelbiamų akcijų metu gali būti taikomos išimtys). Tikslų kambario tipą svečiai sužino atvykę į viešbutį. PROMO kambarius rekomenduojama rinktis nepretenzingiems poilsiautojams. Kambarių skaičius ribotas.

Viešbučio administracija savo nuožiūra apgyvendina poilsiautojus atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Kambarius su langais į jūros ar kitą pageidaujamą pusę (baseino, sodo ir pan.) viešbučiai garantuoja tik tuomet, kai už tai yra nustatyta atskira priemoka ir turistas ją sumoka. Kitu atveju toks pageidavimas gali būti patenkintas tik esant galimybei. Sąvoka „langai į jūros pusę“ nebūtinai reiškia geografinę kambario padėtį jūros atžvilgiu (tai nereiškia „vaizdo į jūrą“). Tokiuose kambariuose dažnai tiesioginio vaizdo į jūrą nesimato (kambario langai į jūrą pasisukę kampu), jūros vaizdą gali užstoti pastatai ar augmenija.

Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose, kambariuose su viena dvigule ar dviem viengulėmis lovomis ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.

Kai kuriuose viešbučiuose, apartamentuose ar studijose gali būti prašoma palikti tam tikro viešbučio, apartamentų ar studijos administracijos nustatyto dydžio užstatą (kreditine kortele arba grynaisiais pinigais, priklausomai nuo viešbučio nustatytų taisyklių), kuris grąžinamas išvykimo dieną, jei nėra padaryta žalos viešbučio, apartamentų ar studijos inventoriui.

Kai kurie viešbučiai yra orientuoti į suaugusiųjų poilsį (juose nėra vaikams skirtų paslaugų) ir juose gali būti taikomi apribojimai svečių amžiui. Tokiuose viešbučiuose gali gyventi asmenys tik nuo nustatyto amžiaus (atkreipkite dėmesį į kataloge šauktuku pažymėtą atitinkamą viešbučio svečių amžiaus apribojimą).

Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad vietinės kurortų savivaldos institucijos bet kuriuo metu gali įvesti kurorto, turisto ar kitą rinkliavą, kurią gali reikėti susimokėti vietoje, t.y. registracijos viešbutyje ar kitu metu. NOVATURAS neatsako už vietinių savivaldos institucijų ar valstybinės valdžios priimtus sprendimus.

Minimali kaina suaugusiam

Jeigu trys žmonės nusprendžia apsigyventi dviviečiame ar triviečiame viešbučio kambaryje, trečiajam asmeniui gali būti taikoma nuolaida. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad paprastai tokiu atveju apgyvendinama dviviečiame kambaryje su pristatoma lova.

Vienas turistas

Vienviečio kambario kaina vienam asmeniui paprastai yra didesnė nei dviviečio kambario kaina vienam asmeniui. Vienviečiai kambariai gali būti mažesni už standartinius dviviečius. Pagal viešbučiuose įprastą praktiką, turistas, sumokėjęs vienviečio kambario kainą, kartais apgyvendinamas dviviečiame kambaryje, tačiau tai nereiškia, kad kambaryje bus apgyvendintas antras asmuo.

Asmuo, keliaujantis su vaiku, kai kuriuose viešbučiuose gali užsisakyti vienvietį kambarį. Tokiu atveju vaikui kambaryje pastatoma papildoma lova (kaip ir tuo atveju, kai trys asmenys gyvena dviviečiame kambaryje).

Nuolaidos vaikams

Vaikui, keliaujančiam kartu su dviem suaugusiais, mokančiais kelionės kainą pagal kainyną, taikoma jame nurodyta nuolaida (priklausomai nuo vaiko amžiaus). Jeigu nurodytas vaiko amžius nuo (amžius), tai reiškia, kad nuolaida taikoma nuo nurodyto amžiaus. Jeigu nurodytas vaiko amžius iki (amžius), tai reiškia, kad nuolaida taikoma, jeigu iki kelionės pabaigos vaikui nėra suėjęs nurodytas amžius.

Šeimai, keliaujančiai su vienu ar dviem vaikais, nuolaida vaikui (-ams) gali būti taikoma tada, kai šeima pasirenka gyventi dviviečiame ar kito tipo kambaryje. Kai kuriais atvejais vaikams skiriamos papildomos lovos arba jas galima užsisakyti už papildomą mokestį (kai kuriuose viešbučiuose kambaryje leidžiama pastatyti tik vieną papildomą lovą). Vaiko amžius, iki kurio taikoma nuolaida, nurodomas kainyne.

Paslaugos viešbučiuose

Kataloge pateikiama informacija apie turistinio sezono metu viešbutyje teikiamas paslaugas ir siūlomas pramogas. Turistinio sezono metu viešbučio teikiamų paslaugų sąrašas, laikas ir jų kainoraštis gali keistis. Pramoginių renginių dažnumą ir rengimo tvarką nustato viešbučio administracija. Turistinio sezono pradžioje ir pabaigoje (spalio, lapkričio ir balandžio) (toliau- turistinio sezono pradžia ir pabaiga) viešbutyje vykstančių pramoginių renginių ir kitų teikiamų paslaugų paprastai būna mažiau nei nurodyta viešbučio aprašyme.

Viešbučių aprašymuose ne visada įmanoma išvardyti visas viešbutyje teikiamas paslaugas bei paslaugas, už kurias reikia papildomai mokėti. Informacijos apie viešbučio teikiamas mokamas ir nemokamas paslaugas nuvykę teiraukitės viešbučio administracijos. Neretai sezono metu mokamų ir nemokamų paslaugų kiekis gali keistis. Pavyzdžiui, dažniausiai asmeniniai seifai, esantys kambaryje ar registratūroje, yra nuomojami už papildomą mokestį. Panašiai būna su šaldytuvais ir mini barais. Mini baruose esančių gėrimų asortimentą nustato viešbučio administracija. Už gėrimus, išgertus iš kambaryje esančio mini baro, reikės išvykstant sumokėti pagal viešbučio administracijos pateiktą sąskaitą. Atkreipiame dėmesį, kad mini baras gali būti tuščias arba gėrimais papildomas pagal viešbučio administracijos nustatytą tvarką. Viešbučiuose draudžiama laikyti maistą kambaryje, mini bare ar šaldytuve, tad viešbučio administracija turi teisę konfiskuoti kambaryje, mini bare ar šaldytuve laikomą atsivežtą maistą bei gėrimus.

Informuojame, kad kai kuriuose viešbučiuose registracijos metu gali būti prašoma palikti tam tikro viešbučio, apartamentų ar studijos administracijos nustatyto dydžio užstatą (kreditine kortele arba grynaisiais pinigais, priklausomai nuo viešbučio nustatytų taisyklių) tam, kad galėtų būti atidaryta sąskaita Jūsų vardu ir už suteiktas paslaugas galėtumėte atsiskaityti išsiregistruojant iš viešbučio. Jei užstatas paliekamas kreditine kortele, atitinkamo dydžio suma gali būti rezervuojama banko sąskaitoje, kuri, išsiregistravus bei sumokėjus už paslaugas, per banko nustatytus terminus yra grąžinama į sąskaitą (jei nėra padaryta žalos viešbučio, studijos ar apartamentų inventoriui). Užstato gali būti prašoma ir už tam tikras viešbučio paslaugas ar inventorių (pvz., paplūdimio rankšluosčius, užsakytą maitinimo tipą žyminčią apyrankę ir pan.), kuris pasinaudojus paslauga ar išsiregistruojant grąžinamas, jei viešbučio inventoriui nepadaryta žala.

Daugelyje viešbučių reikia mokėti už kai kurias paslaugas, pavyzdžiui, už naudojimąsi teniso aikštele, biliardu, sporto inventoriumi, sauna, sūkurine vonia, už sporto salės lankymą, papildomas paslaugas turkiškoje pirtyje (kūno šveitimą, masažą ir pan.) ir kt. Kai kuriuose viešbučiuose toks mokestis gali būti privalomai mokamas atvykus į vietą. Kai kuriuose viešbučiuose šiomis paslaugomis gali naudotis tik suaugusieji arba vaikai nuo tam tikro, viešbučio administracijos nustatyto, amžiaus. Maisto ir gėrimų į sveikatingumo centrą ar sporto salę neštis negalima. Kambaryje esantis oro kondicionierius taip pat gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Bevielio ar kabelinio interneto paslaugos taip pat dažniausiai yra teikiamos už papildomą mokestį ir jomis naudojantis taikomi tam tikri apribojimai (parsiųstos informacijos kiekis, įrangos, kuria naudojamasi, kiekis ir t.t.).

Restoranai ir barai veikia pagal viešbučio administracijos nustatytus darbo grafikus. Lauko kavinės, restoranai ir barai šalia paplūdimių ir baseinų viešbučio teritorijoje veikia priklausomai nuo oro sąlygų turistinio sezono metu. Atsižvelgiant į netinkamas oro sąlygas lauko kavinės, restoranai ir barai, gali būti uždaromi ar perkeliami į vidines patalpas. Turistinio sezono pradžioje ir pabaigoje šių paslaugų gali būti mažiau nei nurodyta viešbučio aprašyme. Šių paslaugų viešbutyje gali būti mažiau nei nurodyta, jeigu viešbutis nėra visiškai užpildytas ir viešbučio administracija įvertinusi svečių skaičių, nustato, kad visus svečių poreikius gali patenkinti mažesnis šių paslaugų skaičius. Baseinų, vandens atrakcionų ir vandens pramogų darbo grafiką nustato viešbučio administracija. Viešbučio administracija, priklausomai nuo oro sąlygų, reguliuoja baseinų šildymo sistemą (kur tokia sistema yra).

Paplūdimio ir baseino rankšluosčiai daugelyje viešbučių nėra suteikiami, tad rekomenduojama turėti asmeninį paplūdimio ir baseino rankšluostį. Rankšluosčius, esančius viešbučio kambariuose, išsinešti iš kambario yra draudžiama. Viešbučiuose, kur paplūdimio ir baseino rankšluosčiai suteikiami, jie yra išduodami viešbučio administracijos nustatyta tvarka ir vietose, jie gali būti suteikiami už papildomą mokestį arba užstatą.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog daugelio šalių (Ispanijos, Jungtinių Arabų Emyratų ir kt.) paplūdimiuose nėra viešbučiams priklausančių gultų ir skėčių nuo saulės. Jie už papildomą mokestį yra nuomojami paplūdimiuose, gali būti iš šalia esančių vietinių barų bei restoranų.

Atkreipiame dėmesį, kad ne visose apgyvendinimo įstaigose yra galimybė išsinuomoti lovelę kūdikiui ir ne visuose viešbučiuose yra vaikams ir kūdikiams pritaikytų pagalvių ir patalynės (netgi jei yra galimybė už papildomą mokestį išsinuomoti lovelę).

Prie konkretaus viešbučio aprašymo galite rasti nuorodą - pagalvių meniu. Tokiuose viešbučiuose yra galimas pagalvės pasirinkimas iš viešbučio administracijos pateikto sąrašo pagal Jūsų pageidavimus. Paprastai galima rinktis iš tradicinių, grikių lukštų, alergiją mažinančių ir kt. pagalvių. Kai kurie viešbučiai siūlo ir gydomąsias pagalves. Paprastai tokia paslauga viešbučiuose yra nemokama.

Vykstant į kelionę visada rekomenduojame draustis sveikatos draudimu. Prašome atidžiai susipažinti su polise pateiktomis draudimo taisyklėmis. Daugelyje viešbučių yra teikiamos gydytojų paslaugos. Gydytojas viešbutyje paprastai būna kelias valandas per dieną arba, reikalui esant, yra iškviečiamas. Ne visos medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje. Apie nelaimingus atsitikimus ir (ar) kitas iškilusias problemas visada informuokite NOVATURO atstovą.

Viešbučio para

Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14–18 val., išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10–12 val. Atvykus į viešbutį ar apartamentus įregistravimas gali įvykti gana vėlai, kartais tik 16-18 val. Tai priklauso nuo kiekvieno viešbučio politikos. Kol bus paruoštas kambarys bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Paskutinę kelionės dieną iš viešbučio kambario su bagažu reikia išvykti iki 10–12 val. Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba NOVATURO atstovai. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį, net po 24 val. Atlaisvinus kambarį, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija svečius gali apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką. Už tai turistas paprastai turi sumokėti viešbučio administracijos nustatytą papildomą mokestį.

Maitinimas viešbučiuose

Galimi maitinimo tipai: be maitinimo (SC – Self Catering); lengvi pusryčiai (Light Breakfast); pusryčiai (Breakfast), pusryčiai ir vakarienė (HB – Half Board), pusryčiai ir vakarienė + (Half Board +), pusryčiai, pietūs ir vakarienė (FB – Full Board), pusryčiai, pietūs ir vakarienė + (Full Board +), “viskas įskaičiuota Light” (AI Light – All Inclusive Light), „viskas įskaičiuota“ (AI – All Inclusive), „viskas įskaičiuota +“ (UAI – Ultra All Inclusive).

Gėrimai pietų ir vakarienės metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti (išskyrus, jei perkamas „Half Board +“, „Full Board +“, “Viskas įskaičiuota Light”, „Viskas įskaičiuota“ arba “Viskas įskaičiuota +” tipo maitinimas – tokiais atvejais maitinimo ar kitu viešbučio administracijos nustatytu metu tiekiami kai kurie vietinės gamybos gaivieji ir (ar) alkoholiniai gėrimai (kiekis gali būti ribojamas)).

Konkretus maitinimo tipas nurodytas viešbučio aprašyme. Maistas patiekiamas nustatytomis valandomis viešbučio restorane. Jei klientai, išvykstantys iš viešbučio anksti ryte arba grįžtantys į jį vėlai vakare, pageidauja maitinimą gauti kitu laiku, atskirais atvejais (viešbučio administracijos nustatyta tvarka) yra galimybė (kartais už papildomą mokestį) gauti ankstyvų pusryčių ar vėlyvos vakarienės maisto paketus.

Dažnas maitinimo tipas – „švediškas stalas“ (savitarna arba „švedišką stalą“ aptarnauja viešbučio personalas). Kartais gali tekti pasirinkti vieną pagrindinį patiekalą iš kelių pasiūlytų. Lengvų (kontinentinių) pusryčių valgiaraštį dažniausiai sudaro kava ar arbata, sultys, džemas, sviestas ir bandelė.

Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, kada ir kur galima gauti atitinkamą maitinimą, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt. Maistas ir gėrimai viešbučio restoranuose, kavinėse ir baruose, išvardintuose viešbučio aprašyme, yra tiekiami viešbučio administracijos nustatyta tvarka ir yra mokami priklausomai nuo užsisakyto maitinimo tipo. Kai kurie gėrimai ar patiekalai gali būti viešbučio administracijos sprendimu siūlomi už papildomą mokestį, net jei viešbutyje yra „viskas įskaičiuota“ ar „viskas įskaičiuota +” tipo maitinimas. Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, jog gėrimų tipas, kiekis, tiekimo vieta ir laikas, net ir užsisakius maitinimo tipą „viskas įskaičiuota“ ar „viskas įskaičiuota+“, gali būti ribojamas. Informaciją apie tokius gėrimus ar patiekalus bei jų kainas suteikia viešbučio personalas.

Paprastai viešbučio kambariuose, kuriuose nėra virtuvėlės, draudžiama laikyti ir gaminti maistą. Tuose viešbučiuose, kur atvykimo dieną kambariuose galima rasti kavos ar arbatos arba leidžiama šiuos gėrimus ruošti (apie tai informuojama viešbučių aprašymuose), vėliau šių gėrimų atsargos dažniausiai nėra papildomos.

Atkreipkite dėmesį, kad apranga vakarienės metu turi atitikti viešbučio kategoriją. Aukštesnės kategorijos viešbučiuose (paprastai 4* ir 5* kategorijos) vakarienės metu restorane draudžiama avėti šlepetes, vilkėti paplūdimio aprangą, vyrams privaloma vilkėti ilgas kelnes.

Švenčių laikotarpiu specialios Kalėdų ir Naujametinės vakarienės/vakarai rengiami ne visuose viešbučiuose (tuomet užsisakiusiems vakarienes svečiams patiekiama įprasta vakarienė). Tuose viešbučiuose, kur Kalėdų ir Naujametinės vakarienės/vakarai organizuojami, paprastai patiekiama tik šventinė vakarienė – nerengiama speciali šventinė programa.

Viešbučio seifas

Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingus daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.

Kambarių tvarkymas

Tvarkant kambarius yra valomos grindys, siurbiamos kiliminės dangos, sutvarkoma vonia ir tualetas, išnešamos šiukšlės ir paklojamos lovos. Aukštesnės kategorijos viešbučiuose kambariai yra tvarkomi kiekvieną dieną, o žemesnės kategorijos – 1 ar 2 kartus per savaitę.

Patalynė ir rankšluosčiai keičiami 1–2 kartus per savaitę. Jeigu klientas naudojasi virtuve, jos švara turi pasirūpinti pats.

Tam tikrais atvejais apartamentų/studijų švara klientas turi pasirūpinti pats. Rankšluosčiai ir patalynė (jei tokie įskaičiuoti į kainą) nekeičiami visą buvimo laiką. Išvykstant privalu sutvarkyti apartamentus/studijas ir palikti tokius, kokie jie buvo atvykus. Jei klientai apartamentų/studijų nesutvarko, privalo sumokėti viešbučio administracijos nustatytą galutinį sutvarkymo mokestį ir išvalymo mokestį. Kai kuriuose kurortuose nuomojamuose apartamentuose/studijose reikia privalomai sumokėti papildomą mokestį už galutinį apartamentų/studijos išvalymą. Toks mokestis gali būti mokamas vietoje (mokesčio dydį nustato viešbučio administracija, tikslus mokesčio dydis sužinomas atvykus) arba įskaičiuotas į kainą. Visais atvejais išvykdami klientai privalo sutvarkyti ir išvalyti apartamentų/studijos virtuvę. Jei klientai virtuvės nesutvarko, privalo sumokėti viešbučio administracijos nustatytą mokestį.

Kondicionavimas

Kondicionavimo sistema viešbučiuose paprastai veikia pagal viešbučio administracijos nustatytus grafikus, priklausomai nuo oro sąlygų, sezoniškumo ir pan. Pažymėtina, kad oro kondicionierius gali veikti tik tam tikru viešbučio administracijos nustatytu periodu. Periodu, kai oro kondicionieriai viešbutyje neveikia, turistams pageidaujant ir esant galimybei, už viešbučio nustatyto dydžio priemoką oro kondicionieriai gali būti įjungiami. Viešbučių kondicionieriai gali būti dviejų tipų: centriniai ir vietiniai.

Centriniai oro kondicionieriai paprastai veikia nustatytu sezonu (sezono pradžioje ir pabaigoje jie išjungiami arba gali būti įjungiami už papildomą mokestį). Centrinių kondicionierių darbo laiką taip pat nustato viešbučio administracija - jie veikia arba visą parą, arba įjungiami nustatytu laiku kelioms valandoms per dieną ar naktį. Perspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, tokia vėdinimo sistema ne visada gali būti pakankama. Vietiniai kondicionieriai yra įjungiami ir reguliuojami kambaryje individualiai. Paprastai turistams nebūnant kambaryje ir centriniai, ir vietiniai oro kondicionieriai automatiškai išsijungia. Kataloge ne visada galima išvardinti periodus bei laiką, kuriuo oro kondicionieriai veikia, bei kondicionieriaus tipą ir tai, ar ši paslauga yra mokama, todėl dažnai nurodoma tik tai, ar oro kondicionierius viešbučio kambariuose yra.

Vanduo

Visose šalyse nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai ir sukelti žarnyno ligas.

Elektros srovė

Pietų šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją voniose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje, todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“. Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami, nesusidursite su galimais nepatogumais.

Triukšmas

Nemažai NOVATURO siūlomų viešbučių yra tose kurortų vietose, kur visą parą veikia restoranai, kavinės, diskotekos. Daugelio viešbučių teritorijose turistinio sezono metu dažnai iki vėlumos tęsiasi pramoginiai renginiai. Triukšmą kartais stiprina ir transporto eismas gatvėse. Viešbučiuose, esančiuose netoli oro uosto, gali girdėtis kylančių ir besileidžiančių lėktuvų keliamas triukšmas. Kai kuriose sparčiai besivystančiose šalyse salia viešbučių gali vykti statybos, tad apsistojus viešbutyje gali girdėtis statybų keliamas triukšmas. Viešbučio administracija prašo, kad jų svečiai elgtųsi tinkamai, bet kartais poilsiautojai mėgsta patriukšmauti. Viešbučio administracija neatsako už triukšmą už viešbučio ribų. Pageidaujantiems ramybės, patariame iš anksto atidžiai išstudijuoti mūsų kataloge pateikiamus viešbučių aprašymus ir pagal juos išsirinkti viešbutį ramioje, toliau nuo triukšmingų pramogų esančioje vietoje (atkreipkite dėmesį į kataloge šauktuku pažymėtą atitinkamą viešbučio bruožą).

Kita informacija

Prašome atkreipti dėmesį, kad poilsinės kelionės lėktuvu yra organizuojamos įvairiu metų laiku, visuomet prašome savarankiškai ir atidžiai prieš renkantis kelionę ir jos kryptį, išsianalizuoti pasirinktos šalies vidutinę to laikotarpio, kuomet planuojama kelionė, temperatūrą, klimato ypatybes, augmeniją ir kitas Jums kaip turistui svarbias, tačiau nuo kelionių organizatoriaus NOVATURAS nepriklausančias aplinkybes. Tai leis Jums pasirinkti labiausiai Jūsų lūkesčius atitinkančią ir tenkinančią poilsinę kelionę lėktuvu.

Atkreipiame dėmesį, kad šalyse į kurias NOVATURAS organizuoja poilsines keliones klimatas, gyvūnija, augmenija ir kiti veiksniai gali skirtis nuo esančios Lietuvoje, rekomenduojame visuomet būti pasirūpinus tinkamomis apsaugos ir kitomis Jums būtinomis ir reikalingomis priemonėmis, viešint kitoje šalyje.

NOVATURO atstovai

Bendra informacija

Klientų poilsiu ir gerove atostogų metu rūpinasi NOVATURO atstovai, kalbantys lietuvių, anglų ir (arba) rusų kalbomis, neretai jie moka ir kelionės šalies kalbą. Kai kuriuose kurortuose klientus aptarnauja NOVATURO užsienio partnerių atstovai, kalbantys rusų arba anglų kalbomis. Su NOVATURO atstovais galima susitikti viešbučiuose informacinių susitikimų metu arba, esant reikalui, skambinti mobiliuoju telefonu. Kai kuriuose kurortuose NOVATURO atstovų nėra, su jais turistai gali susisiekti telefonu. Daugelyje šalių atstovai trumposiomis žinutėmis nėra pasiekiami, todėl patariame skambinti telefonu. Atstovų pareiga yra pasitikti atvykusius turistus, išėjusius iš oro uosto atvykimo zonos (paprastai atstovai negali pasitikti bagažo atsiėmimo, keleivių atvykimo, pasų kontrolės zonose), palydėti iki autobusų, vežančių klientus į jų pasirinktus viešbučius, susitikimo su klientais viešbutyje metu suteikti būtiną informaciją apie valiutą, telefono skambučius, transportą, NOVATURO užsienio partnerių organizuojamas ekskursijas ir pan. Atstovai privalo informuoti klientus apie išvykimo iš viešbučio į oro uostą laiką ir, esant galimybei, palydėti iki oro uosto bei padėti užsiregistruoti skrydžiui į Lietuvą (dėl oro uosto tvarkos taisyklių paprastai atstovai gali palydėti tik iki keleivių registracijos punkto). Dažnai NOVATURO atstovams talkina užsienio partnerių darbuotojai, kalbantys angliškai ar kitomis kalbomis.

Ekskursijos, organizuotos turistinės kelionės ir pramogos

NOVATURO arba užsienio partnerių atstovai suteiks informaciją apie tai, kur ir kaip galima praleisti laisvalaikį poilsio vietoje. Ekskursijas užsienio šalyje organizuoja NOVATURO užsienio partneriai, jų kainas, programas, objektų lankymo eiliškumą taip pat nustato užsienio partneriai. Ekskursijos, turistinės kelionės ir pramogos organizuojamos kiekvieną savaitę beveik kasdien. Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog kai kurios ekskursijos, turistinės kelionės ir pramogos yra organizuojamos ne iš visų viešbučių ir kurortų. Taip pat gali būti, kad į ekskursijos išvykimo vietą gali tekti atvykti savarankiškai arba už pervežimą sumokėti papildomą priemoką. NOVATURO partnerių užsienio šalyje organizuojamų ekskursijų ir išvykų aprašymai yra kataloge ir NOVATURO interneto svetainėje www.novaturas.lt. Ekskursijos, turistinės kelionės ir pramogos aprašytos gana išsamiai ir tiksliai, tačiau naujausių pasikeitimų, atsiradusių išleidus katalogą, gali ir nebūti. Išsamią informaciją apie organizuojamas ekskursijas ir jų programas, tikslias kainas ir paslaugas, įskaičiuotas į kainą, suteikia NOVATURO ar užsienio partnerių atstovai atvykus į šalį. Dažnai ekskursijose yra numatomas minimalus keliautojų skaičius, kurį nustato užsienio partneriai. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta arba sujungta su kitais turistais ir vedama dviem kalbomis, arba pasiūlyta vykti į išvyką kita užsienio kalba. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių galima gauti iš NOVATURO ar NOVATURO užsienio partnerių atstovų.

Kita svarbi informacija

Sveikata, skiepai

Prieš vykstant į egzotiškas šalis patariama pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktinio skiepijimosi nuo užkrečiamųjų ligų. Skiepais rūpinasi ir už juos moka pats turistas. Papildomos informacijos apie skiepus, taip pat rekomendacijas dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujantiems į užsienio šalis, galite gauti http://www.who.int/countries/en/ arba paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ tel. (8 5) 230 0125, taip pat šios įstaigos interneto svetainėje www.ulac.lt, kurioje galite rasti ir rekomendacijas dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos keliaujantiems į užsienio šalis.

Taip pat patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinamojo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu, kitokiais mitybos įpročiais.

Turistas, turintis tam tikrų sveikatos sutrikimų, vykdamas į kelionę prisiima atsakomybę už savo sveikatą ir privalo pasirūpinti vartojamais medikamentais bei kitomis reikalingomis priemonėmis. Jeigu turistui dėl sveikatos būklės reikalingos specialios paslaugos ar sąlygos, turistas privalo apie tai iš anksto informuoti savo kelionių agentą ar kelionių organizatorių. Specialios paslaugos gali būti teikiamos tik esant tokiai galimybei.

Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite NOVATURO atstovą.

Medicininių išlaidų, neįvykusios kelionės rizikos draudimas

Vykstant į kelionę patariame turėti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.

Atidžiai skaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaityti už jį, ir laikysitės kitų Jūsų draudimo polise nurodytų sąlygų.

Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima visas pagrindines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.

Neįvykusios kelionės draudimu gali draustis tik vienas iš keliaujančiųjų asmenų, arba visi kartu keliaujantys turistai. Šiuo draudimu galima apsidrausti tiek atskirai, tiek kartu su įprastu medicininių išlaidų draudimu.

Daugiau informacijos apie neįvykusios kelionės rizikos draudimo sąlygas teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.

Papildomos paslaugos

Galimybė keisti kelionę (kelionės datą, trukmę, viešbutį ir/ar kambario tipą)

Turizmo paslaugų teikimo sutartis suteikia turistui galimybę, iki kelionės pradžios likus ne mažiau kaip 14 dienų, už papildomą mokestį, keisti kelionę (datą, trukmę, viešbutį ir/ar kambario tipą) (Sutarties 5 straipsnis). Kelionės keitimas galimas tik tuo atveju, jei tai yra įmanoma, t.y. galimos kitos datos/trukmės/viešbučiai, yra laisvų vietų ir pan. Kelionės keitimo mokestis negrąžinamas. Kelionės keitimo sąlygos netaikomos egzotinėms tolimųjų kraštų kelionėms (Tailandas ir kt.), slidinėjimo kelionėms, pažintinėms kelionėms autobusu ir lėktuvu. Keičiant kelionę, kelionės kaina perskaičiuojama pagal keitimo dieną galiojančias kainas ir sąlygas. Kelionės krypties ir sezono keisti negalima.

Tikslios informacijos apie šią paslaugą teiraukitės mūsų konsultantų arba ieškokite www.novaturas.lt.

Pretenzijos

Jeigu Jūs manote, kad kelionės sutartyje nurodytos paslaugos nesuteikiamos arba suteikiamos netinkamai, pretenzijos turi būti pareiškiamos NOVATURO atstovui kelionės metu (jam nesiėmus pretenzijų spręsti, turi būti pateikiamos vietoje raštu), nes vietoje galima greičiausiai išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Jeigu pretenzijos pareiškiamos kelionei pasibaigus, laiko išspręsti problemai jau nebebus. Jeigu kelionės metu nesklandumai neišsprendžiami, pretenzijas NOVATURUI galima pareikšti raštu per 15 darbo dienų nuo kelionės pabaigos. Kartu su pretenzija pateikite kelionės dokumentų ir turizmo paslaugų teikimo sutarties kopijas. Pretenzijas prašome siųsti adresu: A. Mickevičiaus g. 27, LT-44245 Kaunas, el. paštu: info@novaturas.lt.

NOVATURAS neprisiima atsakomybės dėl force majeure aplinkybių, kurių kelionės metu nebuvo galima išvengti. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į konkrečios kelionės aprašymą NOVATURO kataloge ir kainyne.

NOVATURAS gali apgyvendinti turistus kitame tos pačios arba aukštesnės kategorijos viešbutyje, jeigu anksčiau užsakytame apgyvendinti nebuvo galimybės. Tokiu atveju turistas negali reikalauti kompensacijos.

Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti, – Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka.

Jeigu, kilus teisiniam ginčui, prieš paskelbiant teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai, o teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies neteisingos, NOVATURAS pasilieka teisę Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.

Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono, fakso ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.

Nuorodos

Prieš išvykstant į kelionę, patariame atidžiai išstudijuoti Valstybinio turizmo departamento turistams skirtą informaciją interneto svetainėje www.tourism.lt (skyrelis „Naudinga informacija“).

Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite gauti paskambinę į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (prie LR vidaus reikalų ministerijos), tel. 8 5 2719305 ( www.pasienis.lt ).

Daug svarbios informacijos apie skrydį lėktuvu rasite turizmo paslaugų teikimo sutarties priede „Pagrindinės keleivių ir bagažo vežimo sąlygos“ (www.novaturas.lt).

Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, taip pat galite rasti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt.

SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose bei ieškokite jos interneto svetainėje www.novaturas.lt.

MŪSŲ REKVIZITAI:

AB „Novaturas“

Įmonės kodas 135567698

PVM mok. kodas LT 355676917

A. Mickevičiaus g. 27, LT-44245 Kaunas

www.novaturas.lt

Tel. 837 321264, el. paštas: info@novaturas.lt

Duomenys apie įmonę kaupiami ir saugomi Valstybės įmonės Registrų centro Juridinių asmenų registre.

SVARBŪS ADRESAI:

Egiptas

Lietuvos Respublikos ambasada Egipto Arabų Respublikoje, Jordanijos Hašimitų Karalystei, Sirijos Arabų Respublikai, Libano Respublikai, Kuveito valstybei, Jungtiniams Arabų Emyratams, Saudo Arabijos Karalystei ir Kataro valstybei
Adresas: 23 Muhammad Mazhar g., Zamalekas, Kairas

Telefonas: +20227366461

El. paštas: amb.eg@urm.lt; consul.egypt@urm.lt

Tinklapis: http://eg.mfa.lt

Jungtiniai Arabų Emyratai

LR ambasados Jungtiniuose arabų Emyratuose nėra. Konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos Respublikai atstovauja Vengrijos Respublikos ambasada:
Adresas: Al Khazna Tower, Abu Dabis POB 44450, JAE
Telefonas: +971-2-6766-190; Po 14:00, jei labai svarbu – mobilus +971-50-8117-835
Faksas: +971-2-6766-215
El.paštas: mission.abu@kum.hu

Tinklapis: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/AE/en/mainpage.htm

Ispanija (Tenerifė)

Lietuvos Respublikos ambasada Ispanijoje

Adresas: Pisuerga 5, 28002, Madridas

Telefonas: +34917022116; +34 91 31 020 75,; +34 91 702 21 18

El. paštas: amb.es@urm.lt; konsulinis.es1@urm.lt

Tinklapis: http://es.mfa.lt

Tunisas

Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos Tunise nėra.

LR konsulinės pagalbos klausimais atstovauja Lenkijos Respublikos ambasada Tunise

Adresas: Le Grand Boulevard de la Corniche, 2045 Les Berges du Lac II, Tunis

Telefonas: +21671196193, +21671196196;

Faksas: +216-71-196-203

El. paštas: tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tinklapis: tunis.polemb.net

Jordanija

Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos Jordanijoje nėra.

LR konsulinės pagalbos klausimais atstovauja Vengrijos ambasada Jordanijoje.

Adresas: 24, Hani Al-Akasheh Street, Abdoun, Amman

Telefonas: +96265934056, ne darbo metu: +962778425551

Faksas: 593-0836

El. paštas: mission.amm@mfa.gov.hu

Tinklapis: https://amman.mfa.gov.hu/eng

Izraelis

Lietuvos Respublikos ambasada Izraelyje

Adresas: Sason Hogi Tower, 12 Abba Hillel Silver St., Ramat Gan 5250606, ISRAEL

Telefonas: +97236958685

Faksas: +97236958691

El. paštas: amb.il@urm.lt

Tinklapis: http://il.mfa.lt

Atsiliepimai

Jūsų vertinimas
0.0 /5
Kambariai
0.0 /5
Paslaugos
0.0 /5
Švara
0.0 /5
Vieta
0.0 /5
Maitinimas
0.0 /5
Viso vertinimų: 0
Įvertinkite ir parašykite atsiliepimą
1 5
1 5
1 5
1 5
1 5
Rašyti atsiliepimą
Naudok el. pašte ar tinklaraštyje: