Skyprime

Perbraukta kaina reiškia reguliarią kelionės kainą, apskaičiuotą pagal kelionių organizatoriaus užsienio partnerių, oro vežėjų ir kitų paslaugų teikėjų paslaugų kainas. Aktyviais kelionių organizatoriaus veiksmais organizuojant bendradarbiavimą su užsienio partneriais bei pasirinktos verslo vykdymo strategijos dėka klientams galime pasiūlyti įsigyti paslaugas mažesnėmis kainomis.

Perbraukta kaina reiškia reguliarią kelionės kainą, apskaičiuotą pagal kelionių organizatoriaus užsienio partnerių, oro vežėjų ir kitų paslaugų teikėjų paslaugų kainas. Aktyviais kelionių organizatoriaus veiksmais organizuojant bendradarbiavimą su užsienio partneriais bei pasirinktos verslo vykdymo strategijos dėka klientams galime pasiūlyti įsigyti paslaugas mažesnėmis kainomis.
Pasirinkti datą ir kainą
Pagal pasirinktą datą pasiūlymų nerasta.
Keiskite paieškos sąlygas arba peržiūrėkite mūsų pasiūlymus kitoms datoms.
Išsami kelionės informacija
Apie Viešbutį
Vieta
- Atstumas iki smėlio - žvyro paplūdimio yra apie 400 m
- Atstumas iki kurorto centro yra apie 1 km (Budvos)
- Atstumas iki autobuso stotelės yra apie 150 m
- Atstumas iki oro uosto yra apie 23 km (Tivato)
Atvykimo ir išvykimo dieną autobusas neprivažiuoja prie viešbučio, svečiams reikia eiti pėsčiomis
Viešbutis
- Renovuota 2015 m.
- Viešbutį sudaro pagrindinis pastatas ir priestatas
- Kambarių skaičius – 43
- Pagrindinis restoranas
- Restoranas ant stogo
- Baras prie baseino (mokama)
- Bevielis internetas
- Gydytojo paslaugos 24 val./parą (pagal iškvietimą, mokama)
- Lagaminų saugojimo kambarys
- Automobilių stovėjimo aikštelė (mokama)
- Saulės terasa
- Baseinas (ant stogo)
- Gultai prie baseino
- Gultai paplūdimyje (mokama)
- Skėčiai nuo saulės prie baseino
- Skėčiai nuo saulės paplūdimyje (mokama)
- Viešbučio kategorija šalyje – 3*
Kambariai
Standartinis kambarys
- Kambario plotas apie 25 kv.m
- Dušas
- Tualetas
- Plaukų džiovintuvas
- Balkonas arba terasa
- Balkonas arba terasa (ne visuose kambariuose)
- Oro kondicionierius (vietinis)
- Televizorius
- Mini šaldytuvas
- Seifas
- Bevielis internetas
- Maksimalus apgyvendinimas – 3
Vaikams
- Lovelės kūdikiams (mokama)
Pastabos
- Maistas ir gėrimai viešbučio restoranuose, kavinėse ir baruose, išvardintuose viešbučio aprašyme, yra tiekiami viešbučio administracijos nustatyta tvarka ir yra mokami priklausomai nuo užsisakyto maitinimo tipo
- Kurorto mokesčiai mokami atvykus
- Viešbučio aprašyme pateikta informacija bei viešbučio teikiamų paslaugų sąrašas, laikas ir jų kainoraštis gali keistis
- Oficialus viešbučio tinklalapis: www.hotelskyprime.com
- Viešbučio interneto svetainėje pateiktą informaciją ruošia ir atnaujina viešbučio administracija. NOVATURAS neatsako už viešbučio interneto svetainėje patalpintą informaciją
Aprašymo tikslinimo istorija
Juodkalnija – Adrijos jūros pakrantės stebuklas
Dosjė
- Plotas – 14 026 kv. km (iš viso)
- Gyventojų skaičius – 622 400 (2015 m.)
- Sostinė – Podgorica
- Valiuta – euras
- Kalba – juodkalniečių
- Religija – stačiatikiai (didžioji dalis) ir musulmonai (apie 20 %)
Ką kalba istorija

Juodkalnijos istorija datuojama nuo IV a. prieš Kristų. Joje nuo seno gyveno ilyrų gentys, kurias I a. užgrobė romėnai. Vėliau, skirtingais laikotarpiais, šalies teritorijoje apsigyveno slavai, venecijiečiai, XV a. pabaigoje ji atiteko Osmanų imperijai.
Šiame krašte išgyventas ne vienas savarankiško valstybingumo laikotarpis: XI a. čia buvo viduramžių Duklios karalystė, XIV–XV a. – Zetos kunigaikštystė, nuo 1878 m. gyvavo Juodkalnijos kunigaikštystė, o 1910–1916 m. buvo karalystė.
1918 m. Juodkalnija prijungta prie Serbijos, o po Antrojo pasaulinio karo 45 metus įėjo į Jugoslavijos federacijos sudėtį.
1991 m., Balkanuose kilus pilietiniam karui, šalis dar kurį laiką liko prisijungusi prie Serbijos ir tik 2006 m. birželio 3 d. paskelbė nepriklausomybę.
Nacionalinė virtuvė

- Kacamak (polenta) – minkštas ir sotus kviečių, grikių, miežių ar kukurūzų miltų paplotėlis, patiekiamas su sūriu ir raugintu pienu. Šis patiekalas būdingas Balkanų šalims ir Turkijai. Juodkalnijoje jo siūloma beveik kiekviename nacionalinės virtuvės restorane, šioje šalyje gaminamas ir įdomus patiekalo variantas su bulvėmis.
- Cicvara – troškintas jaunos karvės pienas (kajmak) su miltais. Tai didelės energinės vertės patiekalas. Nors gamyba neatrodo intriguojančiai, jis yra labai malonaus skonio. Patiekiamas su virtomis bulvėmis ar rūgpieniu.
- Japraci – į lietuviškus balandėlius panašus patiekalas, kuriam gaminti naudojami vietos kopūstų šeimos daržovės rastan lapai, mėsa, ryžiai, įvairūs prieskoniai. Kitose Balkanų šalyse siūloma dar įvairesnių japraci variantų su paprikomis, troškiniu, plovu ir kt.
- Juodkalniečių ėriukas piene – mėsa verdama piene kartu su prieskoniais ir bulvėmis. Šiaurinėje Juodkalnijos dalyje jis laikomas labai svarbiu ir gaminamas ypatingomis progomis.
- Popeci iš Podgoricos – sūriu, kajmak arba pršuto kumpiu įdarytas veršienos kepsnys, kuris iškeptas dar gruzdinamas aliejuje. Toks gaminimo būdas leidžia mėgautis traškia patiekalo plutele ir minkštu įdaru.
Apgyvendinimo ypatumai

Vis didesnio populiarumo sulaukiantys Juodkalnijos kurortai pastaraisiais metais sparčiai plėtojami: čia statomi nauji viešbučiai, renovuojami seni atostogų kompleksai, gerinama kurortų infrastruktūra. Šios šalies viešbučiai kategorizuojami žvaigždutėmis, dažniausiai sutinkama trijų ir keturių žvaigždučių kategorijos apgyvendinimo įstaigų. Daugiau žvaigždučių turintys viešbučiai paprastai yra naujos statybos arba renovuoti ir arčiau jūros, o dviejų ar trijų žvaigždučių kategorijos viešbučiai gali būti senesnės statybos ir interjero, nedideli, siūlantys gana mažai paslaugų ir esantys toliau nuo jūros kranto ir paplūdimio. Kai kurie, ypač miesto centre įsikūrę viešbučiai, visai neturi arba turi nedidelę teritoriją, ne visuose yra lauko ar vidaus baseinai. Dauguma Juodkalnijos apgyvendinimo įstaigų siūlo pusryčius arba pusryčius ir vakarienę. Nedaug viešbučių galioja „viskas įskaičiuota“ maitinimo sistema. Visose šios šalies apgyvendinimo įstaigose siūlomos europietiškus standartus atitinkančios paslaugos. Čia labai populiaru apsistoti privačiuose apartamentuose, kurie taip pat klasifikuojami žvaigždutėmis.
Juodkalnijos paplūdimiai yra vieši, įėjimas į juos nemokamas. Paplūdimiuose už papildomą mokestį galima išsinuomoti gultus ir skėčius nuo saulės. Kai kurie viešbučiai, esantys šalia pakrantės, turi savo paplūdimio zoną, kuria gali naudotis tik konkretaus viešbučio svečiai, dažnai už gultus ir skėčius papildomai mokėti nereikia.
Pravartu prisiminti

Darbo laikas.Įprastas darbo laikas Juodkalnijoje trunka nuo 9 iki 21 val. Maisto ir kasdienių prekių parduotuvės darbą pradeda kiek anksčiau, 6 val. ryto, o duris užveria iki 21 val. Paštas ir bankų filialai klientus aptarnauja nuo 8 iki 20 val. Tiesa, vasarą turistų labiausiai lankomose vietose kai kurios prekyvietės veikia iki vidurnakčio, ilgiau dirba ir bankai.
Arbatpinigiai. Mokestis už aptarnavimą viešbučiuose ir restoranuose neįskaičiuojamas į sąskaitą, tad 10 proc. padėka už gerą aptarnavimą Juodkalnijoje būtų geras darbuotojų įvertinimas. Mažose prekyvietėse tikimasi, kad smulkią grąžą pirkėjas paliks.
Transportas. Juodkalnija yra maža šalis, tad viešint joje galima leistis į kelionę po skirtingus miestus ir kurortus. Tam praverčia reguliariai kursuojantys autobusai, jungiantys visus svarbiausius šalies taškus. Čia taip pat didelė automobilių nuomos pasiūla. Tačiau dėl vietinių vairavimo kultūros rekomenduojame gerai apgalvoti, ar norite savarankiškai vairuoti. Traukiniai galėtų būti smagi atrakcija, tačiau šio transporto tinklas Juodkalnijoje gana mažai išplėtotas.
Apribojimai. Nors Juodkalnija laikoma labai draugiška ir saugia šalimi, Kotore, Budvoje ar Sveti Stefane gausu elgetų ir kišenvagių, tad rankines ir kuprines žmonių lankomose vietose patariama itin saugoti.
Lauktuvėms.Bene geriausios lauktuvės iš Juodkalnijos – vietos maistas: sūris, alyvuogių aliejus, tradicinis vynas ir kt. Vietos amatininkų dirbiniai taip pat gali būti puiki dovana namiškiams ar draugams.
Pajuskite Juodkalniją

Juodkalnija alsuoja didinga gamta, tad vienas geriausių būdų ja mėgautis – leistis į žygius, aplankyti nacionalinius parkus ir įlankas, braidžioti smaragdinėmis pakrantėmis.
Juodkalnijos virtuvė yra tam tikras gretimų kraštų patiekalų mišinys, tačiau šalis ja didžiuojasi. 2014 m. net buvo nuspręsta visai užtrenkti duris greitojo maisto milžinui „McDonald’s“. Viešint čia tikrai verta paragauti vietos maisto.
Kone penkis kartus už Lietuvą mažesnė šalis turi 117 paplūdimių, kuriuos skalauja šilta Adrijos jūra. Maudynėms ir vandens sportui rekomenduojama skirti nemažai laiko.
Juodkalnijos istorija yra ilga ir įvairiaspalvė – tai liudija gausus paveldas, senoji architektūra ir miesteliai, kuriuose galima pasijusti, lyg nukeliavus į praeitį.
Tivatas
Tivatas įsikūręs pačiame Kotoro įlankos viduryje. Šis miestelis yra pats jauniausias Bokos regione, tačiau jis turistus itin traukia pramogų gausa. Kadangi čia veikia oro uostas ir šurmuliuoja prabangių jachtų savininkų pamėgtas Porto Montenegras, vasaros sezonas į kurortą privilioja išties daug poilsiautojų. Tarp vertų dėmesio vietos objektų – Gėlių sala (Ostrvo Cvijeća), autentiškas Gornja Lastvos kaimelis, Šv. Nikolo sala ir garsusis Plavi Horizonti paplūdimys. Kurorte vyksta ir svarbūs bei populiarūs kultūros renginiai, pavyzdžiui, Bocarskos olimpiada ir vasaros festivalis (Letnje Feste).
Puiki Tivato geografinė padėtis leidžia džiaugtis kone daugiausia saulėtų dienų iš visų regiono kurortų – čia vasara tęsiasi net 240 dienų per metus, o saulė šviečia lygiai pusę metų. Žiemos sezonas taip pat būna švelnus ir gana šiltas. Įlankoje driekiasi 17 paplūdimių, kurių bendras plotas siekia 31 kv. km. Trys jų – Plavi Horizonti, Almara, Kalardobas – už švarą ir tvarką įvertinti mėlynąja vėliava. Pakrantėje netrūksta barų, restoranų, jėgos aitvarų, burlenčių, baidarių nuomos punktų ir mokyklų bei vaikų žaidimų aikštelių. Šalia populiariausių paplūdimių, tokių kaip Plavi Horizonti, kuris laikomas bene geriausiu visoje Juodkalnijoje, poilsiautojams įrengta dušų. Šio kurorto pakrantėje veiklos ras povandeninės žūklės mėgėjai, paslaptingų urvų tyrinėtojai. Mėgstantiems naktinį gyvenimą ir vakarėlius patariama vykti į Tivato centrą. Kavinės bei barai gal ir neprilygsta Ibisos užeigoms, tačiau vietų pašėlti iki paryčių tikrai yra. Beje, smagių vakarėlių gerbėjus taip pat vilioja netoli esantys Donja Lastvos, Krašičio ir Seljanovo kurortai.

Bečičis
Nedidelio Bečičio kurorto pasididžiavimas – puikus paplūdimys Adrijos jūros pakrantėje. Įdomus faktas, kad prieš 70 metų ši 3 km ilgio smėlio pakrantė buvo pripažinta pačia geriausia Europoje. Nors vėliau jokių oficialių apdovanojimų pelnyti nepavyko, ir be jų Bečičį mėgsta tiek paprasti keliautojai, tiek pasaulinio lygio žvaigždžės, pavyzdžiui, Madonna ar Angelina Jolie. Kurorte ir net dalyje plataus paplūdimio įkurta nemažai puikių viešbučių, puikiai išplėtota vandens pramogų infrastruktūra, veikia barų, kavinių, suvenyrų ir kitų malonių smulkmenų parduotuvių. Labai ramaus poilsio čia verčiau nesitikėti. Bet ir aktyvaus poilsio mėgėjams Bečičis nėra pats geriausias pasirinkimas. Šis nedidelis ir jaukus kurortas geriausiai patenkins saulės vonias ir maudynes itin skaidriame vandenyje mėgstančių poilsiautojų lūkesčius. Visai netoli, vos už kelių kilometrų, daugiau pramogų atostogautojams siūlo Juodkalnijos pasididžiavimas – Budva, kuri iš Bečičio greitai pasiekiama pėsčiomis. Šis istorinis miestelis yra XV a. venecijiečių palikimas, kartais pavadinamas mažuoju Dubrovniku, nes taip pat turi tvirtovę, kuri laikoma miestu mieste. Bečičio paplūdimiuose pailsėję svečiai į Budvą gali nukeliauti ir ieškodami daugiau parduotuvių ar panorę pamatyti siautulingą naktinį Juodkalnijos gyvenimą.

Budva
Budva turistus traukia dėl dviejų skirtingų priežasčių – autentiško senamiesčio ir pašėlusio naktinio gyvenimo, kuriame karaliauja ritminga šokių muzika. Beje, net ir paplūdimius Budvoje bent kartą per metus okupuoja festivalių dalyviai, tad ramybės šiame kurorte geriau nė neieškoti. Šį miestą taip pat mėgsta turtingesni keliautojai iš Rusijos bei Ukrainos, tad čia galima išvysti itin prabangių automobilių ir dar ištaigingesnių jachtų. Pastarosios švartuojamos prie pat istorinio senamiesčio, įsikūrusio iškyšulyje. Budvos senamiestis – tarsi dar vienas miestas mieste, primenantis garsųjį Dubrovniką Kroatijoje. Nors jis stipriai nukentėjo nuo 1979 m. įvykusio žemės drebėjimo, vietiniai paveldą itin tiksliai atstatė, atiduodami duoklę venecijiečių palikimui, Renesanso epochai. Siauros gatvelės, net keturios bažnyčios, miesto muziejus, restoranai, barai ir suvenyrų parduotuvės čia viešinčius įtraukia ne vienai valandai. Ramiam poilsiui ir saulės vonioms pajūryje galima rinktis vieną iš 17-os Budvos paplūdimių, keturi jų (Queen of Montenegro, Sveti Toma, Time Out Beach, S&I Beach) įvertinti mėlynąja vėliava. Ne visur pakrantę dengia auksinis smėlis, bet prigulti ant pilko, šiek tiek akmenuoto paviršiaus irgi įmanoma. Norintiems daugiau patogumo siūloma išsinuomoti gultų ir skėčių. Garsiausias ir didžiausias Budvos paplūdimys Jaz nuo senamiesčio nutolęs apie porą kilometrų. Bendra pakrantės juosta šiame kurorte siekia 21 km. Muzika ir ritmas joje skamba ir dienomis, ir jau sutemus. Pačiame kurorte, pagrindinėje gatvėje, daugelis barų ir restoranų dirba iki 1 val. nakties, bet dalis tik tada ir atveria duris lankytojams. Sutemus gatvėse šurmuliuoja aktyvūs šių klubų klientų medžiotojai, siūlantys ir nemokamų gėrimų, šokėjos ir, žinoma, į Budvą atvykę poilsiautojai.

Ulcinj
Piečiausioje Juodkalnijos dalyje įsikūręs Ulcinis yra unikalus kurortas, persmelktas Rytų dvasios. Du trečdalius gyventojų sudaro musulmonai (dauguma jų – albanai), o vasarą paplūdimius užplūsta Albanijos ir Kosovo gyventojai. Tokio populiarumo priežastis ta, kad šių šalių religija ir kultūra panaši, bet poilsio infrastruktūra Juodkalnijoje kur kas geriau išplėtota nei kaimynėje Albanijoje. Ulcinyje daugybė rytietiškų simbolių: mečetės su elegantiškais minaretais, triukšmingi turgeliai, kebabų pardavėjai visame mieste ir prie Mažojo paplūdimio (Mala Plaža).
Kiek toliau nuo jūros ir senamiesčio Ulcinyje veikia kelios didesnės turgavietės. Labiausiai rekomenduojama aplankyti būtent šviežio maisto prekyvietę, drabužių ir įvairių smulkmenų prekybos dalis mažiau įdomi. Daugiausia liaupsių šiame kurorte sulaukia tos kavinės ir restoranai, kurie patiekia ne tik vietos daržovių, bet ir jūrų gėrybių, o kelios užeigos, pavyzdžiui, „Antigona“ ir „Teuta“, svečiams gali pasiūlyti dar ir puikią atsiveriančią panoramą.
Unikali Ulcinio architektūra – žavi, tačiau tikroji kurorto žvaigždė yra paplūdimiai, kurių bendras ilgis siekia net 18 km. Pačiame mieste yra Mažasis, o daugiausia žmonių pritraukia Didysis paplūdimys, įvertintas 6 mėlynosiomis vėliavomis. Didysis paplūdimys pakrante driekiasi beveik 13 km, jo plotis – 60 m. Vienu metu čia gali tilpti net 150 tūkst. žmonių. Paplūdimiai išsiskiria ne tik smulkiu smėliu, bet ir puikiu krantu, tad čia be didesnių pavojų gali maudytis ir vaikai. Šiame kurorte yra moterų paplūdimys, garsėjantis natūralių šaltinių gydomuoju vandeniu. Vyrams į jį eiti griežtai draudžiama. Paplūdimiuose gausu vandens pramogų, įrangos nuomos punktų, nardymo centrų. Būtent Ulcinio pakrantėse vanduo yra skaidriausias Juodkalnijoje. Jei kyla noras pasižvalgyti po apylinkes, siūloma sėsti į automobilį ir nuvykti prie itin skaidraus vandens Šaško ežero bei Bojanos upės žiočių. Šioje vietoje reikėtų elgtis apdairiai, nes kitoje upės ir nedidelės žiočių salos pusėje – jau Albanija.

Petrovacas
Nedidelis jaukus miestelis, kuriame dar romėnai statė sau poilsio vilas, dabar vilioja atostogauti šeimas. Puikūs vaizdai pakrantėje, apsuptoje senų pušų ir palmių, leidžia mėgautis ramybe. Čia – saugūs paplūdimiai, netriukšmingas naktinis gyvenimas ir įkandamos kainos. Yra ir istorijos paveldo. Įspūdingiausias miestelio statinys – venecijiečių XVI a. pastatytas fortas, kuris pagrindinį paplūdimį atskiria nuo Adrijos jūros. Tiesa, liepą ir rugpjūtį, kai suguža turistai, prasibrauti prie jūros įlankoje išties nelengva. Laimė, į pietus driekiasi dar du paplūdimiai, kuriuos nesunku pasiekti pėsčiomis. Arčiau plyti Lučičės pakrantė, apsupta kiparisų ir spalvingų oleandrų žiedų. Jūroje yra pažymėta vieta, iki kurios saugu maudytis ir mažiausiems poilsiautojams, tad šį paplūdimį itin mėgsta šeimos. Dar toliau yra 2,4 km ilgio Buljaricos paplūdimys. Tai beveik laukinis gamtos kampelis, todėl čia dažniau užsuka ramybės ieškantys poilsiautojai. Be to, nuo Petrovaco centro iki Buljaricos tereikia paėjėti apie 30 minučių, tad vaikams toloka. Pavargusiems nuo vaikščiojimo siūloma persėsti į kanojas ir palengva irkluojat apžiūrėti visai netoli kranto esančias dvi nedideles uolėtas salas. Vienos jų viršūnę puošia XVI a. pastatyta bažnytėlė. Beje, maršrutas šių salų link driekiasi virš pirmojo Juodkalnijoje povandeninio nacionalinio parko.

Cavtatas
Pavažiavę tik 15 km į pietus nuo Dubrovniko atrasite jaukų kelis tūkstančius gyventojų teturintį pakrantės miestelį – Cavtatą. Tai palyginti mažai turistų sulaukiantis kurortas, kuriame ramūs pušimis apaugę takai ir atokios žydro vandens įlankos privers pamiršti viską. Kaip ir daugelis kitų Kroatijos pakrantės miestelių, Cavtatas įsirėžęs tarp kalnų ir jūros. Gyvenvietė įkurta dar VI a. pr. Kr. Miestas priklausė graikams, vėliau romėnams, per VII a. karus buvo sunaikintas, o atstatytas tik viduramžiais. Dabartinis Cavtatas susiformavo Dubrovniko respublikos laikais – XV a. Dabar tai vienas gražiausių Kroatijos kurortų, puikiai užbaigiantis visos Dalmatijos pakrantės miestų ir miestelių eilę. Ramiame žvejų miestelyje rasite ir viduramžių senamiestį, ir palmėmis nusagstytą pakrantės promenadą, ir jaukių restoranėlių. Tai kurortas vertinantiems ramybę, jaukumą ir norintiems pajusti tikrą gamtos grožį. Kurorte rasite puikų nardymo centrą, galėsite žygiuoti į šalia esančius kalnus, mėgautis ramiais paplūdimiais, pušynais ir puikia jūrų gėrybių virtuve.

Mlinis
Tarp Dubrovniko ir Cavtato esantis Mlinio kurortas dar vadinamas Dubrovniko pakraščiu. 11 km nuo Dubrovniko nutolęs žalias Adrijos jūros kurortas pasižymi sekliomis krištolinio vandens įlankomis, užutėkiais ir jaukiomis pakrantėmis. Per Mlinį teka Zavrelje upė. Miestelyje yra keli parkai, vasarą skleidžiantys aromatingus žiedų kvapus, taip pat daug istorijos ir kultūros paveldo. Tai viena labiausiai išplėtotų turistinių zonų Dubrovniko regione. Labiausiai ji pritaikyta aktyvų laisvalaikį mėgstantiems atostogautojams. Sporto mėgėjai čia galės nardyti, čiuožti vandens slidėmis, važinėti vandens kateriais, buriuoti, sklandyti virš jūros, žaisti paplūdimio tinklinį, tenisą, važinėti dviračiais, žvejoti, žygiuoti į kalnus. Paplūdimyje vanduo skaidrus ir seklus, tad ši vieta puikiai tinka šeimoms su vaikais. Gero maisto bei linksmybių mėgėjams čia irgi nebus nuobodu. Mlinyje yra gerų restoranų, tavernų, kavinių ir naktinių klubų.
Srebrenas kartu su Mliniu sudaro tarsi vieną kurortą. Iš Srebreno centro iki Mlinio pėsčiomis nukaksite per 10–15 minučių. Vis dėlto Srebrene yra dar daugiau ilgų paplūdimių ir žydrų įlankų. Puikus Srebreno klimatas ir derlingos vietos jau nuo senų laikų traukė Dubrovniko turtuolius statytis vasaros rezidencijas, vilas ir pilis. Daug kas buvo sugriauta per Kroatijos karus, tačiau fantastiška gamta, žydros lagūnos ir puikus klimatas žmones paskatino grįžti. Dabar tai ramus Kroatijos kurortas, apsuptas kalnų ir žydros jūros. Čia taip pat daug vandens sporto pramogų ir žygių takų į kalnus. Linksmybių mėgėjams Srebrene gal ir nebus daug pasirinkimo, tačiau nepamirškite, kad visai netoli pats Dubrovnikas.

Bijela
Pramonės miestas ir uostas, įsikūręs nuostabioje vietoje – Kotoro įlankoje, kurią skalauja Adrijos jūra. Juodkalnija daugelio vadinama Balkanų perlu, o Kotoro įlankoje įsikūrusi Bijela nepaliks abejingų. Mieste galima išsinuomoti jaukiai įrengtų apartamentų, iš kurių atsivers nuostabūs vaizdai į kalnus ir įlanką. Iš Bijelos lengva nukeliauti į unikalią dirbtinę uolienų salą Lady of Rocks, esančią Perasto pakrantėje. Kita lankytina vieta – natūraliai susiformavusi Šv. Jurgio sala, kurioje dar XII a. įsikūrė Šv. Jurgio benediktinų vienuolynas. Turistus vilioja ir Verige paplūdimys su gausybe barų ir restoranų. Ilsintis juose galima gėrėtis nuostabia kalnų panorama. Paplūdimys akmenuotas, tačiau yra ir smėlėtų ruožų. Poilsiautojų patogumui paplūdimyje galima šokinėti į vandenį nuo lieptelių bei molų, kurių čia netrūksta. Norintiems pasigrožėti žydrąja įlanka siūloma leistis į kelionę mažais laiveliais. Iš Bijelos paprasta nukeliauti į žymiuosius kurortus Budvą (45 km) ir Dubrovniką (60 km).

Herceg Novis
Verčiamasi daugiausia turizmu. Veikia jūros purvo gydyklos, mineralinių versmių sanatorijos, pakrantėse driekiasi paplūdimiai. Herceg Novis turi turtingą architektūrą. Svarbiausi miesto objektai yra Forte Mare tvirtovė, pastatyta Bosnijos karaliaus Tvrtko I 1382 m., XIX a. austrų pastatytas laikrodžio bokštas, turkų statytas Kanli bokštas, serbų Šv. Nikolajaus cerkvė bei Belavistos aikštė.Miesto istorija prasideda 1382 m., kuomet pastatyta tvirtovė. Valdant bosniams miestas išsiplėtė. 1482 m. miestą užkariavo osmanai ir išlaikė savo valdžioje iki 1687 m. Trumpam (1538–1539 m.) miestą buvo užėmę ispanai. Vėliau miestas (tada vadintas Kastelnuovu) buvo Venecijos Albanijos dalimi.

Kotoras
Kotoras – jaukus Adrijos jūros pakrantės miestelis, įsikūręs dviejų didžiulių kalnų masyvų – Lovčeno nacionalinio parko ir Orjeno nacionalinio parko – apglėbtoje ir Juodkalnijos arba piečiausiu Europos fjordu vadinamoje Kotoro įlankoje. Miestelis, žinomas dar nuo Romos respublikos laikų, didžiuojasi įstabiu kraštovaizdžiu ir Venecietiškos architektūros palikimu. Uostas garsėja puikiai išsilaikiusiu, viduramžius menančiu senamiesčiu, supamu 4,5 km ilgio venecijiečių statytos gynybinės sienos ir 1979 m. įtrauktu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kotoras kelionių žurnalo „Lonely Planet“ buvo paskelbtas gražiausiu 2016 m. kelionės miestu. Vienas žymiausių lankytinų objektų – romaninio stiliaus Šv. Trifono katedra, pastatyta 1666 m. ir atstatyta po 1667 m. Juodkalniją supurčiusio žemės drebėjimo. Kiti lankyti objektai: miesto siena, šv. Luko bažnyčia, centrinis turgus, kačių muziejus. Miestelyje taip pat gausu jaukių parduotuvėlių, kepyklėlių, antikvarinių dirbinių prekyviečių.
Sveti Stefanas
Sveti Stefanas – tai mažas ir jaukus miestelis, tikras Juodkalnijos pasididžiavimas. Šis senas ir daug matęs kurortas įsikūręs nedidelėje Adrijos jūros salelėje, kuri atoslūgio metu virsta pusiasaliu. Dabar ši nerija tarp salos ir sausumos nebėra užliejama, tad Sveti Stefaną lengvai gali aplankyti kiekvienas. Sala yra 12,400 m2 ploto, o pakrantė tęsiasi apie 2 kilometrus. Čia galima rasti nuostabius Sveti Stefano, Miločerio ir Karalienės paplūdimius. Sveti Stefane kadaise gyveno vos 12 žvejų šeimų, vėliau gyventojų skaičius išaugo iki 400. XX a. vid. visi gyventojai buvo iškeldinti ir sala tapo ypatingu, prabanga dvelkiančiu kurortu, kurį pamėgo viso pasaulio garsenybės. Architektūrą miestelyje bandyta išsaugoti, bet pastatų viduje dabar – super modernūs ir prabangūs apartamentai. Sveti Stefanas iki šių dienų yra išlaikęs savitumą, kuris sužavi kiekvieną. Čia vyrauja magiška atmosfera, kur susipina nepakartojamas gamtos grožis, mažytės salelės jaukumas ir saldi prabanga. Visa tai sudaro puikias sąlygas praleisti laiką romantiškai ir solidžiai. Sveti Stefanas – tai idealus pasirinkimas medaus mėnesiui!
Juodkalnija – kalnų supamas gamtos ir istorijos lobis
Juodkalnija yra vienas seniausių Europos kraštų ir kartu dar labai jauna valstybė, nepriklausomybę paskelbusi tik 2006 m. Įsispraudusi tarp Europos ir Azijos, Balkanų pusiasalyje, ši šalis vilioja įspūdinga gamta, į Adrijos jūrą besileidžiančiais didingais kalnais, gausiu istorijos paveldu ir svetingumu.
Rodyti daugiau
Juodkalnija, rodos, surinko visa, kas pasaulyje įspūdingiausia. Čia gausu Adrijos jūros skalaujamų paplūdimių, panašių į juosiančius Kroatiją, šalies kalnų viršūnės aštrios lyg Šveicarijoje, o plytintys kanjonai primena Koloradą. Istoriniai rūmai alsuoja Venecijos dvasia, o miesteliai seni kaip Graikijoje. Visa tai susipina į unikalų Juodkalnijos gamtos ir istorijos lobyną, kuris telpa į vos penktadaliui Lietuvos prilygstančią šios valstybės teritoriją.
Juodkalnijos gamta įspūdinga ir turtinga – tai kalnuota ir miškinga šalis. Joje įkurti penki nacionaliniai parkai, o gausiausiai lankomas yra prie didžiausio šalyje Škoderio ežero. Adrijos jūros skalaujamoje 294 km pakrantėje įrengta net 117 puikių paplūdimių. Ilgiausias jų Ulcinio kurorte driekiasi net 13 km. Toliau nuo jūros stūkso Dinarų kalnynas. Aukščiausia viršūnė – Albanijos pasienyje esanti Zla Kolata – išstypusi 2 534 m.
Sostinė Podgorica įsikūrusi giliau šalyje, toliau nuo jūros. Tai svarbiausias Juodkalnijos pramonės miestas, kuriame veikia ir tarptautinis oro uostas. Antras šalies oro uostas yra arčiau jūros, prie Tivato kurorto. Kalnuotame ir miškingame krašte žemės ūkiui plėtotis galimybių mažai, tad šalies ekonomikoje svarbų vaidmenį atlieka pramonė ir turizmas. Turistai labiausiai mėgsta Adrijos jūros pakrantės miestelius ir Kotoro įlanką, vadinamą tiesiog Boka, – piečiausią Europos fjordą, giliai įsirėžusį į šalies kalnus. Iš mirguliuojančio vandens kyšantys kalnai atrodo romantiškai ir net šiek tiek dramatiškai. Puikūs vaizdai Juodkalnijos miesteliuose atsiveria ir vakarais, kai gatvėse sužiba žibintai ir prasideda aktyvus naktinis gyvenimas.
Ilga ir permaininga istorija paliko įvairaus paveldo: senų kaimų, turtingų senamiesčių, bažnyčių ir cerkvių, rūmų ir didingų pastatų, menančių tai vieną, tai kitą krašto gyvenimo etapą. Istorija neatsiejama nuo šalių kaimynių, tad nenustebkite, jei kai kuriuose Juodkalnijos kurortuose išgirsite apibūdinimą „mažasis Dubrovnikas“. Su šiuo kaimynystėje esančiu istoriniu Kroatijos miestu neretai lyginamas Kotoras ir Budva.
Juodkalnijoje išliko ne tik daug istorinių paminklų, bet ir savi papročiai, kultūra – vietiniai itin garsėja svetingumu. Šalies virtuvė paveikta viso regiono kultūros, tačiau kartu ji ir savita. Paragaukite kacamak – minkštų ir sočių paplotėlių, patiekiamų su sūriu ir raugintu pienu, rūkyto pršut kumpio ar piene virto juodkalnietiško ėriuko. Čia rasite daug žuvų, jūrų gėrybių, sočių avienos ir kiaulienos patiekalų, platų sūrių pasirinkimą. Šalyje populiarus vietos vynas, alus ir, žinoma, visame regione paplitusi rakija. Kainos Juodkalnijoje, palyginti su Europoje vyraujančiomis, tikrai priimtinos, o šalies valiuta – euras.
Juodkalnija turistams pramogų siūlo beveik ištisus metus. Norint pažinti šalį, keliauti ir daug judėti, geriausia atvykti gegužę, birželį ir rugsėjį ar spalį, kai gausu saulės ir oro temperatūra viršija 20 laipsnių šilumos. Tiesa, šiuo laikotarpiu gali pasitaikyti ir lietingų dienų. Daugiausia poilsiautojų į šalį suguža liepą ir rugpjūtį, per patį atostogų piką. Šiuo metu šalyje sausa, temperatūra dieną perkopia 30 laipsnių šilumos, tad oras puikiai tinka ilsėtis paplūdimyje prie Adrijos jūros. Tačiau žygiuoti pėsčiųjų takais ir tyrinėti miestus šiuo laiku patariama tik rytais ar pavakare, kai karštis atslūgsta. Žiemą daugelis pakrantės kavinių užveria duris, tačiau tuomet kalnai laukia slidinėjimo entuziastų.
Saulė Juodkalnijoje šviečia apie 240 dienų per metus. Maudytis jūroje palankios vidutiniškai 180 dienų. Vidutinė vandens temperatūra vasarą panaši kaip ir oro – siekia apie 27 laipsnius šilumos. Kadangi Juodkalnija nėra didelė šalis, iš bet kurio kurorto patogu nuvykti ir pasižvalgyti po gretimus miestus, aplankyti nacionalinius parkus. Patogu net trumpam užsukti į kaimynę Kroatiją.
Suskleisti
Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti.
Kotoro miestas ir įlanka

Kelionių žurnalas „Lonely Planet“ geriausių miestų sąraše „Best in Travel City 2016“ senąjį Viduržemio jūros uostamiestį Kotorą paskelbė gražiausiu kelionės miestu. Ir išties pelnytai. Prie Adrijos jūros, šalia Kotoro įlankos (Boka Kotorska, dažnai dar vadinama tiesiog Boka), įsikūręs Juodkalnijos miestas žinomas jau nuo Romos imperijos laikų ir keliautojus vilioja nuostabiu kraštovaizdžiu, kerinčiu senamiesčiu. Boka yra piečiausias fjordas Europoje, giliai įsirėžęs tarp Orjeno (1 895 m) ir Lovčeno (1 749 m) kalnų. Ši įlanka keliaujantiems atveria tobulą peizažą, laikomą vienu gražiausių Europoje. Mėlynas vanduo, pakrantėse boluojančios jachtos ir stūksantys kalnai priverčia stabtelėti ir dieną, ir naktį, kai miestas apšviečiamas. Laike tarsi sustingusį Kotoro miestą supa ankstyvuosius viduramžius menanti venecijiečių pastatyta gynybinė siena, o senamiestį raižo siaurų gatvelių labirintas, vis išvedantis į vieną iš kelių aikščių ir bažnyčių. Senamiestis ne sykį nukentėjo nuo žemės drebėjimų, tačiau buvo atstatytas, renovuotas, o nuo 1979 m. yra saugomas UNESCO. Vaikščiojant čia lengva pasijusti lyg patekus į viduramžius, baroko epochą ar tuos laikus, kai jūrų pakrantėse karaliavo piratai. Visame mieste gausu jaukių kavinių, parduotuvėlių, kepyklėlių, antikvarinių dirbinių prekyviečių, muziejų. Pamirškite restoranus – Kotoro unikalumą geriausiai pajusite šviežio maisto turguose ir mažose vietinių parduotuvėse. Įspūdingai miestas atsiveria tiek nuo aukštai iškilusios Šv. Jono tvirtovės, kuri pasiekiama tik įveikus 1 350 laiptelių, tiek žvelgiant į viršų iš valties, plaukiojant Kotoro įlanka.
Perastas

Romantiškasis Perastas įsikūręs Šv. Elijo kalno (873 m) papėdėje, du įlankos užutėkius skiriančiame kyšulyje, dar mena senus laikus, kai buvo turtingas ir galingas. Šis miestelis yra vienas prabangiausių Juodkalnijoje, traukiantis garsiausius pasaulio žmones. Peraste yra tik viena pagrindinė gatvė, bet pasižvalgyti ir pabūti čia turistus vilioja kraštovaizdis ir tikras istorijos lobynas: išlikusios net 16 bažnyčių, 17 baroko stiliaus rūmų, 9 gynybiniai bokštai. Per visą istoriją užkariauti Perastą norėjo daug kas: Bizantijos imperija, venecijiečiai, vengrai, prancūzai, austrai. Ir visi paliko savo pėdsakų. Dalį senųjų pastatų dar kruopščiai apsivijusios bugenvilijos ir laukiniai figmedžiai, kitus jau atgaivino renovacijos banga. Iš miestelio atsiveria nuostabus kalnų įrėmintos įlankos ir dviejų šalia Perasto kranto esančių salų paveikslas. Mažesnioji Šv. Jurgio sala glaudžia benediktinų vienuolyną. Didesnioji – XV a. vietos žvejų padaryta Uolų Dievo Motinos sala, kurioje 1630 m. iškilo ir keliautojų labai pamėgta to paties pavadinimo koplyčia ir muziejus.
Sveti Stefanas

Nedidelės Sveti Stefano salos, Kotoro įlankoje įsispraudusios tarp Budvos ir Petrovaco kurortų, vaizdas dažnai puošia turistams skirtas Juodkalnijos atvirutes ar kelionių katalogus. XV a. gynybai naudota sala šiandien tapo prabangiu ir madingu kurortu, kuriame mėgsta poilsiauti visas būrys garsių kino, meno pasaulio asmenybių. Čia glaudžiai viena prie kitos šliejasi senojo stiliaus terakotos stogų vilos, kotedžai, viešbučiai. Viduramžius mena dar išlikusios pabūklų angos ir patrankos. Salą su žemynu jungia smėlio molas, kuris pakrantę dalija į du nuostabius smėlio paplūdimius, puikiai tinkančius ramiam poilsiui ar vandens pramogoms. Tokios prie žemyno tarsi pririštos salos vadinamos „tombolo“ ir yra gana retos. Krante šlaitu į įlanką leidžiasi ir to paties pavadinimo senas žvejų kaimas, jaukiai išraižytas vingiuotų siaurų gatvelių, puošiamas aikščių su bažnyčiomis ir Viduržemio jūros stiliaus namų bei vilų. Itin gražu čia ir sutemus, kai sala ir visas miestelis pasidabina jaukiomis šviesomis.
Lipos urvas

Vos už 5 km nuo Cetinės senamiesčio esantis pirmasis keliautojams atviras karstinis urvas lankytojams suteikia išskirtinę galimybę iš arti pamatyti magišką požeminį pasaulį. Gamtos suformuotos požeminės salės ir koridoriai čia tęsiasi net apie 2,5 km. Tyvuliuojantys ežerėliai, čiurlenantys upeliai ir šaltiniai kartu su stalagmitų ornamentais ir dirbtine šviesa urvui suteikia spalvų, ryškumo ir spindesio. Lipos urvo grožis rašytiniuose šaltiniuose minimas jau IX a., nors greta esančio Lipa Dobrskos kaimo gyventojai, kaip spėjama, jį buvo atradę dar anksčiau. Vietiniai gali papasakoti ne vieną iš kartos į kartą perduodamą istoriją ar mitą, susijusį su šiuo urvu. Jį vertino net karalius Nikolas I. Turistams ir keliautojams urvas atvertas tik 2015 m. ir labai greitai tapo viena lankomiausių vietų Juodkalnijoje. Šiuo metu tai yra vienintelis tokio tipo urvas šalyje.
Škoderio ežero nacionalinis parkas

Daugiau nei du trečdaliai didžiausio Balkanuose Škoderio ežero, kurio forma šiek tiek primena delfiną, tyvuliuoja Juodkalnijoje, o kita dalis – Albanijos teritorijoje. Šio ežero plotas, priklausomai nuo metų laiko, siekia nuo 370 iki 550 kv. m. Jis yra tapęs didžiausiais pelkinių paukščių namais Europoje, kur prieglobstį randa daugiau nei 250 rūšių paukščių, įskaitant ir ketvirtadalį visos nykštukinių kormoranų populiacijos pasaulyje. Po vandeniu gyvena dar pusšimčio rūšių žuvų, ypač daug karpių, ungurių ir aukšlių. Aplink šį ežerą taip pat sutinkama įvairių gyvūnų: parke gausu lapių, vilkų, žebenkščių, ūdrų ir kitų žinduolių. Maždaug 400 kv. m šio ežero ir aplink esančioje teritorijoje 1983 m. įkurtas nacionalinis parkas. Keliautojams šis parkas gali būti puiki visos dienos pramoga. Statūs kalnai, juose pasislėpę kaimeliai, istorinės bažnyčios, lelijų žiedais viliojantis skaidrus ežeras paliks neišdildomų įspūdžių. Tai puiki vieta mėgstantiems žygius: čia įrengta apie 10 pėsčiųjų takų, kuriais pasiekiami istoriniai kaimai, urvai, kriokliai, natūralūs gamtos baseinai, pavienės sodybos ir medaus ūkiai. Taip pat įrengta dviračių ir kalnų dviračių takų. Škoderio ežeras lengvai pasiekiamas iš daugelio pajūrio kurortų.
Dubrovnikas

Viešint Juodkalnijoje yra puiki proga apsilankyti ir visai šalia, piečiausioje Kroatijos dalyje, plytinčiame istoriniame Dubrovnike. UNESCO saugomas miestas, įkurtas dar VII a., yra vienas gražiausių ir daugiausia turistų pritraukiančių Kroatijoje, kerintis didinga istorija ir paveldu. Nepriklausomai nuo to, Dubrovnike lankysitės pirmą ar jau dešimtą kartą, senamiestis ir jį juosianti viduramžių baltojo akmens gynybinė siena visada paliks neišdildomų įspūdžių ir kels pagarbą šio miesto istorijai. Gynybinė siena – bene garsiausias Dubrovniko objektas, maždaug iš 25 m aukščio leidžiantis gerai apžiūrėti marmurines gatves, barokinius statinius, taip pat pasigėrėti mirguliuojančia Adrijos jūra. Sieną sudaro sudėtinga bokštų, bastionų ir fortų sistema, besitęsianti beveik 2 km. Nors 1991 m., per Kroatijos nepriklausomybės karą, miestas buvo smarkiai apšaudytas, šalis greitai jį atstatė ir vėl ėmė kviesti keliautojus. Įspūdingi senieji vienuolynai, muziejai, aikštės ir bažnyčios, gatvėse prekiaujantys vietiniai ir amatininkai padeda pajusti miestiečių gyvenimo ritmą ir papročius, o modernus funikulierius, užkeliantis 405 m aukštyn į Srdj kalno viršūnę, prieš akis atveria visą puikiai derančių miesto ir jūros panoramą. Dubrovniką nuo pagrindinių Juodkalnijos kurortų skiria vos apie 100 km. Į tokią išvyką būtina pasiimti asmens dokumentą.
Ekskursijos
Parsivežkite iš atostogų nepamirštamų įspūdžių.
Atraskite Juodkalniją

- Visa diena
- Pažintinė
Iš arti susipažinsite su Juodkalnija, kontrastų kupina šalimi, audringa jos istorija ir nepamirštamais gamtos stebuklais. Aplankysite pakrantėje įsikūrusio Kotoro senamiestį. Viduržemio jūros uosto senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą, o miestas garsėja giliomis žvejų ir jūreivystės tradicijomis. Trumpai atsikvėpę, Lovčeno kalno serpantinais keliausite į Juodkalnijos širdį. Kelionė tikrai neprailgs – iš daugiau nei 1 000 metrų aukščio atsiversianti Kotoro įlankos panorama nepaliks abejingų. Trumpam stabtelsite Bukovicoje, kaimelyje, kuriame įsikūręs ir seniausias juodkalniečių restoranas. Jame galėsite paragauti žymiojo, ypatingai rūkyto kumpio pršut, namie spausto njeguski sūrio ir atsigaivinti taure naminio medaus vyno. Vėliau laukia kelionė į Lipskos urvą. Šis urvas yra vienas seniausiai egzistuojančių urvų visoje Juodkalnijoje. Čia ne tik pamatysite visą požemių grožį, bet ir patirsite nepaprastų nuotykių. Ilgu tuneliu nusileisite į požeminį pasaulį. Perėję Nagush salę panirsite į tamsą, bet pamatysite pačius gražiausius stalaktitus. Lyjant lietui, viename urvo vandens baseinų galima stebėti šniokščiantį krioklį. Į viešbutį grįšite grožėdamiesi kvapą gniaužiančia pietine Juodkalnijos pakrante.
Pasiimti: patogią avalynę, fotoaparatą, šiltų drabužių, vandens, galvos apdangalą.
Data: suderinama atvykus
Škoderio ežeras

- Visa diena
- Poilsinė
Škoderio ežeras – didžiausias Balkanų pusiasalio vandens telkinys. Ežeras dėl itin turtingos augmenijos ir gyvūnų įvairovės įtrauktas į UNESCO nacionalinio paveldo sąrašą. Kol jūsų laivas skros ežero bangas, galėsite grožėtis daugybe įspūdingų salų ir įlankų. Prisišvartuosite privačiame paplūdimyje (poilsiavietėje). Ypatingoje aplinkoje bus patiektos ežere sugautos žuvys. Papietavę galėsite pasidžiaugti saulės voniomis ir išsimaudyti. Laivu grįšite į tą pačią vietą, iš kurios išplaukėte.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, rankšluostį, maudymosi kostiumą.
Data: suderinama atvykus
Pažintis su Albanija

- Visa diena
- Pažintinė
Susipažinkite su šalimi, kuri tik atsiveria pasauliui! Bent dalį jos mįslės įminkite vos atvykę – mažuose pasienio kaimeliuose gyvena tikrieji albanai. Tai šalis, kuriai pavyko išsaugoti patriarchalinį gyvenimo būdą, unikalią architektūrą ir, žinoma, savitą kultūrą. Kad jau pasiekėte Albaniją, praneš musulmonų kaimus supančios alyvmedžių giraitės ir Bojanos upė, žyminti natūralią Juodkalnijos ir Albanijos sieną. Čia pat, pasienyje, atsiveria daugybės istorijų apipinto Škoderio miesto vaizdai. Jame ir pradėsite pažintį su Albanija. Atvykę į Škoderį paragausite žymiojo albanų konjako (Skenderbeu), aplankysite didžiausią Balkanuose Šv. Stepono katedrą (1858 m.). Taip pat jūsų laukia didžiausia šalyje – Ebu Beker – mečetė. Po ekskursijos bus šiek tiek laisvo laiko pasivaikščioti, o atsikvėpę vėl leisitės į kelią. Kitas kelionės tikslas – Ulcinis. Juodkalnijos pietuose įsikūrusiame pajūrio mieste viduramžiais glausdavosi piratai. Be to, kai kurių istorikų teigimu, rašytojas Miguelis de Cervantesas didžiąją dalį savo šedevro „Don Kichotas“ parašė būtent Ulcinyje, kuriame buvo kalinamas. Vėliau spalvingąja pakrante grįšite į viešbučius.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, pasą.
Data: suderinama atvykus
Adrijos perlas

- Pusė dienos
- Pažintinė
Saulėtoje Adrijos pakrantėje slepiasi daug mažų įlankų, tačiau labiausiai turistus masinantis Adrijos jūros perlas - Kotoro įlanka. Tivato miestelyje pasivaikščiosite po uostą vadinamą „Porto Montenegro“ kuris dabar mažai kuo skiriasi nuo Monako. Iš Tivato plauksime laiveliu aplankyti Uolų Dievo motinos salelę. Pasak legendos šią salą sukrovę jūreiviai. Toliau Jūsų laukia pažintis su viduramžiais statytu Perasto miesteliu, kuris tarsi atskeltas Venecijos gabalėlis prikabintas aukštuose Juodkalnijos kalnuose. Aplankysite pakrantėje įsikūrusio Kotoro senamiestį. Viduržemio jūros uosto senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę.
Data: suderinama atvykus
Juodkalnijos kanjonai

- Viena diena
- Pažintinė
Taros upės kanjonas, vienas iš įspūdingiausių Europos kanjonų, kurį suformavo erozijos procesai. Kanjono gylis siekia iki 1300 m. Taros upės kanjonas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio gamtos paveldo sąrašą. Kanjonas plyti Juodkalnijos šiaurinėje dalyje, Durmitoro nacionalinio parko ribose. Šis parkas driekiasi kalnuotoje vietovėje tarp trijų upių, suformavusių vaizdingus kanjonus. Tad nenuostabu, kad Durmitoro nacionalinis parkas vilioja gamtos ir vaizdingų vietovių mėgėjus. Be Taros upės kanjono, čia galima aplankyti ledyninės kilmės ežerą – vietinių vadinamą „Juoduoju“ir nacionalinį parką Biogradska Gora.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę.
Data: suderinama atvykus
Iškyla laivu

- Viena diena
- Poilsinė
Saulėtoje Adrijos pakrantėje slepiasi daug mažų įlankų, bet inkarą turėtumėte nuleisti itin romantiškoje Kotoro įlankos dalyje. Būtent čia prasidės laimingos mūsų vasaros vakarėlis dideliems ir mažiems: baltas saulėtas paplūdimys, gaivus šešėlis po medžiais, jūrų gėrybių pietūs su traškia žuvimi, puikus vietos vynas, rami muzika ir dainos, tinginiavimas, daugybė pramogų ir žaidimų. Trumpas poilsis pakrantėje, saulės vonios, gaivios maudynės. Jei norėsite – pasivaikščiojimas po salą ir, galiausiai, romantiška kelionė atgal.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, rankšluostį, maudymosi kostiumą.
Data: suderinama atvykus
Naujausią informaciją apie vykdomas ekskursijas suteiks „Novaturo“ atstovai kryptyse informacinių susitikimų metu.
Apie Viešbutį
Vieta
- Atstumas iki smėlio - žvyro paplūdimio yra apie 400 m
- Atstumas iki kurorto centro yra apie 1 km (Budvos)
- Atstumas iki autobuso stotelės yra apie 150 m
- Atstumas iki oro uosto yra apie 23 km (Tivato)
Atvykimo ir išvykimo dieną autobusas neprivažiuoja prie viešbučio, svečiams reikia eiti pėsčiomis
Viešbutis
- Renovuota 2015 m.
- Viešbutį sudaro pagrindinis pastatas ir priestatas
- Kambarių skaičius – 43
- Pagrindinis restoranas
- Restoranas ant stogo
- Baras prie baseino (mokama)
- Bevielis internetas
- Gydytojo paslaugos 24 val./parą (pagal iškvietimą, mokama)
- Lagaminų saugojimo kambarys
- Automobilių stovėjimo aikštelė (mokama)
- Saulės terasa
- Baseinas (ant stogo)
- Gultai prie baseino
- Gultai paplūdimyje (mokama)
- Skėčiai nuo saulės prie baseino
- Skėčiai nuo saulės paplūdimyje (mokama)
- Viešbučio kategorija šalyje – 3*
Kambariai
Standartinis kambarys
- Kambario plotas apie 25 kv.m
- Dušas
- Tualetas
- Plaukų džiovintuvas
- Balkonas arba terasa
- Balkonas arba terasa (ne visuose kambariuose)
- Oro kondicionierius (vietinis)
- Televizorius
- Mini šaldytuvas
- Seifas
- Bevielis internetas
- Maksimalus apgyvendinimas – 3
Vaikams
- Lovelės kūdikiams (mokama)
Pastabos
- Maistas ir gėrimai viešbučio restoranuose, kavinėse ir baruose, išvardintuose viešbučio aprašyme, yra tiekiami viešbučio administracijos nustatyta tvarka ir yra mokami priklausomai nuo užsisakyto maitinimo tipo
- Kurorto mokesčiai mokami atvykus
- Viešbučio aprašyme pateikta informacija bei viešbučio teikiamų paslaugų sąrašas, laikas ir jų kainoraštis gali keistis
- Oficialus viešbučio tinklalapis: www.hotelskyprime.com
- Viešbučio interneto svetainėje pateiktą informaciją ruošia ir atnaujina viešbučio administracija. NOVATURAS neatsako už viešbučio interneto svetainėje patalpintą informaciją
Aprašymo tikslinimo istorija
Juodkalnija – Adrijos jūros pakrantės stebuklas
Dosjė
- Plotas – 14 026 kv. km (iš viso)
- Gyventojų skaičius – 622 400 (2015 m.)
- Sostinė – Podgorica
- Valiuta – euras
- Kalba – juodkalniečių
- Religija – stačiatikiai (didžioji dalis) ir musulmonai (apie 20 %)
Ką kalba istorija

Juodkalnijos istorija datuojama nuo IV a. prieš Kristų. Joje nuo seno gyveno ilyrų gentys, kurias I a. užgrobė romėnai. Vėliau, skirtingais laikotarpiais, šalies teritorijoje apsigyveno slavai, venecijiečiai, XV a. pabaigoje ji atiteko Osmanų imperijai.
Šiame krašte išgyventas ne vienas savarankiško valstybingumo laikotarpis: XI a. čia buvo viduramžių Duklios karalystė, XIV–XV a. – Zetos kunigaikštystė, nuo 1878 m. gyvavo Juodkalnijos kunigaikštystė, o 1910–1916 m. buvo karalystė.
1918 m. Juodkalnija prijungta prie Serbijos, o po Antrojo pasaulinio karo 45 metus įėjo į Jugoslavijos federacijos sudėtį.
1991 m., Balkanuose kilus pilietiniam karui, šalis dar kurį laiką liko prisijungusi prie Serbijos ir tik 2006 m. birželio 3 d. paskelbė nepriklausomybę.
Nacionalinė virtuvė

- Kacamak (polenta) – minkštas ir sotus kviečių, grikių, miežių ar kukurūzų miltų paplotėlis, patiekiamas su sūriu ir raugintu pienu. Šis patiekalas būdingas Balkanų šalims ir Turkijai. Juodkalnijoje jo siūloma beveik kiekviename nacionalinės virtuvės restorane, šioje šalyje gaminamas ir įdomus patiekalo variantas su bulvėmis.
- Cicvara – troškintas jaunos karvės pienas (kajmak) su miltais. Tai didelės energinės vertės patiekalas. Nors gamyba neatrodo intriguojančiai, jis yra labai malonaus skonio. Patiekiamas su virtomis bulvėmis ar rūgpieniu.
- Japraci – į lietuviškus balandėlius panašus patiekalas, kuriam gaminti naudojami vietos kopūstų šeimos daržovės rastan lapai, mėsa, ryžiai, įvairūs prieskoniai. Kitose Balkanų šalyse siūloma dar įvairesnių japraci variantų su paprikomis, troškiniu, plovu ir kt.
- Juodkalniečių ėriukas piene – mėsa verdama piene kartu su prieskoniais ir bulvėmis. Šiaurinėje Juodkalnijos dalyje jis laikomas labai svarbiu ir gaminamas ypatingomis progomis.
- Popeci iš Podgoricos – sūriu, kajmak arba pršuto kumpiu įdarytas veršienos kepsnys, kuris iškeptas dar gruzdinamas aliejuje. Toks gaminimo būdas leidžia mėgautis traškia patiekalo plutele ir minkštu įdaru.
Apgyvendinimo ypatumai

Vis didesnio populiarumo sulaukiantys Juodkalnijos kurortai pastaraisiais metais sparčiai plėtojami: čia statomi nauji viešbučiai, renovuojami seni atostogų kompleksai, gerinama kurortų infrastruktūra. Šios šalies viešbučiai kategorizuojami žvaigždutėmis, dažniausiai sutinkama trijų ir keturių žvaigždučių kategorijos apgyvendinimo įstaigų. Daugiau žvaigždučių turintys viešbučiai paprastai yra naujos statybos arba renovuoti ir arčiau jūros, o dviejų ar trijų žvaigždučių kategorijos viešbučiai gali būti senesnės statybos ir interjero, nedideli, siūlantys gana mažai paslaugų ir esantys toliau nuo jūros kranto ir paplūdimio. Kai kurie, ypač miesto centre įsikūrę viešbučiai, visai neturi arba turi nedidelę teritoriją, ne visuose yra lauko ar vidaus baseinai. Dauguma Juodkalnijos apgyvendinimo įstaigų siūlo pusryčius arba pusryčius ir vakarienę. Nedaug viešbučių galioja „viskas įskaičiuota“ maitinimo sistema. Visose šios šalies apgyvendinimo įstaigose siūlomos europietiškus standartus atitinkančios paslaugos. Čia labai populiaru apsistoti privačiuose apartamentuose, kurie taip pat klasifikuojami žvaigždutėmis.
Juodkalnijos paplūdimiai yra vieši, įėjimas į juos nemokamas. Paplūdimiuose už papildomą mokestį galima išsinuomoti gultus ir skėčius nuo saulės. Kai kurie viešbučiai, esantys šalia pakrantės, turi savo paplūdimio zoną, kuria gali naudotis tik konkretaus viešbučio svečiai, dažnai už gultus ir skėčius papildomai mokėti nereikia.
Pravartu prisiminti

Darbo laikas.Įprastas darbo laikas Juodkalnijoje trunka nuo 9 iki 21 val. Maisto ir kasdienių prekių parduotuvės darbą pradeda kiek anksčiau, 6 val. ryto, o duris užveria iki 21 val. Paštas ir bankų filialai klientus aptarnauja nuo 8 iki 20 val. Tiesa, vasarą turistų labiausiai lankomose vietose kai kurios prekyvietės veikia iki vidurnakčio, ilgiau dirba ir bankai.
Arbatpinigiai. Mokestis už aptarnavimą viešbučiuose ir restoranuose neįskaičiuojamas į sąskaitą, tad 10 proc. padėka už gerą aptarnavimą Juodkalnijoje būtų geras darbuotojų įvertinimas. Mažose prekyvietėse tikimasi, kad smulkią grąžą pirkėjas paliks.
Transportas. Juodkalnija yra maža šalis, tad viešint joje galima leistis į kelionę po skirtingus miestus ir kurortus. Tam praverčia reguliariai kursuojantys autobusai, jungiantys visus svarbiausius šalies taškus. Čia taip pat didelė automobilių nuomos pasiūla. Tačiau dėl vietinių vairavimo kultūros rekomenduojame gerai apgalvoti, ar norite savarankiškai vairuoti. Traukiniai galėtų būti smagi atrakcija, tačiau šio transporto tinklas Juodkalnijoje gana mažai išplėtotas.
Apribojimai. Nors Juodkalnija laikoma labai draugiška ir saugia šalimi, Kotore, Budvoje ar Sveti Stefane gausu elgetų ir kišenvagių, tad rankines ir kuprines žmonių lankomose vietose patariama itin saugoti.
Lauktuvėms.Bene geriausios lauktuvės iš Juodkalnijos – vietos maistas: sūris, alyvuogių aliejus, tradicinis vynas ir kt. Vietos amatininkų dirbiniai taip pat gali būti puiki dovana namiškiams ar draugams.
Pajuskite Juodkalniją

Juodkalnija alsuoja didinga gamta, tad vienas geriausių būdų ja mėgautis – leistis į žygius, aplankyti nacionalinius parkus ir įlankas, braidžioti smaragdinėmis pakrantėmis.
Juodkalnijos virtuvė yra tam tikras gretimų kraštų patiekalų mišinys, tačiau šalis ja didžiuojasi. 2014 m. net buvo nuspręsta visai užtrenkti duris greitojo maisto milžinui „McDonald’s“. Viešint čia tikrai verta paragauti vietos maisto.
Kone penkis kartus už Lietuvą mažesnė šalis turi 117 paplūdimių, kuriuos skalauja šilta Adrijos jūra. Maudynėms ir vandens sportui rekomenduojama skirti nemažai laiko.
Juodkalnijos istorija yra ilga ir įvairiaspalvė – tai liudija gausus paveldas, senoji architektūra ir miesteliai, kuriuose galima pasijusti, lyg nukeliavus į praeitį.
Tivatas
Tivatas įsikūręs pačiame Kotoro įlankos viduryje. Šis miestelis yra pats jauniausias Bokos regione, tačiau jis turistus itin traukia pramogų gausa. Kadangi čia veikia oro uostas ir šurmuliuoja prabangių jachtų savininkų pamėgtas Porto Montenegras, vasaros sezonas į kurortą privilioja išties daug poilsiautojų. Tarp vertų dėmesio vietos objektų – Gėlių sala (Ostrvo Cvijeća), autentiškas Gornja Lastvos kaimelis, Šv. Nikolo sala ir garsusis Plavi Horizonti paplūdimys. Kurorte vyksta ir svarbūs bei populiarūs kultūros renginiai, pavyzdžiui, Bocarskos olimpiada ir vasaros festivalis (Letnje Feste).
Puiki Tivato geografinė padėtis leidžia džiaugtis kone daugiausia saulėtų dienų iš visų regiono kurortų – čia vasara tęsiasi net 240 dienų per metus, o saulė šviečia lygiai pusę metų. Žiemos sezonas taip pat būna švelnus ir gana šiltas. Įlankoje driekiasi 17 paplūdimių, kurių bendras plotas siekia 31 kv. km. Trys jų – Plavi Horizonti, Almara, Kalardobas – už švarą ir tvarką įvertinti mėlynąja vėliava. Pakrantėje netrūksta barų, restoranų, jėgos aitvarų, burlenčių, baidarių nuomos punktų ir mokyklų bei vaikų žaidimų aikštelių. Šalia populiariausių paplūdimių, tokių kaip Plavi Horizonti, kuris laikomas bene geriausiu visoje Juodkalnijoje, poilsiautojams įrengta dušų. Šio kurorto pakrantėje veiklos ras povandeninės žūklės mėgėjai, paslaptingų urvų tyrinėtojai. Mėgstantiems naktinį gyvenimą ir vakarėlius patariama vykti į Tivato centrą. Kavinės bei barai gal ir neprilygsta Ibisos užeigoms, tačiau vietų pašėlti iki paryčių tikrai yra. Beje, smagių vakarėlių gerbėjus taip pat vilioja netoli esantys Donja Lastvos, Krašičio ir Seljanovo kurortai.

Bečičis
Nedidelio Bečičio kurorto pasididžiavimas – puikus paplūdimys Adrijos jūros pakrantėje. Įdomus faktas, kad prieš 70 metų ši 3 km ilgio smėlio pakrantė buvo pripažinta pačia geriausia Europoje. Nors vėliau jokių oficialių apdovanojimų pelnyti nepavyko, ir be jų Bečičį mėgsta tiek paprasti keliautojai, tiek pasaulinio lygio žvaigždžės, pavyzdžiui, Madonna ar Angelina Jolie. Kurorte ir net dalyje plataus paplūdimio įkurta nemažai puikių viešbučių, puikiai išplėtota vandens pramogų infrastruktūra, veikia barų, kavinių, suvenyrų ir kitų malonių smulkmenų parduotuvių. Labai ramaus poilsio čia verčiau nesitikėti. Bet ir aktyvaus poilsio mėgėjams Bečičis nėra pats geriausias pasirinkimas. Šis nedidelis ir jaukus kurortas geriausiai patenkins saulės vonias ir maudynes itin skaidriame vandenyje mėgstančių poilsiautojų lūkesčius. Visai netoli, vos už kelių kilometrų, daugiau pramogų atostogautojams siūlo Juodkalnijos pasididžiavimas – Budva, kuri iš Bečičio greitai pasiekiama pėsčiomis. Šis istorinis miestelis yra XV a. venecijiečių palikimas, kartais pavadinamas mažuoju Dubrovniku, nes taip pat turi tvirtovę, kuri laikoma miestu mieste. Bečičio paplūdimiuose pailsėję svečiai į Budvą gali nukeliauti ir ieškodami daugiau parduotuvių ar panorę pamatyti siautulingą naktinį Juodkalnijos gyvenimą.

Budva
Budva turistus traukia dėl dviejų skirtingų priežasčių – autentiško senamiesčio ir pašėlusio naktinio gyvenimo, kuriame karaliauja ritminga šokių muzika. Beje, net ir paplūdimius Budvoje bent kartą per metus okupuoja festivalių dalyviai, tad ramybės šiame kurorte geriau nė neieškoti. Šį miestą taip pat mėgsta turtingesni keliautojai iš Rusijos bei Ukrainos, tad čia galima išvysti itin prabangių automobilių ir dar ištaigingesnių jachtų. Pastarosios švartuojamos prie pat istorinio senamiesčio, įsikūrusio iškyšulyje. Budvos senamiestis – tarsi dar vienas miestas mieste, primenantis garsųjį Dubrovniką Kroatijoje. Nors jis stipriai nukentėjo nuo 1979 m. įvykusio žemės drebėjimo, vietiniai paveldą itin tiksliai atstatė, atiduodami duoklę venecijiečių palikimui, Renesanso epochai. Siauros gatvelės, net keturios bažnyčios, miesto muziejus, restoranai, barai ir suvenyrų parduotuvės čia viešinčius įtraukia ne vienai valandai. Ramiam poilsiui ir saulės vonioms pajūryje galima rinktis vieną iš 17-os Budvos paplūdimių, keturi jų (Queen of Montenegro, Sveti Toma, Time Out Beach, S&I Beach) įvertinti mėlynąja vėliava. Ne visur pakrantę dengia auksinis smėlis, bet prigulti ant pilko, šiek tiek akmenuoto paviršiaus irgi įmanoma. Norintiems daugiau patogumo siūloma išsinuomoti gultų ir skėčių. Garsiausias ir didžiausias Budvos paplūdimys Jaz nuo senamiesčio nutolęs apie porą kilometrų. Bendra pakrantės juosta šiame kurorte siekia 21 km. Muzika ir ritmas joje skamba ir dienomis, ir jau sutemus. Pačiame kurorte, pagrindinėje gatvėje, daugelis barų ir restoranų dirba iki 1 val. nakties, bet dalis tik tada ir atveria duris lankytojams. Sutemus gatvėse šurmuliuoja aktyvūs šių klubų klientų medžiotojai, siūlantys ir nemokamų gėrimų, šokėjos ir, žinoma, į Budvą atvykę poilsiautojai.

Ulcinj
Piečiausioje Juodkalnijos dalyje įsikūręs Ulcinis yra unikalus kurortas, persmelktas Rytų dvasios. Du trečdalius gyventojų sudaro musulmonai (dauguma jų – albanai), o vasarą paplūdimius užplūsta Albanijos ir Kosovo gyventojai. Tokio populiarumo priežastis ta, kad šių šalių religija ir kultūra panaši, bet poilsio infrastruktūra Juodkalnijoje kur kas geriau išplėtota nei kaimynėje Albanijoje. Ulcinyje daugybė rytietiškų simbolių: mečetės su elegantiškais minaretais, triukšmingi turgeliai, kebabų pardavėjai visame mieste ir prie Mažojo paplūdimio (Mala Plaža).
Kiek toliau nuo jūros ir senamiesčio Ulcinyje veikia kelios didesnės turgavietės. Labiausiai rekomenduojama aplankyti būtent šviežio maisto prekyvietę, drabužių ir įvairių smulkmenų prekybos dalis mažiau įdomi. Daugiausia liaupsių šiame kurorte sulaukia tos kavinės ir restoranai, kurie patiekia ne tik vietos daržovių, bet ir jūrų gėrybių, o kelios užeigos, pavyzdžiui, „Antigona“ ir „Teuta“, svečiams gali pasiūlyti dar ir puikią atsiveriančią panoramą.
Unikali Ulcinio architektūra – žavi, tačiau tikroji kurorto žvaigždė yra paplūdimiai, kurių bendras ilgis siekia net 18 km. Pačiame mieste yra Mažasis, o daugiausia žmonių pritraukia Didysis paplūdimys, įvertintas 6 mėlynosiomis vėliavomis. Didysis paplūdimys pakrante driekiasi beveik 13 km, jo plotis – 60 m. Vienu metu čia gali tilpti net 150 tūkst. žmonių. Paplūdimiai išsiskiria ne tik smulkiu smėliu, bet ir puikiu krantu, tad čia be didesnių pavojų gali maudytis ir vaikai. Šiame kurorte yra moterų paplūdimys, garsėjantis natūralių šaltinių gydomuoju vandeniu. Vyrams į jį eiti griežtai draudžiama. Paplūdimiuose gausu vandens pramogų, įrangos nuomos punktų, nardymo centrų. Būtent Ulcinio pakrantėse vanduo yra skaidriausias Juodkalnijoje. Jei kyla noras pasižvalgyti po apylinkes, siūloma sėsti į automobilį ir nuvykti prie itin skaidraus vandens Šaško ežero bei Bojanos upės žiočių. Šioje vietoje reikėtų elgtis apdairiai, nes kitoje upės ir nedidelės žiočių salos pusėje – jau Albanija.

Petrovacas
Nedidelis jaukus miestelis, kuriame dar romėnai statė sau poilsio vilas, dabar vilioja atostogauti šeimas. Puikūs vaizdai pakrantėje, apsuptoje senų pušų ir palmių, leidžia mėgautis ramybe. Čia – saugūs paplūdimiai, netriukšmingas naktinis gyvenimas ir įkandamos kainos. Yra ir istorijos paveldo. Įspūdingiausias miestelio statinys – venecijiečių XVI a. pastatytas fortas, kuris pagrindinį paplūdimį atskiria nuo Adrijos jūros. Tiesa, liepą ir rugpjūtį, kai suguža turistai, prasibrauti prie jūros įlankoje išties nelengva. Laimė, į pietus driekiasi dar du paplūdimiai, kuriuos nesunku pasiekti pėsčiomis. Arčiau plyti Lučičės pakrantė, apsupta kiparisų ir spalvingų oleandrų žiedų. Jūroje yra pažymėta vieta, iki kurios saugu maudytis ir mažiausiems poilsiautojams, tad šį paplūdimį itin mėgsta šeimos. Dar toliau yra 2,4 km ilgio Buljaricos paplūdimys. Tai beveik laukinis gamtos kampelis, todėl čia dažniau užsuka ramybės ieškantys poilsiautojai. Be to, nuo Petrovaco centro iki Buljaricos tereikia paėjėti apie 30 minučių, tad vaikams toloka. Pavargusiems nuo vaikščiojimo siūloma persėsti į kanojas ir palengva irkluojat apžiūrėti visai netoli kranto esančias dvi nedideles uolėtas salas. Vienos jų viršūnę puošia XVI a. pastatyta bažnytėlė. Beje, maršrutas šių salų link driekiasi virš pirmojo Juodkalnijoje povandeninio nacionalinio parko.

Cavtatas
Pavažiavę tik 15 km į pietus nuo Dubrovniko atrasite jaukų kelis tūkstančius gyventojų teturintį pakrantės miestelį – Cavtatą. Tai palyginti mažai turistų sulaukiantis kurortas, kuriame ramūs pušimis apaugę takai ir atokios žydro vandens įlankos privers pamiršti viską. Kaip ir daugelis kitų Kroatijos pakrantės miestelių, Cavtatas įsirėžęs tarp kalnų ir jūros. Gyvenvietė įkurta dar VI a. pr. Kr. Miestas priklausė graikams, vėliau romėnams, per VII a. karus buvo sunaikintas, o atstatytas tik viduramžiais. Dabartinis Cavtatas susiformavo Dubrovniko respublikos laikais – XV a. Dabar tai vienas gražiausių Kroatijos kurortų, puikiai užbaigiantis visos Dalmatijos pakrantės miestų ir miestelių eilę. Ramiame žvejų miestelyje rasite ir viduramžių senamiestį, ir palmėmis nusagstytą pakrantės promenadą, ir jaukių restoranėlių. Tai kurortas vertinantiems ramybę, jaukumą ir norintiems pajusti tikrą gamtos grožį. Kurorte rasite puikų nardymo centrą, galėsite žygiuoti į šalia esančius kalnus, mėgautis ramiais paplūdimiais, pušynais ir puikia jūrų gėrybių virtuve.

Mlinis
Tarp Dubrovniko ir Cavtato esantis Mlinio kurortas dar vadinamas Dubrovniko pakraščiu. 11 km nuo Dubrovniko nutolęs žalias Adrijos jūros kurortas pasižymi sekliomis krištolinio vandens įlankomis, užutėkiais ir jaukiomis pakrantėmis. Per Mlinį teka Zavrelje upė. Miestelyje yra keli parkai, vasarą skleidžiantys aromatingus žiedų kvapus, taip pat daug istorijos ir kultūros paveldo. Tai viena labiausiai išplėtotų turistinių zonų Dubrovniko regione. Labiausiai ji pritaikyta aktyvų laisvalaikį mėgstantiems atostogautojams. Sporto mėgėjai čia galės nardyti, čiuožti vandens slidėmis, važinėti vandens kateriais, buriuoti, sklandyti virš jūros, žaisti paplūdimio tinklinį, tenisą, važinėti dviračiais, žvejoti, žygiuoti į kalnus. Paplūdimyje vanduo skaidrus ir seklus, tad ši vieta puikiai tinka šeimoms su vaikais. Gero maisto bei linksmybių mėgėjams čia irgi nebus nuobodu. Mlinyje yra gerų restoranų, tavernų, kavinių ir naktinių klubų.
Srebrenas kartu su Mliniu sudaro tarsi vieną kurortą. Iš Srebreno centro iki Mlinio pėsčiomis nukaksite per 10–15 minučių. Vis dėlto Srebrene yra dar daugiau ilgų paplūdimių ir žydrų įlankų. Puikus Srebreno klimatas ir derlingos vietos jau nuo senų laikų traukė Dubrovniko turtuolius statytis vasaros rezidencijas, vilas ir pilis. Daug kas buvo sugriauta per Kroatijos karus, tačiau fantastiška gamta, žydros lagūnos ir puikus klimatas žmones paskatino grįžti. Dabar tai ramus Kroatijos kurortas, apsuptas kalnų ir žydros jūros. Čia taip pat daug vandens sporto pramogų ir žygių takų į kalnus. Linksmybių mėgėjams Srebrene gal ir nebus daug pasirinkimo, tačiau nepamirškite, kad visai netoli pats Dubrovnikas.

Bijela
Pramonės miestas ir uostas, įsikūręs nuostabioje vietoje – Kotoro įlankoje, kurią skalauja Adrijos jūra. Juodkalnija daugelio vadinama Balkanų perlu, o Kotoro įlankoje įsikūrusi Bijela nepaliks abejingų. Mieste galima išsinuomoti jaukiai įrengtų apartamentų, iš kurių atsivers nuostabūs vaizdai į kalnus ir įlanką. Iš Bijelos lengva nukeliauti į unikalią dirbtinę uolienų salą Lady of Rocks, esančią Perasto pakrantėje. Kita lankytina vieta – natūraliai susiformavusi Šv. Jurgio sala, kurioje dar XII a. įsikūrė Šv. Jurgio benediktinų vienuolynas. Turistus vilioja ir Verige paplūdimys su gausybe barų ir restoranų. Ilsintis juose galima gėrėtis nuostabia kalnų panorama. Paplūdimys akmenuotas, tačiau yra ir smėlėtų ruožų. Poilsiautojų patogumui paplūdimyje galima šokinėti į vandenį nuo lieptelių bei molų, kurių čia netrūksta. Norintiems pasigrožėti žydrąja įlanka siūloma leistis į kelionę mažais laiveliais. Iš Bijelos paprasta nukeliauti į žymiuosius kurortus Budvą (45 km) ir Dubrovniką (60 km).

Herceg Novis
Verčiamasi daugiausia turizmu. Veikia jūros purvo gydyklos, mineralinių versmių sanatorijos, pakrantėse driekiasi paplūdimiai. Herceg Novis turi turtingą architektūrą. Svarbiausi miesto objektai yra Forte Mare tvirtovė, pastatyta Bosnijos karaliaus Tvrtko I 1382 m., XIX a. austrų pastatytas laikrodžio bokštas, turkų statytas Kanli bokštas, serbų Šv. Nikolajaus cerkvė bei Belavistos aikštė.Miesto istorija prasideda 1382 m., kuomet pastatyta tvirtovė. Valdant bosniams miestas išsiplėtė. 1482 m. miestą užkariavo osmanai ir išlaikė savo valdžioje iki 1687 m. Trumpam (1538–1539 m.) miestą buvo užėmę ispanai. Vėliau miestas (tada vadintas Kastelnuovu) buvo Venecijos Albanijos dalimi.

Kotoras
Kotoras – jaukus Adrijos jūros pakrantės miestelis, įsikūręs dviejų didžiulių kalnų masyvų – Lovčeno nacionalinio parko ir Orjeno nacionalinio parko – apglėbtoje ir Juodkalnijos arba piečiausiu Europos fjordu vadinamoje Kotoro įlankoje. Miestelis, žinomas dar nuo Romos respublikos laikų, didžiuojasi įstabiu kraštovaizdžiu ir Venecietiškos architektūros palikimu. Uostas garsėja puikiai išsilaikiusiu, viduramžius menančiu senamiesčiu, supamu 4,5 km ilgio venecijiečių statytos gynybinės sienos ir 1979 m. įtrauktu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kotoras kelionių žurnalo „Lonely Planet“ buvo paskelbtas gražiausiu 2016 m. kelionės miestu. Vienas žymiausių lankytinų objektų – romaninio stiliaus Šv. Trifono katedra, pastatyta 1666 m. ir atstatyta po 1667 m. Juodkalniją supurčiusio žemės drebėjimo. Kiti lankyti objektai: miesto siena, šv. Luko bažnyčia, centrinis turgus, kačių muziejus. Miestelyje taip pat gausu jaukių parduotuvėlių, kepyklėlių, antikvarinių dirbinių prekyviečių.
Sveti Stefanas
Sveti Stefanas – tai mažas ir jaukus miestelis, tikras Juodkalnijos pasididžiavimas. Šis senas ir daug matęs kurortas įsikūręs nedidelėje Adrijos jūros salelėje, kuri atoslūgio metu virsta pusiasaliu. Dabar ši nerija tarp salos ir sausumos nebėra užliejama, tad Sveti Stefaną lengvai gali aplankyti kiekvienas. Sala yra 12,400 m2 ploto, o pakrantė tęsiasi apie 2 kilometrus. Čia galima rasti nuostabius Sveti Stefano, Miločerio ir Karalienės paplūdimius. Sveti Stefane kadaise gyveno vos 12 žvejų šeimų, vėliau gyventojų skaičius išaugo iki 400. XX a. vid. visi gyventojai buvo iškeldinti ir sala tapo ypatingu, prabanga dvelkiančiu kurortu, kurį pamėgo viso pasaulio garsenybės. Architektūrą miestelyje bandyta išsaugoti, bet pastatų viduje dabar – super modernūs ir prabangūs apartamentai. Sveti Stefanas iki šių dienų yra išlaikęs savitumą, kuris sužavi kiekvieną. Čia vyrauja magiška atmosfera, kur susipina nepakartojamas gamtos grožis, mažytės salelės jaukumas ir saldi prabanga. Visa tai sudaro puikias sąlygas praleisti laiką romantiškai ir solidžiai. Sveti Stefanas – tai idealus pasirinkimas medaus mėnesiui!
Juodkalnija – kalnų supamas gamtos ir istorijos lobis
Juodkalnija yra vienas seniausių Europos kraštų ir kartu dar labai jauna valstybė, nepriklausomybę paskelbusi tik 2006 m. Įsispraudusi tarp Europos ir Azijos, Balkanų pusiasalyje, ši šalis vilioja įspūdinga gamta, į Adrijos jūrą besileidžiančiais didingais kalnais, gausiu istorijos paveldu ir svetingumu.
Rodyti daugiau
Juodkalnija, rodos, surinko visa, kas pasaulyje įspūdingiausia. Čia gausu Adrijos jūros skalaujamų paplūdimių, panašių į juosiančius Kroatiją, šalies kalnų viršūnės aštrios lyg Šveicarijoje, o plytintys kanjonai primena Koloradą. Istoriniai rūmai alsuoja Venecijos dvasia, o miesteliai seni kaip Graikijoje. Visa tai susipina į unikalų Juodkalnijos gamtos ir istorijos lobyną, kuris telpa į vos penktadaliui Lietuvos prilygstančią šios valstybės teritoriją.
Juodkalnijos gamta įspūdinga ir turtinga – tai kalnuota ir miškinga šalis. Joje įkurti penki nacionaliniai parkai, o gausiausiai lankomas yra prie didžiausio šalyje Škoderio ežero. Adrijos jūros skalaujamoje 294 km pakrantėje įrengta net 117 puikių paplūdimių. Ilgiausias jų Ulcinio kurorte driekiasi net 13 km. Toliau nuo jūros stūkso Dinarų kalnynas. Aukščiausia viršūnė – Albanijos pasienyje esanti Zla Kolata – išstypusi 2 534 m.
Sostinė Podgorica įsikūrusi giliau šalyje, toliau nuo jūros. Tai svarbiausias Juodkalnijos pramonės miestas, kuriame veikia ir tarptautinis oro uostas. Antras šalies oro uostas yra arčiau jūros, prie Tivato kurorto. Kalnuotame ir miškingame krašte žemės ūkiui plėtotis galimybių mažai, tad šalies ekonomikoje svarbų vaidmenį atlieka pramonė ir turizmas. Turistai labiausiai mėgsta Adrijos jūros pakrantės miestelius ir Kotoro įlanką, vadinamą tiesiog Boka, – piečiausią Europos fjordą, giliai įsirėžusį į šalies kalnus. Iš mirguliuojančio vandens kyšantys kalnai atrodo romantiškai ir net šiek tiek dramatiškai. Puikūs vaizdai Juodkalnijos miesteliuose atsiveria ir vakarais, kai gatvėse sužiba žibintai ir prasideda aktyvus naktinis gyvenimas.
Ilga ir permaininga istorija paliko įvairaus paveldo: senų kaimų, turtingų senamiesčių, bažnyčių ir cerkvių, rūmų ir didingų pastatų, menančių tai vieną, tai kitą krašto gyvenimo etapą. Istorija neatsiejama nuo šalių kaimynių, tad nenustebkite, jei kai kuriuose Juodkalnijos kurortuose išgirsite apibūdinimą „mažasis Dubrovnikas“. Su šiuo kaimynystėje esančiu istoriniu Kroatijos miestu neretai lyginamas Kotoras ir Budva.
Juodkalnijoje išliko ne tik daug istorinių paminklų, bet ir savi papročiai, kultūra – vietiniai itin garsėja svetingumu. Šalies virtuvė paveikta viso regiono kultūros, tačiau kartu ji ir savita. Paragaukite kacamak – minkštų ir sočių paplotėlių, patiekiamų su sūriu ir raugintu pienu, rūkyto pršut kumpio ar piene virto juodkalnietiško ėriuko. Čia rasite daug žuvų, jūrų gėrybių, sočių avienos ir kiaulienos patiekalų, platų sūrių pasirinkimą. Šalyje populiarus vietos vynas, alus ir, žinoma, visame regione paplitusi rakija. Kainos Juodkalnijoje, palyginti su Europoje vyraujančiomis, tikrai priimtinos, o šalies valiuta – euras.
Juodkalnija turistams pramogų siūlo beveik ištisus metus. Norint pažinti šalį, keliauti ir daug judėti, geriausia atvykti gegužę, birželį ir rugsėjį ar spalį, kai gausu saulės ir oro temperatūra viršija 20 laipsnių šilumos. Tiesa, šiuo laikotarpiu gali pasitaikyti ir lietingų dienų. Daugiausia poilsiautojų į šalį suguža liepą ir rugpjūtį, per patį atostogų piką. Šiuo metu šalyje sausa, temperatūra dieną perkopia 30 laipsnių šilumos, tad oras puikiai tinka ilsėtis paplūdimyje prie Adrijos jūros. Tačiau žygiuoti pėsčiųjų takais ir tyrinėti miestus šiuo laiku patariama tik rytais ar pavakare, kai karštis atslūgsta. Žiemą daugelis pakrantės kavinių užveria duris, tačiau tuomet kalnai laukia slidinėjimo entuziastų.
Saulė Juodkalnijoje šviečia apie 240 dienų per metus. Maudytis jūroje palankios vidutiniškai 180 dienų. Vidutinė vandens temperatūra vasarą panaši kaip ir oro – siekia apie 27 laipsnius šilumos. Kadangi Juodkalnija nėra didelė šalis, iš bet kurio kurorto patogu nuvykti ir pasižvalgyti po gretimus miestus, aplankyti nacionalinius parkus. Patogu net trumpam užsukti į kaimynę Kroatiją.
Suskleisti
Lankytinos vietos
Štai keletas pasiūlymų, ką verta aplankyti.
Kotoro miestas ir įlanka

Kelionių žurnalas „Lonely Planet“ geriausių miestų sąraše „Best in Travel City 2016“ senąjį Viduržemio jūros uostamiestį Kotorą paskelbė gražiausiu kelionės miestu. Ir išties pelnytai. Prie Adrijos jūros, šalia Kotoro įlankos (Boka Kotorska, dažnai dar vadinama tiesiog Boka), įsikūręs Juodkalnijos miestas žinomas jau nuo Romos imperijos laikų ir keliautojus vilioja nuostabiu kraštovaizdžiu, kerinčiu senamiesčiu. Boka yra piečiausias fjordas Europoje, giliai įsirėžęs tarp Orjeno (1 895 m) ir Lovčeno (1 749 m) kalnų. Ši įlanka keliaujantiems atveria tobulą peizažą, laikomą vienu gražiausių Europoje. Mėlynas vanduo, pakrantėse boluojančios jachtos ir stūksantys kalnai priverčia stabtelėti ir dieną, ir naktį, kai miestas apšviečiamas. Laike tarsi sustingusį Kotoro miestą supa ankstyvuosius viduramžius menanti venecijiečių pastatyta gynybinė siena, o senamiestį raižo siaurų gatvelių labirintas, vis išvedantis į vieną iš kelių aikščių ir bažnyčių. Senamiestis ne sykį nukentėjo nuo žemės drebėjimų, tačiau buvo atstatytas, renovuotas, o nuo 1979 m. yra saugomas UNESCO. Vaikščiojant čia lengva pasijusti lyg patekus į viduramžius, baroko epochą ar tuos laikus, kai jūrų pakrantėse karaliavo piratai. Visame mieste gausu jaukių kavinių, parduotuvėlių, kepyklėlių, antikvarinių dirbinių prekyviečių, muziejų. Pamirškite restoranus – Kotoro unikalumą geriausiai pajusite šviežio maisto turguose ir mažose vietinių parduotuvėse. Įspūdingai miestas atsiveria tiek nuo aukštai iškilusios Šv. Jono tvirtovės, kuri pasiekiama tik įveikus 1 350 laiptelių, tiek žvelgiant į viršų iš valties, plaukiojant Kotoro įlanka.
Perastas

Romantiškasis Perastas įsikūręs Šv. Elijo kalno (873 m) papėdėje, du įlankos užutėkius skiriančiame kyšulyje, dar mena senus laikus, kai buvo turtingas ir galingas. Šis miestelis yra vienas prabangiausių Juodkalnijoje, traukiantis garsiausius pasaulio žmones. Peraste yra tik viena pagrindinė gatvė, bet pasižvalgyti ir pabūti čia turistus vilioja kraštovaizdis ir tikras istorijos lobynas: išlikusios net 16 bažnyčių, 17 baroko stiliaus rūmų, 9 gynybiniai bokštai. Per visą istoriją užkariauti Perastą norėjo daug kas: Bizantijos imperija, venecijiečiai, vengrai, prancūzai, austrai. Ir visi paliko savo pėdsakų. Dalį senųjų pastatų dar kruopščiai apsivijusios bugenvilijos ir laukiniai figmedžiai, kitus jau atgaivino renovacijos banga. Iš miestelio atsiveria nuostabus kalnų įrėmintos įlankos ir dviejų šalia Perasto kranto esančių salų paveikslas. Mažesnioji Šv. Jurgio sala glaudžia benediktinų vienuolyną. Didesnioji – XV a. vietos žvejų padaryta Uolų Dievo Motinos sala, kurioje 1630 m. iškilo ir keliautojų labai pamėgta to paties pavadinimo koplyčia ir muziejus.
Sveti Stefanas

Nedidelės Sveti Stefano salos, Kotoro įlankoje įsispraudusios tarp Budvos ir Petrovaco kurortų, vaizdas dažnai puošia turistams skirtas Juodkalnijos atvirutes ar kelionių katalogus. XV a. gynybai naudota sala šiandien tapo prabangiu ir madingu kurortu, kuriame mėgsta poilsiauti visas būrys garsių kino, meno pasaulio asmenybių. Čia glaudžiai viena prie kitos šliejasi senojo stiliaus terakotos stogų vilos, kotedžai, viešbučiai. Viduramžius mena dar išlikusios pabūklų angos ir patrankos. Salą su žemynu jungia smėlio molas, kuris pakrantę dalija į du nuostabius smėlio paplūdimius, puikiai tinkančius ramiam poilsiui ar vandens pramogoms. Tokios prie žemyno tarsi pririštos salos vadinamos „tombolo“ ir yra gana retos. Krante šlaitu į įlanką leidžiasi ir to paties pavadinimo senas žvejų kaimas, jaukiai išraižytas vingiuotų siaurų gatvelių, puošiamas aikščių su bažnyčiomis ir Viduržemio jūros stiliaus namų bei vilų. Itin gražu čia ir sutemus, kai sala ir visas miestelis pasidabina jaukiomis šviesomis.
Lipos urvas

Vos už 5 km nuo Cetinės senamiesčio esantis pirmasis keliautojams atviras karstinis urvas lankytojams suteikia išskirtinę galimybę iš arti pamatyti magišką požeminį pasaulį. Gamtos suformuotos požeminės salės ir koridoriai čia tęsiasi net apie 2,5 km. Tyvuliuojantys ežerėliai, čiurlenantys upeliai ir šaltiniai kartu su stalagmitų ornamentais ir dirbtine šviesa urvui suteikia spalvų, ryškumo ir spindesio. Lipos urvo grožis rašytiniuose šaltiniuose minimas jau IX a., nors greta esančio Lipa Dobrskos kaimo gyventojai, kaip spėjama, jį buvo atradę dar anksčiau. Vietiniai gali papasakoti ne vieną iš kartos į kartą perduodamą istoriją ar mitą, susijusį su šiuo urvu. Jį vertino net karalius Nikolas I. Turistams ir keliautojams urvas atvertas tik 2015 m. ir labai greitai tapo viena lankomiausių vietų Juodkalnijoje. Šiuo metu tai yra vienintelis tokio tipo urvas šalyje.
Škoderio ežero nacionalinis parkas

Daugiau nei du trečdaliai didžiausio Balkanuose Škoderio ežero, kurio forma šiek tiek primena delfiną, tyvuliuoja Juodkalnijoje, o kita dalis – Albanijos teritorijoje. Šio ežero plotas, priklausomai nuo metų laiko, siekia nuo 370 iki 550 kv. m. Jis yra tapęs didžiausiais pelkinių paukščių namais Europoje, kur prieglobstį randa daugiau nei 250 rūšių paukščių, įskaitant ir ketvirtadalį visos nykštukinių kormoranų populiacijos pasaulyje. Po vandeniu gyvena dar pusšimčio rūšių žuvų, ypač daug karpių, ungurių ir aukšlių. Aplink šį ežerą taip pat sutinkama įvairių gyvūnų: parke gausu lapių, vilkų, žebenkščių, ūdrų ir kitų žinduolių. Maždaug 400 kv. m šio ežero ir aplink esančioje teritorijoje 1983 m. įkurtas nacionalinis parkas. Keliautojams šis parkas gali būti puiki visos dienos pramoga. Statūs kalnai, juose pasislėpę kaimeliai, istorinės bažnyčios, lelijų žiedais viliojantis skaidrus ežeras paliks neišdildomų įspūdžių. Tai puiki vieta mėgstantiems žygius: čia įrengta apie 10 pėsčiųjų takų, kuriais pasiekiami istoriniai kaimai, urvai, kriokliai, natūralūs gamtos baseinai, pavienės sodybos ir medaus ūkiai. Taip pat įrengta dviračių ir kalnų dviračių takų. Škoderio ežeras lengvai pasiekiamas iš daugelio pajūrio kurortų.
Dubrovnikas

Viešint Juodkalnijoje yra puiki proga apsilankyti ir visai šalia, piečiausioje Kroatijos dalyje, plytinčiame istoriniame Dubrovnike. UNESCO saugomas miestas, įkurtas dar VII a., yra vienas gražiausių ir daugiausia turistų pritraukiančių Kroatijoje, kerintis didinga istorija ir paveldu. Nepriklausomai nuo to, Dubrovnike lankysitės pirmą ar jau dešimtą kartą, senamiestis ir jį juosianti viduramžių baltojo akmens gynybinė siena visada paliks neišdildomų įspūdžių ir kels pagarbą šio miesto istorijai. Gynybinė siena – bene garsiausias Dubrovniko objektas, maždaug iš 25 m aukščio leidžiantis gerai apžiūrėti marmurines gatves, barokinius statinius, taip pat pasigėrėti mirguliuojančia Adrijos jūra. Sieną sudaro sudėtinga bokštų, bastionų ir fortų sistema, besitęsianti beveik 2 km. Nors 1991 m., per Kroatijos nepriklausomybės karą, miestas buvo smarkiai apšaudytas, šalis greitai jį atstatė ir vėl ėmė kviesti keliautojus. Įspūdingi senieji vienuolynai, muziejai, aikštės ir bažnyčios, gatvėse prekiaujantys vietiniai ir amatininkai padeda pajusti miestiečių gyvenimo ritmą ir papročius, o modernus funikulierius, užkeliantis 405 m aukštyn į Srdj kalno viršūnę, prieš akis atveria visą puikiai derančių miesto ir jūros panoramą. Dubrovniką nuo pagrindinių Juodkalnijos kurortų skiria vos apie 100 km. Į tokią išvyką būtina pasiimti asmens dokumentą.
Ekskursijos
Parsivežkite iš atostogų nepamirštamų įspūdžių.
Atraskite Juodkalniją

- Visa diena
- Pažintinė
Iš arti susipažinsite su Juodkalnija, kontrastų kupina šalimi, audringa jos istorija ir nepamirštamais gamtos stebuklais. Aplankysite pakrantėje įsikūrusio Kotoro senamiestį. Viduržemio jūros uosto senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą, o miestas garsėja giliomis žvejų ir jūreivystės tradicijomis. Trumpai atsikvėpę, Lovčeno kalno serpantinais keliausite į Juodkalnijos širdį. Kelionė tikrai neprailgs – iš daugiau nei 1 000 metrų aukščio atsiversianti Kotoro įlankos panorama nepaliks abejingų. Trumpam stabtelsite Bukovicoje, kaimelyje, kuriame įsikūręs ir seniausias juodkalniečių restoranas. Jame galėsite paragauti žymiojo, ypatingai rūkyto kumpio pršut, namie spausto njeguski sūrio ir atsigaivinti taure naminio medaus vyno. Vėliau laukia kelionė į Lipskos urvą. Šis urvas yra vienas seniausiai egzistuojančių urvų visoje Juodkalnijoje. Čia ne tik pamatysite visą požemių grožį, bet ir patirsite nepaprastų nuotykių. Ilgu tuneliu nusileisite į požeminį pasaulį. Perėję Nagush salę panirsite į tamsą, bet pamatysite pačius gražiausius stalaktitus. Lyjant lietui, viename urvo vandens baseinų galima stebėti šniokščiantį krioklį. Į viešbutį grįšite grožėdamiesi kvapą gniaužiančia pietine Juodkalnijos pakrante.
Pasiimti: patogią avalynę, fotoaparatą, šiltų drabužių, vandens, galvos apdangalą.
Data: suderinama atvykus
Škoderio ežeras

- Visa diena
- Poilsinė
Škoderio ežeras – didžiausias Balkanų pusiasalio vandens telkinys. Ežeras dėl itin turtingos augmenijos ir gyvūnų įvairovės įtrauktas į UNESCO nacionalinio paveldo sąrašą. Kol jūsų laivas skros ežero bangas, galėsite grožėtis daugybe įspūdingų salų ir įlankų. Prisišvartuosite privačiame paplūdimyje (poilsiavietėje). Ypatingoje aplinkoje bus patiektos ežere sugautos žuvys. Papietavę galėsite pasidžiaugti saulės voniomis ir išsimaudyti. Laivu grįšite į tą pačią vietą, iš kurios išplaukėte.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, rankšluostį, maudymosi kostiumą.
Data: suderinama atvykus
Pažintis su Albanija

- Visa diena
- Pažintinė
Susipažinkite su šalimi, kuri tik atsiveria pasauliui! Bent dalį jos mįslės įminkite vos atvykę – mažuose pasienio kaimeliuose gyvena tikrieji albanai. Tai šalis, kuriai pavyko išsaugoti patriarchalinį gyvenimo būdą, unikalią architektūrą ir, žinoma, savitą kultūrą. Kad jau pasiekėte Albaniją, praneš musulmonų kaimus supančios alyvmedžių giraitės ir Bojanos upė, žyminti natūralią Juodkalnijos ir Albanijos sieną. Čia pat, pasienyje, atsiveria daugybės istorijų apipinto Škoderio miesto vaizdai. Jame ir pradėsite pažintį su Albanija. Atvykę į Škoderį paragausite žymiojo albanų konjako (Skenderbeu), aplankysite didžiausią Balkanuose Šv. Stepono katedrą (1858 m.). Taip pat jūsų laukia didžiausia šalyje – Ebu Beker – mečetė. Po ekskursijos bus šiek tiek laisvo laiko pasivaikščioti, o atsikvėpę vėl leisitės į kelią. Kitas kelionės tikslas – Ulcinis. Juodkalnijos pietuose įsikūrusiame pajūrio mieste viduramžiais glausdavosi piratai. Be to, kai kurių istorikų teigimu, rašytojas Miguelis de Cervantesas didžiąją dalį savo šedevro „Don Kichotas“ parašė būtent Ulcinyje, kuriame buvo kalinamas. Vėliau spalvingąja pakrante grįšite į viešbučius.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, pasą.
Data: suderinama atvykus
Adrijos perlas

- Pusė dienos
- Pažintinė
Saulėtoje Adrijos pakrantėje slepiasi daug mažų įlankų, tačiau labiausiai turistus masinantis Adrijos jūros perlas - Kotoro įlanka. Tivato miestelyje pasivaikščiosite po uostą vadinamą „Porto Montenegro“ kuris dabar mažai kuo skiriasi nuo Monako. Iš Tivato plauksime laiveliu aplankyti Uolų Dievo motinos salelę. Pasak legendos šią salą sukrovę jūreiviai. Toliau Jūsų laukia pažintis su viduramžiais statytu Perasto miesteliu, kuris tarsi atskeltas Venecijos gabalėlis prikabintas aukštuose Juodkalnijos kalnuose. Aplankysite pakrantėje įsikūrusio Kotoro senamiestį. Viduržemio jūros uosto senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę.
Data: suderinama atvykus
Juodkalnijos kanjonai

- Viena diena
- Pažintinė
Taros upės kanjonas, vienas iš įspūdingiausių Europos kanjonų, kurį suformavo erozijos procesai. Kanjono gylis siekia iki 1300 m. Taros upės kanjonas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio gamtos paveldo sąrašą. Kanjonas plyti Juodkalnijos šiaurinėje dalyje, Durmitoro nacionalinio parko ribose. Šis parkas driekiasi kalnuotoje vietovėje tarp trijų upių, suformavusių vaizdingus kanjonus. Tad nenuostabu, kad Durmitoro nacionalinis parkas vilioja gamtos ir vaizdingų vietovių mėgėjus. Be Taros upės kanjono, čia galima aplankyti ledyninės kilmės ežerą – vietinių vadinamą „Juoduoju“ir nacionalinį parką Biogradska Gora.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę.
Data: suderinama atvykus
Iškyla laivu

- Viena diena
- Poilsinė
Saulėtoje Adrijos pakrantėje slepiasi daug mažų įlankų, bet inkarą turėtumėte nuleisti itin romantiškoje Kotoro įlankos dalyje. Būtent čia prasidės laimingos mūsų vasaros vakarėlis dideliems ir mažiems: baltas saulėtas paplūdimys, gaivus šešėlis po medžiais, jūrų gėrybių pietūs su traškia žuvimi, puikus vietos vynas, rami muzika ir dainos, tinginiavimas, daugybė pramogų ir žaidimų. Trumpas poilsis pakrantėje, saulės vonios, gaivios maudynės. Jei norėsite – pasivaikščiojimas po salą ir, galiausiai, romantiška kelionė atgal.
Pasiimti: kremo nuo saulės, galvos apdangalą, fotoaparatą, patogią avalynę, rankšluostį, maudymosi kostiumą.
Data: suderinama atvykus
Naujausią informaciją apie vykdomas ekskursijas suteiks „Novaturo“ atstovai kryptyse informacinių susitikimų metu.
Kelionių eksperto komentaras